Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Отварам ову тему како би се старији подсетили а млађи упознали са славном историјом ФК Партизан,кроз фотографије. Предлажем да овде качимо слике са утакмица Партизана,небитно је колико су старе,такође је небитно који је извор слика. Битно је да се ради о Партизану. Ево за почетак нешто што сам,као узорни Гробар, ископао са једног од комшијских сајтова. На првој слици је Моца Вукотић...



...а на другој,Радомир Антић у акцији. У питању су седамдесете године прошлог века...Запазите овај дрес на другој слици-дизајн као садашњи дрес,ма увек смо имали дресове до јаја...

 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
А ево и гола из финала Купа Шампиона 1966,тако близу а тако далеко... Ипак,једини српски тим који је успео да постигне гол у финалу!



Ту је и једна од утакмица у домаћем првенству,године су седамдесете.

 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060


Моца Вукотић напушава Немачког центарфора,Партизан-Динамо Берлин 1-0,1983.



Годину дана касније,демолирамо QPR 4-0,после безнадежних 2-6 у првој утакмици. Ово је гол за пролаз даље,Звонко Живковић.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Враћамо се у 1967. Партизан побеђује на увек "врућем" гостовању у Сплиту,што је увек био успех. А успех је још већи јер и Гробари,од којих неки на одслужењу војног рока,улазе у терен са заставом Партизана како би прославили победу. И све то усред Сплита...






 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060


Спарта Праг-Партизан,из похода на финале 1966.




Челик-Партизан,средина 80-их



Славље на терену у Љубљани,после победе од 1-0,која је донела титулу те давне 1976.
 

Tomcilo

Početnik
Учлањен(а)
03.11.2006
Порука
89
Reaction score
4
Legende Partizana

Ajd braco Grobari pokazimo da nismo zaboravni, setimo se velikana svog kluba, od osnivanja do juce, svih onih koji su bili i ostali veliki, legende, ne samo u nasim ocima. Evo, ja bih krenuo sa u zadnje vreme cesto spominjanim Ivanom Golcem, evo teksta koji je za sportskevesti.net napisao nas kolega Gustav. Brate, svaka cast, nista da se doda, nista da se oduzme:

ZGAZIĆEMO BORANIJU!

