Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

Izbaciti "Jugoslovensko" iz grba

Da li treba da se izbaci reè "jugoslovensko" iz grba našeg sportskog društva?


  • Total voters
    91
  • Poll closed .
Статус
Затворена за писање одговора.

Brmba

Grobarčina
Учлањен(а)
14.07.2008
Порука
2.495
Reaction score
202
Локација
Napokon u Pioniru
Postujem Bozu Koprivicu, jos mnogo vise antifasisticku borbu iz koje mi je deda izasao kao narodni heroj sa metkom u glavi, Bobeka, Vokrija ili Zahovica smatram svojim...ali i pored svega toga zaista ne vidim razlog da J i dalje stoji u JSD.

Partizan je iznad svake Kadinjace, NOB-a i ostalih elemenata koji u mnogima ovde bude prijatne emocije. Prastajte, meni znaci samo Partizan.

Nisam, medjutim, za izbacivanje buktinja i crvene petokrake iz grba. Ne smeta Hajnekenu i mnogima drugima, pa sto bi i nama. Ona meni odavno ne predstavlja nikakav simbol komunizma, tadasnje vlasti, itd. Prerasla je ona to i postala deo predivne vizuelne celine koja u estetskom smislu daleko prevazilazi nivo komsijskog kluba, koji je po toj istoj zvezdi cak dobio ime :D

EDIT: Sad videh Ensov komentar. Daleko bilo da nam klub zavisi od toga da li medju pristalicama ima dovoljno luconosa ideala jugoslovenstva. Kuku i lele, ljudi 2014. je, zasedanje u Jajcu zavrseno. Delegati odavno osli kucama.
 

Двоглави

Grobarčina
Учлањен(а)
04.12.2011
Порука
4.102
Reaction score
679
Локација
ovde, nazalost
A sad ozbiljno.

Obratite paznju na novogovor stranaca i domacih gaulajtera tamo negde od 1998. do danas.
Jugoistocna Evropa (Bodo Hombah & kobasicari), West Balkans (americka i od skora administracija EU), region (omiljen vokablular NVO)...
Rec Jugoslavija je zabranjena.
Meni licno pojam YU ide na nerve najvise zbog toga jer kod Srba-degena izaziva otuznu nostalgiju na sindikalna odmaralista, dolce vita u drustvenoj svojini i farmerke iz Trsta.

Ta ideja Jugoslavije osnovane u Jajcu 1943. realno simbolizuje civilizacijski skok od 150 godina za nepismenu, musavu i prostu balkansku gomiletinu koja je u dve generacije iz post-feudalizma dosla na korak od razvijene industrijske drzave, pocela da se opismenjava, salje decu u skolu, ide kod lekara, zavrsava fakultete, prestala da gaji zivinu u dnevnoj sobi i jos ponesto.

Onaj ko je ceo koncept Jugoslavije doveo u punocu znacenja (United States of America, 1918 i 1943) posle 2. rata, sada je odlucio da taj pojam (ideju) privremeno ubije.

Jedan od simbola posleratne Jugoslavije bio je Partizan. Sportsko drustvo najvece NATO armije u Evropi.
I sta ja sada ima da branim J odrednicu u nazivu kada su se toga svi odrekli?
I Ameri i debeli JNA oficiri, svi redom?

Skinuti to jer je off item, ali ne zelim da kazem i sustinski lose.
Vraticemo J kada Amerikanci opet promesaju karte.
 

Владан

ex Vlad
Учлањен(а)
07.06.2012
Порука
13.921
Reaction score
25.654
Локација
ante portas
Jos jedan post i necu vise.

Partizanov grb barem po mom misljenju je prosto nadziveo i vreme u kojem je osnovan/iako je cinjenica da nosi simbole tog doba/ i prosto je doziveo neki izvan tj. nad nivo van ideologije,van svega.
Ja mislim da ga vecina sad i ne dozivljava ideoloski sem ultranacionalistickih ekstrema na tribini koji ga skrnave stavljajuci mu razne dvoglave pticurine i ostalu zivinu u centar .
 

