Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

Izbaciti "Jugoslovensko" iz grba

Da li treba da se izbaci reè "jugoslovensko" iz grba našeg sportskog društva?


  • Total voters
    91
  • Poll closed .
Статус
Затворена за писање одговора.

Lothar Matthäus

Grobarčina
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
3.245
Reaction score
186
Локација
U drzavi ometenoj u razvoju
Ma nema nikakvih ideoloskih pobuda, nema ovde toliko starih grobara da mogu da pisu o tom vremenu, stvar je cistog identiteta, istorijskog nasledja i nesto sto se zove tradicija. Partizan je nastao u SFRJ, istrgnut iz tog perioda ostali su simboli koji nas podsecaju na istoriju kluba.

Nemojte tako plitko da posmatrate nase SD kroz ljude koji su trenutno tu, u ovoj jednacini ljudski faktor je ona promenjiva (x,y), JSDP je onaj broj koji je uvek isti (π) decenijama i treba da ostane takav.

EDIT
@Inzenjer

Nisi me ubedio, naprotiv sam si sebe demantovao. Prihvatanjem necega sto je trajalo desetak godina, odbacujes nesto sto traje vise od pola veka.
 
Последња измена:

WebGazda

Solar Warden
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
17.308
Reaction score
1.012
OK, ajde onda da našem FK prišijemo to "Jugoslovenstvo". Dakle, od danas SVI morate da pišete "Jugoslovenski fudbalski klub Partizan". Šta, ne će te, a zašto ne, kad želite da CELO SD bude jugoslovensko!

Jugoslavije više nema i treba da se vratimo na staro... "Sportsko Društvo Partizan".
 

fkloznica

Grobarčina
Учлањен(а)
18.04.2008
Порука
5.738
Reaction score
2.094
Локација
sektor - M
glasao sam za NE iz prostog razloga sto ne vidim zasto se dize tolika frka oko tog J u nazivu..ko da pise anticrnacko drustvo a ne jugoslovensko :)

isto tako ne razumem zasto ljudima smeta jugoslavija,ona je sastavljena i rastavljena iz centara moci zapada i mi tu nista nismo krivi niti je iko mogao ista da uradi da to bude drugacije. te price krivi su ovi,ovaj ,oni tamo ,su price za medije i za ljude da bi imali oko cega da se svadjaju i nazalost ubijaju.
 

Vlad

Grobarčina
Учлањен(а)
07.06.2012
Порука
13.875
Reaction score
25.508
Локација
ante portas
OK, ajde onda da našem FK prišijemo to "Jugoslovenstvo". Dakle, od danas SVI morate da pišete "Jugoslovenski fudbalski klub Partizan". Šta, ne će te, a zašto ne, kad želite da CELO SD bude jugoslovensko!

Jugoslavije više nema i treba da se vratimo na staro... "Sportsko Društvo Partizan".

Anketa je jasno pokazala volju grobarske populacije :D
Tu se vise nista ne moze :D
 

Brmba

Grobarčina
Учлањен(а)
14.07.2008
Порука
2.495
Reaction score
202
Локација
Napokon u Pioniru
Čitajući kako razmišljaju ljudi ovde, došao sam do saznanja da postoji dve vrste navijača, koji vole i navijaju za Partizan iz različitih razloga. Jedni zbog nekih ideoloških pobuda, uglavnom danas fantomskih koje je vreme pregazilo, i drugih koji su zavoleli Partizan slušajući i gledajući velike asove koji su bili članovi ovoga kluba. Kao klinac sam počeo navijati za Partizan slušaujući priče o Bobeku, Šoškiću, Milutinoviću, Galiću i mnogim drugim, kao i gledajući Mocu, Kiću, Praju... Nijednog trenutka nije postojala priča da smo mi neki branioci Jugoslovenstva a cigani Srpstva, zašta postoje i mnogi dokumentovani dokazi, da su tada i jedan i drugi klub smatrani Juggoslovenskim.

Nije ni cudo sto je prolece stiglo u Srbiju, Pekarski i ja saglasni :clap

Kao neko ko je pocinjao da navija za Partizan u vremenu Barija, najvecih sranja, cepanja zemlje, sovinizama i svega - potvrdjujem da sam za Partizan poceo da navijam zbog Zlatka Zahovica i Pedje Mijatovica, njihovih fudbalskih bravura. A donekle i estetskih razloga jer mi je crveno-belo bilo odvajkada ruzno :D Nit sam kao klinac pojma imao ko kako dozivljava klubove, niti mi je to danas bitno. Niti ce ikada. I savrseno mi puca rajsfeslus da li ce me cigani gledati kao jugoslovena, Srbina, ili Kurda. Zabole me sta oni misle, promovisu.