Zašto se lako odričemo svojih velikana? Zašto ih drugi cene više od nas? Zašto nemamo samopoštovanja? Ne znam u potpunosti odgovore na ova pitanja,a ne zna ih ni ova nacija. Da ih zna,ne bi nam se dešavali svi ovi jadi.
Ovaj put osvrnuću se na jednu sportsku legendu. Znam,legenda je izlizana reč. Svako uzima za pravo da je koristi. Ali,verujte mi,junak moje priče je zaista legendaran. Ostanite sa mnom,da saznate zašto...
Moje prvo sećanje na Ivana Golca je album sa sličicama fudbalera iz 1975/76. Duga,crna kosa,rokerski imidž,beli dres i crni šorc. Igrao je desnog beka u Partizanu,od mladjih kategorija,pa sve do 1978.godine. Iako je bio standardni prvotimac,nije uživao ugled prvoklasnog igrača. Uostalom,ko je ovde ikada cenio bekove i njihov doprinos timu?
Ali uvek ima neko ko ceni. Na kraju sezone 1977/78,Ivan odlazi u Englesku,posle superiorno osvojene titule u dresu Partizana. Postaje igrač Sautemptona,jedan od prvih stranaca u engleskom fudbalu. Prava sredina za Ivana,koji je kasnije priznao da je engleski učio uz pesme Rolling Stones-a. Transfer je iznosio 50.000 funti. U isto vreme,Totenhem dovodi Ardiljesa iz Argentine za tada basnoslovnih 700.000! Ivan Golac sledećih osam godina provodi u Sautemptonu,Bornmautu,Mančester Sitiju i Portsmautu. Koliki je trag ostavio u engleskom fudbalu,govore neki statistički podaci,o kojima ćemo kasnije.
Ono čime je Ivan Golac "kupio" mene,i hiljade drugih poklonika fudbala,je njegov trenerski staž u Partizanu. Kako to obično biva,šansa dolazi kad je najmanje očekuješ.Usled ostavke Momčila Vukotića u jesen 1989,priliku da vodi tim dobija Ivan Golac,ali samo kao privremeno rešenje. Protivnik na debiju strašan,da strašniji ne može biti: Seltik u Glazgovu. Kup Pobednika Kupova,trebalo je braniti 2-1 iz prvog meča. Svi su prežalili beogradski tim. Ali taj tim ima fajtera na klupi. U noći punoj preokreta,Partizan gubi 5-4 i uspeva da eliminiše slavni Seltik! Ostrvljani nikako da se načude da postoji tim koji se drznuo da napadne Seltik na njegovom terenu,tim koji se ne predaje ni u 90.minutu kad gubi 3-5. Taj meč je vinuo u zvezde jednog mladog trenera i jedan hrabar tim,kojeg je komentator u toj noći čuda krstio kao Partizan Lavljeg Srca.
Ivan postaje čovek o kojeg se otimaju mediji.Prestaje da bude privremeno rešenje,postaje trener Partizana. Intervju za intervjuom,javnost kao da tek tada otkriva kakva ličnost sedi na klupi crno-belih. Igra Partizana u to doba je Ivanova lična karta. Ivan = Partizan. Hrabrost,optimizam,kultura,fer-plej. Partizan igra utakmice za nezaborav. Nema tu kalkulacije. Gubi se u Groningenu 3-4 ali se u Beogradu slavi sa 3-1. Dinamo iz Zagreba vodi u Beogradu 2-1 ali Partizan okreće na 3-2. Šta tek reći za Osijek u Beogradu-poluvreme 3-0 za Partizan,pa 3-4,do konačnih 6-4 za crno-bele! Istovremeno,Ivan Golac donosi neke nove vetrove u domaći fudbal. Od njega niste mogli da čujete stereotipne izjave. Pa ko da zaboravi njegovu izjavu pred Groningen: "Zgazićemo boraniju!" Uspostavio je neku tajnu vezu sa navijačima,a nikad im se nije dodvoravao. Navijače ne možeš da prevariš. A Ivan Golac je znao da fudbal postoji zbog navijača. Bio je pravi roker u duši,a gospodin na terenu. Ako bih morao da jednom rečju opišem fudbal koji je Partizan igrao u to vreme,rekao bih-rokerski.
Prema rivalima je uvek bio korektan,a krivicu za loš dan tražio je uvek u svom dvorištu, a nikad kod protivnika ili sudije. Ali,lepim danima je došao kraj. Partizan lagano posrće u prvenstvu,istina je i da realno nije imao tim koji se mogao meriti sa zahuktalom Zvezdom. Ivan odlazi,a ostaje upamćena izjava njegovog naslednika na klupi,krajnje nekorektna. Reći ću Vam samo da je to onaj čovek koji danas u svima vidi krivicu za sunovrat Partizana,osim u sebi i svom radu. Nećemo o njemu. Ovo je priča rezervisana samo za Ivana.
Ivan Golac odlazi iz našeg fudbala,ponovo na Ostrvo. Uspeva nemoguće-sa malenim Dandi Junajtedom osvaja Kup Škotske,prvi i jedini do sada u istoriji tog kluba. Slave ga kao Boga. Istovremeno,ličnim intervencijama kod predsednika kluba,uspeva da izdejstvuje da Dandi Junajted dodje u Beograd i odigra prijateljski meč sa Partizanom. U Beogradu, okovanom sankcijama i gladnom evropskog fudbala. Sačekuje ga gromki aplauz. I skandiranje 30.000 ljudi: "I - VAN GO-LAC!"
Posle toga,Ivan se tek tu i tamo pojavljuje u našem fudbalu. Izgleda da nikome ne treba čovek takvih kvaliteta. Jer, na ceni su samoreklameri. Ne treba ovde nikome čovek sa stavom,čovek koji ima svoje JA. Ovde su na ceni poslušnici. Da li je iko od onih koji su "sve i svja" u srpskom fudbalu ikada pogledao šta je taj čovek postigao u svojoj karijeri? Ja ću ih podsetiti. Dakle,Ivan Golac je:

-osvojio 2 titule sa Partizanom
-proveo 8 godina u engleskom fudbalu
-bio najbolji igrač Sautemptona 1981.
-od strane navijača Sautemptona,izabran u idealni tim svih vremena
-u anketi lista Observer,proglašen za 4.najboljeg stranca u istoriji engleskog fudbala,iza Kantone,Zole i Viere,a igrao je 20 godina pre njih!
-osvajač Kupa,kao trener, sa Dandi Junajtedom
-jedini čovek sa ovih prostora vlasnik engleske trenerske licence "A" kategorije