Двоглави

Grobarčina
Учлањен(а)
04.12.2011
Порука
4.102
Reaction score
679
Локација
ovde, nazalost
@ Vlad

Polako sa dvoglavim pticurinama, to sto su udbaska deca vratila na grb jedan od najstarijih heraldickih simbola ne znaci da treba pljuvati dikefalos koncept.
I ta drzava od koje smo kidnapovali simbol je mnogo ucinila da se ovdasnja populacija iz krda pretvori u ljude.
nesto slicno poput SFRJ, ali necemo sad o tome.
 

Двоглави

Grobarčina
Учлањен(а)
04.12.2011
Порука
4.102
Reaction score
679
Локација
ovde, nazalost
Homo Balcanicus je nebrojeno puta kroz istoriju dokazao ropski mentalitet, tako da podrzavam predlog za izmenu drzavnog znamenja.
Grb Partizana neka ostane.
Moj nick je iz neke druge galaksije kojoj ne pripadaju ovdasnji kozojepci sa mentalitetom pecinskih ljudi, a prohtevima top menadzera iz Beneluxa.
 

inzenjer

Grobarčina
Учлањен(а)
04.06.2012
Порука
2.518
Reaction score
656
Локација
kragujevac
pa sve ga jebalo receno je da se grb ne dira vec samo rec "jugoslovensko", a vi zapeli grb pa grb.
PROFESORE tu rec omaz si ukrao od vujosevica, pa zato i glasas NE:D
 

nimante

Grobarčina
Учлањен(а)
18.05.2010
Порука
2.337
Reaction score
3.302
Локација
Istok O
Ako ne postoji Jugoslavija, ne znači da ta ideja mora da umre samo zato što su onakvu zemlju razrušili najgori šljamovi koje je majka u svakoj od šest republika mogla da porodi. Partizan je kroz svoju istoriju mnogo duže jugoslovensko nego bilo kakvo drugo sportsko društvo. Ja sam ponosan što za taj klub navija toliko različitih nacionalnosti nego za bilo koji drugi klub iz bivše Jugoslavije i zato bih bio nesrećan da pođemo stopama ostalih u regionu i odreknemo se tog prefiksa, o grbu da ne govorim. Prema tome, od mene jedno veliko - NE.
 

PROFESOR

Grobarčina
Учлањен(а)
02.06.2011
Порука
4.627
Reaction score
2.109

morrel

Партизановац
Учлањен(а)
04.01.2010
Порука
4.391
Reaction score
811
Локација
Winterfell
Čitam šta sve sročiste, malo mi se vrti sad.

Glasam za DA, mada ovo treba dobro premeriti, ako se uopšte ova diskusija može čuti na nekom nivou odakle bi se povukli potezi. Ako je samo forumaška rasprava onda jebiga.
 

Двоглави

Grobarčina
Учлањен(а)
04.12.2011
Порука
4.102
Reaction score
679
Локација
ovde, nazalost
@ Profesor

i taj inat se uklapa u jedan od gornjih postova.
Cek' da vidis kad proradi srpski, pardon, jugoslovenski inat...
(smajli koji povraca)
Btw, i ta Republica Italia je USA projekat. Trst je bio predstava za nekog drugog.
Borili se, kopali rovove, pa posle 10 godina 'aj u provod.
Jos jednom, skinuti J do trenutka kad Ameri ne odobre.
 

PFC manija

Grobarčina
Учлањен(а)
13.07.2010
Порука
5.074
Reaction score
437
Локација
ИСТОК!
Да, без икакве дилеме!

Југословенство више не постоји, нема никакве сврхе да се у имену спортског друштва налази и префикс ''југословенско''.


Што се тиче и замене грба (да се уради потпуно нови грб) - против.
Редизајнирање - може, у границама нормале, грб се ионако делимично мењао кроз историју.
I za izbacivanje Jugoslovensko, i za menjanje grba. Naziv zato što to više ne postoji jednostavno, koliko god neko imao sentiment, treba jednom shvatiti da Jugoslavije više nema, i da je danas to samo jedna apstrakcija kao što je SSSR.