Cela ova prica me podseca na menjanje kaldrme u Dunavskoj ulici u Novom Sadu kad su vadikavi bili na vlasti posle 2004. Ako se secaju moji negdasnji sugradjani, digla se tada kuka i motika, sram vas bilo, narusavate stari, autenticni izgled, vadite korene ovog grada, to je istorijsko nasledje i ona mora da ostane itd. I sto je najjace i ja sam bio potpuno u tom fazonu jer mi je bilo mnogo lepo, starinsko, a i na keca je bilo jasno da ubacuju behaton s zeljom da ukradu i strpaju u dzep milione. Naravno, i da isfuserisu maksimalno.
Ali kad sam u jednoj prici s caletom spomenuo to, on me pita znam li od kada je ta kaldrma tu. Reko, garant dva veka... Jeste, kaze, tu je negde iz 1981. :D

Tako i mi ovde.

Ali vec sada je jasno da vecina smatra da treba da ostane JSD. I to treba postovati iako uopste ne smatram da je to dobro resenje. Anketa je rekla svoje.
 

Lothar Matthäus

Grobarčina
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
3.245
Reaction score
186
Локација
U drzavi ometenoj u razvoju
WGazda

PFC je brend, isto kao sto je nekadasnja tribina BWA brend, tako je brend i JSD.
Napisao sam ti gore zasto je to tako, zbog cega je vazno ne skrnaviti i ne dodavati bilo koje drugo slovo, niti prekrajati.

U danasnjem vremenu kada je zavladala kriza identiteta, tesko je napraviti nesto po cemu bi se izdvojio. Mi imamo tu privilegiju da volimo Partizan takav kakav on jeste od svog osnivanja i da se deklarisemo kako god hocemo.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Као што рекох у претходном посту, органи ЈСД Партизан су окоштала творевина из доба СФРЈ која се не бави ни стварима од виталног значаја за спортско друштво а камоли скидањем "југословенског" из назива.

"Југословенско" је постало сувишно оног дана када су ФК и КК Партизан на своје грбове ставили само фудбалски клуб и кошаркашки клуб уместо дотадашњег југословенско спортско друштво.

Скидањем Ј из ЈСД се не бежи од историје клуба, остаје грб са буктињама и звездом. Скида се само префикс који ни при оснивању није био део имена спортског друштва.

Ако по вашој логици не треба дирати југословенско иако Југославија више не постоји, како објашњавате да се оног момента кад је Партизан престао да буде армијски клуб, из прстена у грубу елиминисало Југословенска армија? Што по тој логици не задржимо тај натпис у грбу?

Ја бих разумео да смо као СД имали неки префикс који је специфичан, као што је случај са Радничким спортским друштвом Вележ, јер су га основали радници, али ставити у име друштва југословенско у ситуацији кад су сви други клубови такође били југословенски, била је тотална будалаштина.

Што се тиче резултата анкете, не може бити репрезентативан узорак јер више од пола оних који су против скидања префикса југословенско су гласали уз образложење "ето тако, из ината, због цигана". Јебе ми се за цигане и шта ће да кажу они који су и боје и грб и стадион преузели од ФК Југославије.

Препоручујем да још једном прочитате како се грб мењао и да натпис у грбу није Свето писмо и да се и тај натпис мењао у складу са променама у друштву или унутар спортског друштва!

Грб Партизана - историјат
 

Lothar Matthäus

Grobarčina
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
3.245
Reaction score
186
Локација
U drzavi ometenoj u razvoju
Da je ziva ta nekadasnja drzava, imalo bi smisla menjati ime jer su to dogadjaji koji traju i situacija koja se i dalje razvija u nekom pravcu. Potpuno razumem ta vremena od nastanka Grba da se on u pocetku menjao, prilagodjavao ljudima ili dogadjajima a sve opet u okvirima tog vremena.

To vreme je dan danas davno svrseno vreme, Grb i to ime JSDP su istorija i kao takvi su krajnji rezultat vremena koje se nikada nece moci ponoviti.
 

