Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

Retuširane stare slike FK Partizan

Tomic11

Terroristen
Учлањен(а)
03.04.2016
Порука
5.297
Reaction score
11.895
Локација
Tu, odmah iza tebe
Radim polako retus slika, pa da ovde okacim, a okacicu i sto su drugi pre radili.
 

Прилози

  • 1983.jpg
    1983.jpg
    51,8 KB · Прегледа: 63
  • sezona 1953-54.jpg
    sezona 1953-54.jpg
    76,5 KB · Прегледа: 67
  • Milos Milutinovic.jpg
    Milos Milutinovic.jpg
    44,6 KB · Прегледа: 67
  • Like
Reactions: Dzo
Учлањен(а)
09.04.2010
Порука
802
Reaction score
406
Локација
Zemun
Сјајна ствар, само постави другачије овако могу да виде само одабрани :)
 

Tomic11

Terroristen
Учлањен(а)
03.04.2016
Порука
5.297
Reaction score
11.895
Локација
Tu, odmah iza tebe
sq4aUpK.jpg

zH3On7M.jpg

G2HQRgN.jpg


Ovo su moji radovi, ne zamerite ako su losi, ovo su mi ujedno i prvi :)
e1PlYMI.jpg

xWgcpEL.png

RoiqaXT.png
 
Последња измена:

WebGazda

Solar Warden
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
17.308
Reaction score
1.012
Ne postavljaj slike sa sajtova za koje niko ovde nema nalog.

Nema ništa protiv da ih okačiš na našem forumu, a kao VIP ti imaš tu mogućnost.
 

idio hroma

Izopačena Partizanština
Учлањен(а)
06.12.2010
Порука
2.838
Reaction score
608
A kojom tehnikom si utvrdio da su to ove boje ?
 

Tomic11

Terroristen
Учлањен(а)
03.04.2016
Порука
5.297
Reaction score
11.895
Локација
Tu, odmah iza tebe
Ako mislis na nas dres, procitao sam na crnobeloj nostalgiji da smo igrali u toj kombinaciji, a i poklapa se na oko :)
 

PFC_4ever

Grobarčina
Учлањен(а)
22.10.2007
Порука
1.812
Reaction score
1.081
Bravo za temu, imam i ja par retusiranih i postavicu ih. Stvarno, svaka cast za temu. Toliko starih fotografija... Prelepih... Takodje postoje fotografije koje mogu uz retusiranje da budu savrsene za majice. Naravno da nasa marketing sluzba o tome pojma nema, to jest, ideja o takvim majicama im na pamet ne pada. Kao i izrada nekih retro navijackih majica... Samo natpis "PARTIZAN" starim fontom... jednobojna varijanta... Cena prava sitnica - 1000 dinara... Letnja akcija... popust... uz majicu dobijes karticu da na sledecu kupovinu imas popust 5%... onda na iducu 10%... ali... odoh u offtopic. Svaka cast za temu :)
 

idio hroma

Izopačena Partizanština
Учлањен(а)
06.12.2010
Порука
2.838
Reaction score
608
Ako mislis na nas dres, procitao sam na crnobeloj nostalgiji da smo igrali u toj kombinaciji, a i poklapa se na oko :)

Mislim na nas dres, ali mi malo sumnjivo deluje odnos dresa i sorca. Po tamnoci sorc deluje daleko svelije od dresa pa bih pre rekao da se radi o nekoj nebo plavoj varijanti nego ovoj tamnoj.

Inace, ne znam da li postoji neka tehnika, program koji sa sigurnoscu moze da prepozna boje sa fotografija slikane u vreme kad slike u boji nisu postojale.

Video sam i ja gomilu slika sa c-b nostalgije gde imam sumnju da smo par utakmica odigrali u crveno belim (na pruge) dresovima, sto ce izazvati posebno zanimljivu reakciju ukoliko se ispostavi kao istina :)
 

Pera115

Grobarčina
Учлањен(а)
27.01.2011
Порука
2.844
Reaction score
3.624
Retusirane slike sa jednog spanskog sajta 1966 Finale KES Real Madrid-Partizan




 

PFC_4ever

Grobarčina
Учлањен(а)
22.10.2007
Порука
1.812
Reaction score
1.081
Kolega, u kom programu si radio retuširanja?
Ona slika s derbija gde je Paunović je fantastična
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.092
Локација
Beograd
Лепо изгледају ове ретуширане фотографије, нема шта!
Е, али ако неко хоће да РЕКОНСТРУИШЕ како је СТВАРНО (тј. у којој боји), или бар што приближније нешто изгледало пре икс икс година, онда је то већ много озбиљнија ствар...

За неке ,,новије,, црно-беле фотографије то и није тако тешко, рецимо има гомила података тј. фотографија у боји, како је дрес Партизана у тој сезони изгледао, које је боје била реклама на њему, итд...сасвим могуће је да је и тад (као и сад) трава била зелена а небо плаво, само ако је био ведар, сунчан дан...
Проблем настаје када се ,,реконструишу,, разне боје на фотографијама из даље прошлости, па тако и боје нашег дреса...

Уколико заиста постоји неки компјутерски програм који то може ,,безгрешно,, да уради, онда о.к. али ако не постоји...

...све је то онда ствар мање-више успешног или неуспешног нагађања...некад потпуно успешног, некад неуспешног и скроз погрешног!
Недоумицу може да реши писани податак у спортској рубрици неких новина, али кад тога нема...е онда истраживање боја нпр. наших давних дресова захтева озбиљан и посвећен научни рад и сате и сате прегледања свих могућих извора из тог доба...
И наравно, ако се некад нешто погреши, да се то, уз нова и тачнија сазнања - исправи...