Danas,srpski fudbal,a i Ivanov Partizan se nalaze na raskrsnici. Mnogo je onih koji misle da su nezamenljivi,da su iznad kluba,navijača i javnosti. Poverovali su da klub postoji samo zbog njih. Žive u nekom svom svetu,sami sebi dovoljni,dah modernog fudbalskog vremena ih ne dotiče. Ipak,oni su prošlost. Oni su bivši,svidjalo se to njima ili ne. Pre ili kasnije,dolazi vreme ljudi Ivanovog soja-vreme hrabrih,stručnih,profesionalnih i korektnih ljudi. Vreme gospode na terenu,vreme onih koji znaju šta je fer-plej,i na terenu i u životu. Imate li dilemu koji će od ova dva sveta pobediti? Uz sve sumnje i nedoumice,ja ipak nemam dilemu kome pripada budućnost. I služim se rečima Ivana Golca: zgazićemo boraniju!
 

kralj

Guest
Re: Legende Partizana

Tomcilo је написао(ла):
Ajd braco Grobari pokazimo da nismo zaboravni, setimo se velikana svog kluba, od osnivanja do juce, svih onih koji su bili i ostali veliki, legende, ne samo u nasim ocima. Evo, ja bih krenuo sa u zadnje vreme cesto spominjanim Ivanom Golcem, evo teksta koji je za sportskevesti.net napisao nas kolega Gustav. Brate, svaka cast, nista da se doda, nista da se oduzme:

ZGAZIĆEMO BORANIJU!