Pekarski

Grobarčina
Учлањен(а)
10.04.2010
Порука
9.376
Reaction score
1.445
Локација
Na najvišem nivou
Grb se menjao kako što se menjao i naziv države. SFRJ je nastala 1963, pre toga se zvala Demokratska Federastivna Jugoslavija, kao i Federativna Narodna Republika Jugoslavija.
 

kuki

Grobarčina
Учлањен(а)
06.12.2010
Порука
3.473
Reaction score
13.187
Локација
tamo daleko...
CB, nema veze zbog cega su ljudi glasali ovako, ili onako. Svako ima neke svoje razloge i pobude, ali glas je glas, tako da je glasanje ipak merodavno. U stvari, svi izneseni stavovi najbolje potvrdjuju reci pesme "jer mi smo stoka sa tribine juzne":D

Sto se tice upravljacke strukture i organa samog sportskog drustva, pa samo lud covek nece da se slozi sa time da je sve iz korena trulo, ali to opet nema veze sa imenom tog tela. To su dve razlicite stvari.
 

Dr.Hofmann

Guest
Brišite...
 
Последња измена од уредника:

Julius Evola

Banned
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
17
Reaction score
13
Како расправа одмиче, све сам убеђенији да петокрака мора напоље. Апропо приче оних који говоре о "индентитету" којег је део и та петокрака, шта мисле шта ће се десити са нашим индентитетом, када и ако (а та могућност је врло реална)., будемо добили нови стадион који ћемо делити са циганима? Ваљда је основ нашег индентитета пре свега наш Храм, хоћемо ли певати тада - Фудбалски то је храм, стадион Србија? Или у дуету са циганима - Фудбалски то је срам, стадион Србија? Има ли и један Партизановац који би са њима било шта делио? Значи, постоји могућност да нам се избрише читава историја писана на трави Храма, да се у "интересу" југ... српског фудбала скућимо под истим кровом са калафонцима, јер "без јаке звезде нема ни јаког Партизана", а што да не, у перспективи, тај стадион треба назвати Драган Џајић, јер ипак је он "најбољи свих времена", додуше не зна се у чему, да ли у јајарењу или лоповлуку. Индентитет са петокраком у грбу? Како да не... Како ће реаговати браниоци петокраке ако се деси овај сценарио са стадионом, и да ли је за индентитет Паритзана важнија петокрака или Храм? Јебеш Храм, имаћемо ми модеран, свемирски стадион, вид'о Жељко Пантић у Дизниленду, приде и у његовом склопу и Мекдоналдсе, бутике, козметичке салоне и казина. Индентитет? Бранимо петкораку до последњег Партизановца! Ништа нам више не прети...

Друго, грб је већ мењан, на наше очи. Додате су му две звездице, као, ето, прешли смо број од двадесет титула. Па мало копирамо Жабаре и којекакве, или изигравамо љубитеље астрономије, све пршти од звездица, штета само што нису љубичасте. Што се нико није бунио приликом те промене? Какво је то бесмислено пупмање ега? Што се не угледамо на Енглезе, који су мајка за схватање и примену традиције, и по излгеду и акустици њихових старих стадиона, и по дизајну и једноставности и лепоти њихових дресова и грбова? Они не стављају звездице, не праве шараду од своје историје.

Пада ми нешто на памет. Како се односимо према сопственој држави, не би ме чудило да заиста уместо петокраке, за отприлике 50 година, на грбу нам осване двоглави орао. Али не бели, српски, него црни, шиптарски. Или може некој будали које ће се наћи на власти, да дуне па да уради оно што је Туђман урадио са Динамом. А онда су све крајности могуће, и да постанемо ФК Свети Симеон Мироточиви. Ко би то спречио? Ми који смо тако успешно, са ногама напред и волејом у гузицу избацили из клуба Рашу Бабића?

Не видим да је неко удавио Шоштара у базену на Бањици. Грб ватерполо клуба одудара од осталих у спортском друштву. Па, јесмо ли због тога престали да навијамо за ватерполисте? Замисли молим те, више то неће бити Партизан ако уместо петокраке ставимо крпењачу у круг, исту какву има, ко оно беше... Барселона рецимо. Данило Бата Стојковић је одиграо једну од животних филмских улога, играјући човека који се осећа прогоњеним и има потребу да се брани и да брани и када му не прети никаква опасност. Е па, ови који бране петокраку у грбу, нека дођу да бране Храм када се буде рушио. Због индентитета. Због традиције. Да би ми остали ми. Да не би завршили на некој новој "Маракани".

И опет ћу поновити, прича да се избацује "југословенско", а буктиње остају, не пије воду. Па буктиње су симбол Југославије, то знамо сви, а ко не зна, нека преиспита своје познавање историје Партизана и његових обележја. Или ћемо да избацујемо "југословенско" само да би се контрирало Душку Вујошевићу због његове подршке погрешним људима у фудбалском клубу? Или су нам повређена танана осећања што нас цигани зезају да смо Југословени? Шта се жели постићи? Југославије нема више од 20 година. Зашто сад? Ако ћемо да мењамо, онда да кажемо наша је ствар када ћемо то да радимо, али ћемо мењати све што у грбу подсећа на Југославију, и тачка.
 