Iz grba bih izbacio sve ideološke simbole (koji su takođe anahroni), i primereno jednom društvo koje je sportsko adaptirati mu izgled.
Морам да поновим - ово је најбољи доказ да Партизан при оснивању није био ЈСД.

1945 - 1950 ФДЦДЈА Партизан
1950 - 1960 СД Партизан
1960 - до данас ЈСД Партизан
 
Последња измена:
Учлањен(а)
01.06.2011
Порука
1.407
Reaction score
196
Локација
Цен.Балк.Реп
Jos jedan post i necu vise.

Partizanov grb barem po mom misljenju je prosto nadziveo i vreme u kojem je osnovan/iako je cinjenica da nosi simbole tog doba/ i prosto je doziveo neki izvan tj. nad nivo van ideologije,van svega.
Ja mislim da ga vecina sad i ne dozivljava ideoloski sem ultranacionalistickih ekstrema na tribini koji ga skrnave stavljajuci mu razne dvoglave pticurine i ostalu zivinu u centar .


а да не браните СФРЈ на погрешном месту .. ?!! мени као националисти не сметају идеолошка обележја у садашњем Грбу Партизана , може да буде петокрака , могли су да буду укрштени мачеви или лопта прободена бајонетом .. кога је то брига .. ?!! када бих гледао идеологију сигурно не бих навијао за Партизан јер су сви моји били на " другој страни " ( пре него што будем погрешно протумачен , били су анти-фашисти ) ... Партизан је Партизан , СД или ФК за које су играли и навијали сви са простора бивше сфрј па и шире , ја то тако гледам и доживљавам ... идеологије и политике се ( углавном ) држим на другим местима , која су " прикладнија " за тако нешто ..

када са својим друговима кренем пут "Стадиона ЈНА" ( ни тај ми назив не смета , а и што би отац ми је часно служио у тој формацији .. ) идем да попијем какво пиво , да видим престони град и да навијам за Партизан и то је једино што ме интересује .. не обазирем се на југо-носталгију , комунизам , леве или десне .. опет пошто смо свесни људи не значи да требамо бити имуни на све што се дешава око нас , али опет у некој разумној мери ... а када изађем са стадиона то је већ друга прича , тада постајем врло неразуман и преко мере ...

и схватам ја да је многима од вас стало да се задржи и оно "Ј" и Грб такав какав је али покажите макар мало поштовања за " те двоглаве птичурине и живину " као што ја показујем за Вашу петокраку .. а и не знам што би Вам то сметало када се такви симболи налазе искључиво на неким навијачким а не на званичним грбовима ... ?! мени не би сметало да станеш поред мене и да оне две жуте звездице у грбу ФК-а обојиш у црвено .. ако се теби свиђа само изволи ..
 

JasminaT

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2010
Порука
21.408
Reaction score
40.532
Локација
Žrnov
ja sam ZA izbacivanje tog "J". Najbliže mi je objašnjenje Crno-belog, da ne ponavljam sada...

Ne mogu reći ni da mi to "Jugoslovensko" nešto preterano smeta, iako mislim da je ta Jugoslavija bila pogubna po srpski narod.....

Ne vidim samo potrebu da se bude "veći katolik od pape" :confused:
 

Kiza Srbija

Grobarčina
Учлањен(а)
04.04.2010
Порука
1.910
Reaction score
4.203
Против сам.
Али немам конкретан аргумент, нити верујем у југословенску идеологију, нит жалим за њом и стоји да та држава не постоји.
Али исто тако никада док сам жив или док се не сруши наш стадион нећу звати другачије него ЈНА па макар постао и делта спорт најк арена.
Исто тако отклањање само југословенског из назива је само врх леденог брега, ту су и буктиње и петокрака и разни нуспродукти тог времена, које ја опет не бих мењао.
Немам аргументе, али једноставно не бих.
to je to, i ja sam glaso za ne i ako bas sustinski ne znam zasto, mislim da je vecina za da pa mozda zbog toga:D

NAPRED PARTIZAN:pfc:
 
Статус
Затворена за писање одговора.
Top