Zašto se lako odričemo svojih velikana? Zašto ih drugi cene više od nas? Zašto nemamo samopoštovanja? Ne znam u potpunosti odgovore na ova pitanja,a ne zna ih ni ova nacija. Da ih zna,ne bi nam se dešavali svi ovi jadi.
Ovaj put osvrnuću se na jednu sportsku legendu. Znam,legenda je izlizana reč. Svako uzima za pravo da je koristi. Ali,verujte mi,junak moje priče je zaista legendaran. Ostanite sa mnom,da saznate zašto...
Moje prvo sećanje na Ivana Golca je album sa sličicama fudbalera iz 1975/76. Duga,crna kosa,rokerski imidž,beli dres i crni šorc. Igrao je desnog beka u Partizanu,od mladjih kategorija,pa sve do 1978.godine. Iako je bio standardni prvotimac,nije uživao ugled prvoklasnog igrača. Uostalom,ko je ovde ikada cenio bekove i njihov doprinos timu?
Ali uvek ima neko ko ceni. Na kraju sezone 1977/78,Ivan odlazi u Englesku,posle superiorno osvojene titule u dresu Partizana. Postaje igrač Sautemptona,jedan od prvih stranaca u engleskom fudbalu. Prava sredina za Ivana,koji je kasnije priznao da je engleski učio uz pesme Rolling Stones-a. Transfer je iznosio 50.000 funti. U isto vreme,Totenhem dovodi Ardiljesa iz Argentine za tada basnoslovnih 700.000! Ivan Golac sledećih osam godina provodi u Sautemptonu,Bornmautu,Mančester Sitiju i Portsmautu. Koliki je trag ostavio u engleskom fudbalu,govore neki statistički podaci,o kojima ćemo kasnije.
Ono čime je Ivan Golac "kupio" mene,i hiljade drugih poklonika fudbala,je njegov trenerski staž u Partizanu. Kako to obično biva,šansa dolazi kad je najmanje očekuješ.Usled ostavke Momčila Vukotića u jesen 1989,priliku da vodi tim dobija Ivan Golac,ali samo kao privremeno rešenje. Protivnik na debiju strašan,da strašniji ne može biti: Seltik u Glazgovu. Kup Pobednika Kupova,trebalo je braniti 2-1 iz prvog meča. Svi su prežalili beogradski tim. Ali taj tim ima fajtera na klupi. U noći punoj preokreta,Partizan gubi 5-4 i uspeva da eliminiše slavni Seltik! Ostrvljani nikako da se načude da postoji tim koji se drznuo da napadne Seltik na njegovom terenu,tim koji se ne predaje ni u 90.minutu kad gubi 3-5. Taj meč je vinuo u zvezde jednog mladog trenera i jedan hrabar tim,kojeg je komentator u toj noći čuda krstio kao Partizan Lavljeg Srca.
Ivan postaje čovek o kojeg se otimaju mediji.Prestaje da bude privremeno rešenje,postaje trener Partizana. Intervju za intervjuom,javnost kao da tek tada otkriva kakva ličnost sedi na klupi crno-belih. Igra Partizana u to doba je Ivanova lična karta. Ivan = Partizan. Hrabrost,optimizam,kultura,fer-plej. Partizan igra utakmice za nezaborav. Nema tu kalkulacije. Gubi se u Groningenu 3-4 ali se u Beogradu slavi sa 3-1. Dinamo iz Zagreba vodi u Beogradu 2-1 ali Partizan okreće na 3-2. Šta tek reći za Osijek u Beogradu-poluvreme 3-0 za Partizan,pa 3-4,do konačnih 6-4 za crno-bele! Istovremeno,Ivan Golac donosi neke nove vetrove u domaći fudbal. Od njega niste mogli da čujete stereotipne izjave. Pa ko da zaboravi njegovu izjavu pred Groningen: "Zgazićemo boraniju!" Uspostavio je neku tajnu vezu sa navijačima,a nikad im se nije dodvoravao. Navijače ne možeš da prevariš. A Ivan Golac je znao da fudbal postoji zbog navijača. Bio je pravi roker u duši,a gospodin na terenu. Ako bih morao da jednom rečju opišem fudbal koji je Partizan igrao u to vreme,rekao bih-rokerski.
Prema rivalima je uvek bio korektan,a krivicu za loš dan tražio je uvek u svom dvorištu, a nikad kod protivnika ili sudije. Ali,lepim danima je došao kraj. Partizan lagano posrće u prvenstvu,istina je i da realno nije imao tim koji se mogao meriti sa zahuktalom Zvezdom. Ivan odlazi,a ostaje upamćena izjava njegovog naslednika na klupi,krajnje nekorektna. Reći ću Vam samo da je to onaj čovek koji danas u svima vidi krivicu za sunovrat Partizana,osim u sebi i svom radu. Nećemo o njemu. Ovo je priča rezervisana samo za Ivana.
Ivan Golac odlazi iz našeg fudbala,ponovo na Ostrvo. Uspeva nemoguće-sa malenim Dandi Junajtedom osvaja Kup Škotske,prvi i jedini do sada u istoriji tog kluba. Slave ga kao Boga. Istovremeno,ličnim intervencijama kod predsednika kluba,uspeva da izdejstvuje da Dandi Junajted dodje u Beograd i odigra prijateljski meč sa Partizanom. U Beogradu, okovanom sankcijama i gladnom evropskog fudbala. Sačekuje ga gromki aplauz. I skandiranje 30.000 ljudi: "I - VAN GO-LAC!"
Posle toga,Ivan se tek tu i tamo pojavljuje u našem fudbalu. Izgleda da nikome ne treba čovek takvih kvaliteta. Jer, na ceni su samoreklameri. Ne treba ovde nikome čovek sa stavom,čovek koji ima svoje JA. Ovde su na ceni poslušnici. Da li je iko od onih koji su "sve i svja" u srpskom fudbalu ikada pogledao šta je taj čovek postigao u svojoj karijeri? Ja ću ih podsetiti. Dakle,Ivan Golac je:

-osvojio 2 titule sa Partizanom
-proveo 8 godina u engleskom fudbalu
-bio najbolji igrač Sautemptona 1981.
-od strane navijača Sautemptona,izabran u idealni tim svih vremena
-u anketi lista Observer,proglašen za 4.najboljeg stranca u istoriji engleskog fudbala,iza Kantone,Zole i Viere,a igrao je 20 godina pre njih!
-osvajač Kupa,kao trener, sa Dandi Junajtedom
-jedini čovek sa ovih prostora vlasnik engleske trenerske licence "A" kategorije

Danas,srpski fudbal,a i Ivanov Partizan se nalaze na raskrsnici. Mnogo je onih koji misle da su nezamenljivi,da su iznad kluba,navijača i javnosti. Poverovali su da klub postoji samo zbog njih. Žive u nekom svom svetu,sami sebi dovoljni,dah modernog fudbalskog vremena ih ne dotiče. Ipak,oni su prošlost. Oni su bivši,svidjalo se to njima ili ne. Pre ili kasnije,dolazi vreme ljudi Ivanovog soja-vreme hrabrih,stručnih,profesionalnih i korektnih ljudi. Vreme gospode na terenu,vreme onih koji znaju šta je fer-plej,i na terenu i u životu. Imate li dilemu koji će od ova dva sveta pobediti? Uz sve sumnje i nedoumice,ja ipak nemam dilemu kome pripada budućnost. I služim se rečima Ivana Golca: zgazićemo boraniju!
Bravo tomcilo,ja se dobro secam tih meceva sa seltikom,groningenom,dinamom iz bukuresta to su bila neka druga vremena..