Enslaved

Grobar
Учлањен(а)
30.11.2006
Порука
10.121
Reaction score
32.414
Локација
vaginamandibularia
jbt tek sad sam izvalio da su ovi što bi da nestane J u anketi predstavljeni crvenom bojom :D
 

Lothar Matthäus

Grobarčina
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
3.245
Reaction score
186
Локација
U drzavi ometenoj u razvoju
Julius Evola

Evo ja sam se bunio protiv prisivanja zabarsko ciganskih zvezdica na Grb, napisao sam i da je to cisto naduvavanje ega i kurcenje i natrljavanje na nos drugima necega sto je vec dobro poznato.
Bunio sam se i protiv zajednickog stadiona, odlicno si opisao razloge.

Evo otvori forum VKP i videces i moje poruke Sostaru za onaj smesni Grb koji je stavio u upotrebu.

Ono nije moj Grb, ja ne navijam za ono. Ne budi mi nikakva osecanja.
 

Pera93bgd

Grobarčina
Учлањен(а)
04.06.2012
Порука
1.485
Reaction score
80
Локација
Autokomanda, Beograd
@Julius Evola

Slazem se sa vecinom stvari ali nisi bas morao Engleze da pominjes. :D
Oni su u poslednjih par sezona pokusali ''modernizovanje'' grbova, sto je ispao ogroman promasaj kod navijaca. Zatim pogledaj npr. grb Arsenala koliko se manjao u proslosti a narocito ovaj aktuelni. Zatim Liverpool, Manchester Utd. itd. svi su modernizovali grbove tako da uopste ne lice na one originalne.
 

MMM2909

Grobarčina
Учлањен(а)
07.07.2010
Порука
1.813
Reaction score
6.269
Ja sam isto glasao NE... mozda zato sto mi je pun ##### ciganjskih prica o njihovom velikom srbstvu i njihovom nabrajanju muslimana i hrvata koji su igrali kod nas kao nesto cega treba da se stidimo :banghead:banghead . Zna se ko smo mi JSD i da igramo na JNA i to nema nikakve veza sa nostalgijom i ideologijom za nekakvom Jugoslavijom. Meni bi licno smetalo da uklonimo J jer me je to uvek podsecalo koliko smo drugaciji i jedinstveniji od cergara i ostale bagre u ovoj drzavi

:napred Partizan
 

Grave

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2011
Порука
2.058
Reaction score
7.936
Glasao za NE
I zbog dobrog pitanja koje je postavio Crno -Beli
Ако по вашој логици не треба дирати југословенско иако Југославија више не постоји, како објашњавате да се оног момента кад је Партизан престао да буде армијски клуб, из прстена у грубу елиминисало Југословенска армија? Што по тој логици не задржимо тај натпис у грбу?
da obrazložim zbog čega NE :
Ne bi pravio proteste kaada bi izbrisali slovo "J" .Ali da bi želeo nešto da se promeni ,moralo bi prvo da mi zasmeta.
JSD mi ne smeta. Ne asocira me na komunizam,ni na drugo vreme...ni na štafete radosti ...Ali mi ne predstavlja ni istorijsko ,kulturološko ili bilo kakvu neraskidivu vezu sa Partizanom.

Odrastao sam navijajući za ovaj grb
Skakao po tribinama koje su bile ofarbane u crno-belo
Odrastao u zabludi ili istini da su najvažniji grlo i dlanovi.
Pričao da idem na "JNA"
Nosio duks sa prišivačim grba na kome je pisalo jugoslovensko sportsko društvo...

Prema tome...nije baš da mi se jebe za grb koji ima JA,buktinje...
ali moj grb je ovaj grb
I dalje mi se sere od koreografija i umetničkog mahanja svetlucavim papirom...Ali ne mogu ubediti druge koji bi dolazili na stadion da "navija" za Partizan ako se sprema neko mahanje.
poštujem plavo-borde boje
Ali hoću crno bele stolice na JNA...
NA JNA ne na "stadion Partizana" ,
ja tako čuo,tako zavoleo ,tako ga ne nazivam drugačije.
 

ВЛАДА ГВЛ

Grobarčina
Учлањен(а)
06.07.2010
Порука
2.169
Reaction score
281
Своје мишљење о овоме сам већ изнео пре пар месеци на топику ЈСД Партизан, тако да се не бих понављао.

Нешто друго ми није јасно.

Зашто апсолутно у свакој расправи а ето и у овој морате о циганима.