О томе шта су боје, како изгледају и како им ми уопште видимо, постоји читава наука, а наука је и област фотографије (и не само наука!), у којој су дигиталне ,,новине,, унеле праву револуцију...
Али...
Пошто су најстарије фотографије углавном црно-беле, желео бих да вам скренем пажњу на неке чињенице у које се, као фотограф из прошлог века, помало разумем...

Црно-бели филм региструје и УВ зраке које ми не видимо, тако да небо које је нама плаво, и логично би нам било да на ц/б фотки буде сиво, или чак и тамније сиво, на снимку заправо испада - бело! Трава и лишће, које бисмо такође ,,пренели,, у неку сиву нијансу, често могу изгледати - црно...
Е, да бисмо добили ,,исправну,, нијансу неба или траве, за прво ћемо користити наранџасти филтер, који ће небо затамнити, за друго ћемо користити зелени филтер, који ће траву посветлети...итд, итд...

Осим овога, ми смо склони да нешто што је на ц/б фотки (рецимо наших дресова) светлије проглашавамо црвеним, а оно тамније, плавим, да, сасвим је могуће је да је то било тако...али... ,,могуће,, ипак није увек исто што и ,,тачно,,...
...зато јер постоји и тамно црвена, али и светло плава, па дресови и шортсеви испраних боја, дресови који ,,пуштају,, боју...не можемо тврдити шта је тачно црвено а шта тачно плаво на ц/б фотографији, осим ако немамо још неки доказ о томе, а не да се ослањамо само на неки наш утисак...

А тек какве све резултате црно/бела фотографија постиже у односу на то:

како је филм експониран, како је развијен, који развијач, која температура...
Како су фотографије израђене, експозиција, врста папира, које хемикалије, која температура...
А тек како је после фотографија одштампана негде...
Стотине фактора утичу на крајњи резултат...а ја вас угњавих само у једној жељи - да схватите да оно што је на фотографији светло или тамно - може значити много тога...

Ево ја ћу вам дати пример снимка који је Пера 115 објавио пре више од годину дана на ПФЦ носталгији... Шпански медији у децембру 1955.-е, најављују утакмицу Партизана и Реала, ту је и фотографија Милоша Милутиновића у пругастом дресу...
Које је боје дрес?
Немам појма, а годину дана ме то копка...можда негде пише, можда неко зна, можда је и тад неко негде успео да направи фотографију у боји која би нам решила дилему...

Зашто пишем овде а не на теми о ПФЦ носталгији или о дресовима, па зато што сам желео да вам скренем пажњу на то колико ц/б фотка може да ,,вара,, када су боје у питању...
Ево онога што је Пера објавио:



Да издвојимо само Милошеву слику...



Шта видимо?
Фотограф га је очигледно из такорећи доњег ракурса ,,шљуснуо,, блицем (који даје тако тамну сенку), или га је бар осветлио одатле једним рефлектором...
Шорц и део штуцни су ипак светлији него светле пруге дреса (зато што су ближи извору светла, или зато јер су стварно били такви?), онда имамо оне тамније пруге дреса, и још много тамнији већи део штуцни...али ц/б фотографија нам ипак не каже које су то боје биле у питању...
Питам се да ли је бар некоме познат овај ,,зидић,, иза, тј. где је фотографија уопште снимљена?

Хајде сад мало да се ,,играмо,,...

У стара времена могли сте добити овакве следеће резултате у зависности од времена експозиције, развијања, прављења, хемикалија, температуре, врсте материјала и штампе, а сад се то за ,,секунд,, промени у Фотошопу - а причам о томе како нешто што је снимљено на истом месту и у исто време - може да изгледа различито!
Ево, баш јуче сам (на теми о дресовима) објавио две фотографије Партизановог тима, једна из архиве Политике, друга са Партизановог сајта, а обе снимљене у исто време са истог места, АЛИ на једној пруге дреса изгледају много светлије, а на другој много тамније, е о томе вам причам:
Фотографија (па и ц/б фотографија) се често узима као нека ,,истинитост,, или ,,доказ,, што наравно може и бити, АЛИ често зна итекако да нас ,,вара,,!

А тек како је сада лако путем Фотошопа да једна те иста фотографија даје сасвим други утисак...мрднеш мишем мало тамо, мало вамо, и, ето...


Милош има светле пруге на дресу...


А не, Милош има тамне пруге на дресу!


А уствари...и не баш толико тамне...

Наравно, овде сам мало ,,карикирао,, али схватате шта хоћу да кажем, овде сте видели неколико варијанти истог снимка, а да сте видели само један, можда бисте били убеђени да он непогрешиво појазује нешто...
А ето, не мора то баш да буде тако...

Е на то сам хтео да скренем пажњу: не узимајте ствари ,,здраво за готово,, проверите их!

EDIT:
nešto me ,,zeza,, internet da postavim jednu fotografiju, pokušaću kasnije....
EDIT2:
Postavljao sam ih na www.imagebam.com, međutim on sad nešto ,,nije u funkciji,, pa sam ovu jednu slilčicu postavio preko nekog drugog sajta...nadam se da će kasnije moći da se ,,otvore, i ove koje postavih ranije...inače čemu sve ovo pisanje bez odgovarajućih ,,ilustracija,,...
 
Последња измена:
Top