Žuti karton
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Stare slike Partizana i Grobara

Нека ово буде место где ћемо постављати старе слике са трибине. Ево нечега за почетак.



Нека ми неко од старијих Гробара разјасни који је ово стадион, Знам да ЈНА није,као ни Нови Сад,можда Кошево...



 

shvedja

Banned
Учлањен(а)
28.10.2006
Порука
1.681
Reaction score
4
Локација
Iza coska
Kralju, koliko puta ti treba reci da ne citiras poruke iznad tvoje???? :shock:
Mislim da je nas brat Guzstav sve ovo odlicno napisao i objasnio. Nazalost sam bio i suvise mali da bih se secao tih tekmi dok je on bio trener, ali sam ih od caleta cuo bar milion puta do sada. :mrgreen: Ali se zato secam te tekme sa Dandijem na JNA (cini mi se da je i Petric tada igrao u Dandiju). Znaci od tada mi Dandi postaje gotiva, jer je prva ekipa koja je dosla u BG od pocetka sranja. Suvise sam bio mali da bih shvatio zasto je to bilo tako, ali sam shvatio da je to ipak bilo nesto posebno. Kao i da je Golac nesto posebno. Ali zasto takvi ljudi kod nas nemaju prodju to mi nikada nece biti jasno????? :evil:
 

Tomcilo

Početnik
Учлањен(а)
03.11.2006
Порука
89
Reaction score
4
shvedja, brate, doci ce vreme kad budu imali prodju...
da budem iskren, ni ja nisam do kraja siguran u svoje reci, ali dve stvari me teraju da verujem:
instinkt
nepopravljivi optimizam

a da se ne lazemo, i nova godina je, pa red je da se nadamo necem lepom, jel tako? Zamisli Ivan Golac - novi sportski direktor, Nenad Bjekovic opet na TVu, dize pobunu u zatvoru :ziveli
 

shvedja

Banned
Учлањен(а)
28.10.2006
Порука
1.681
Reaction score
4
Локација
Iza coska
Mozemo da se nadamo tome! Evo da se prekrstim 3 puta u to ime! :mrgreen: 8)
 

Sale SK

Grobarčina
Учлањен(а)
01.10.2006
Порука
2.501
Reaction score
646
Локација
Skopje,Republique de Macedoine
Gusztav,Kosevo nije sigurno...a sad koji je ovo stadion?Ja ne mogu da ga prepoznam,mada je fotografija izuzetno stara.Nis takodje nije,mozda Pristina...
Sigurno je samo a je srpski stadion.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Хвала Сале на труду. Ја ипак мислим да није Приштина,јер слика је из седамдесетих,а нису ни Ниш ни Нови Сад,јер тамо немају тако високе трибине. Карабурма такође није,ЈНА сигурно није,велика енигма за мене...
 

Aggressive

Guest
90 posto sam siguran da je druga slika iz Sarajeva.

Dok na prvu mislim da je Zagreb ili Split.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Ко је бар 2 пута био на Стадиону Партизана/ЈНА,зна да је друга слика са нашег стадиона. Локација друге слике уопште није под знаком питања.
Питање је прве слике,лако може бити да је Сарајево,високе су трибине,а у позадини са леве стране види се врх нечега што би могло бити џамија. На крају крајева,није битно где је слика снимљена,али ако неко има још неке старе слике са трибина,нека их окачи овде.
 

Tuljo

Administrator
Уредник
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
8.348
Reaction score
6.571
Локација
Tamo gde si ti!
Mene buni, sto na reportaznim kolima pise televizija beograd, tako da moguce da je to karaburma.

A mozda i Novi Sad, posto me malo podseca na tu severnu tribinu gde smo pre bili smesteni, a i taj vrh sto ti mislis da je dzamija, me podseca na vrh katedrale u ns-u, a ona se vidi sa stadiona sto posto!
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Да,врло лако може бити Нови Сад,био сам на том стадиону,али чини ми се да те трибине нису тако високе на северу. А што кажеш,и та репортажна кола ТВ БГ... само збуњују.
 
Top