"Нећемо да мењамо ништа јер морамо да покажемо да смо различити од њих и нећемо да глумимо велике Србе и бла бла бла."


Ако ћемо да избацујемо то Ј из грба и имена то ћемо да радимо јер ми осећамо потребу и сматрамо да тако треба, не због оних тамо.
Ако ћемо да задржавамо све како је било до сада, то ћемо опет да радимо због нас самих, јер смо сентиментално везани за све симболе нашег клуба (добро можда неко и није), јер смо одрастали уз њих а не да би показали неку различитост у односу на цигане.

Ко су бре они да би се њима нешто доказивали.

Нити су већи Срби од нас, нити то може тек тако да се докаже.И нас и њих су оснивали "другови", и за њих и за нас су играли, и њих и нас су тренирали људи различитих нација и вера, и са југа и севера се одлазило на ратиште и гинуло, и на југу и северу се скандира српском КосМету а уједно се ваља шиптарска дрога.


Нисмо ваљда за Партизан почели да навијамо због ината према њима.
Нити ћемо ту љубав да негујемо због тог истог ината.



Шта год да одлучите на ову тему, каква год одлуку донесу људи из клуба који би о овоме могли да расправљају, ја не могу утицати на то.Волим Партизан такав какав је, са свим његовим врлинама и манама.
Али на крају крајева све је у животу променљиво, на све се жив човек навикне.
 

Julius Evola

Banned
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
17
Reaction score
13
Julius Evola

Evo ja sam se bunio protiv prisivanja zabarsko ciganskih zvezdica na Grb, napisao sam i da je to cisto naduvavanje ega i kurcenje i natrljavanje na nos drugima necega sto je vec dobro poznato.
Bunio sam se i protiv zajednickog stadiona, odlicno si opisao razloge.

Evo otvori forum VKP i videces i moje poruke Sostaru za onaj smesni Grb koji je stavio u upotrebu.

Ono nije moj Grb, ja ne navijam za ono. Ne budi mi nikakva osecanja.

Свако може наћи хиљаду разлога да не навија за Партизан. Докле год се са неким од клубова Партизана не деси оно што се десило са КК Црвена звезда, ја нећу имати разлога да престанем да навијам за њега, без обзира да ли се промени грб, стадион или не знам ни ја шта. Сигурно да Арсенал са Емирата није исти као онај Арсенал са Хајберија, али је и даље Арсенал. Све се мења, људи, схватите то, а ми смо и даље закопани у самоуправљању и друштвеној својини, а мудрујемо како да избацимо управу из ФК. Никако, јер се не зна ни откуд они тамо, све је то наслеђе управо црвене петокраке, спојени судови интереса, политике, новца, моћи, контроле.

Нашем ВК није сметала промена грба да постане шампион Европе нити је изгубио нешто од свог индентитета, а и како да изгуби када тај индентитет чине Перишић, Сандић, Милановић, Шоштар, базен на Бањици, утакмице, резултати, памћење.

@Julius Evola

Slazem se sa vecinom stvari ali nisi bas morao Engleze da pominjes. :D
Oni su u poslednjih par sezona pokusali ''modernizovanje'' grbova, sto je ispao ogroman promasaj kod navijaca. Zatim pogledaj npr. grb Arsenala koliko se manjao u proslosti a narocito ovaj aktuelni. Zatim Liverpool, Manchester Utd. itd. svi su modernizovali grbove tako da uopste ne lice na one originalne.

Управо зато и помињем Енглезе, када су они као традиционилисти (који при том заиста имају традицију), мењали грбове, неки мање, неки више, не видим разлог да се неко овде узјогуни због једне обичне петокраке. Па није Партизан петокрака, ево траје он већ скоро 25 година, трећину свог постојања, откада је та петокрака бачена у блато, а и даље је носи у грбу. Знате, било је и навијача Партизана који су ставасавали уз грб који је у себи имао жуту боју и ловорово лишће. Замислите сад да се повампире и затраже назад своје лишће. :ziveli Што је њихово лишће мање важно од ваше петокраке? И то лишће је део наслеђа Партизана.

Дакле, ако је грб Партизана толико пута мењан, и то драстично, о каквом наопаком схватању традиције ми причамо овде? И када ми умремо ваљда ће неко навијати за Партизан. Све сам уверенији да је боље да ми сами, у садашњи грб ФК ставимо фудбалску, у грб КК кошаркашку, у грб РК рукометну лопту... да нам не би сутра неки стављали нешто што је контра петокраци идеолошки, а у суштини истоветно њој, јер са спортом нема никакве везе.
 

VJ@NS

Grobarčina
Учлањен(а)
06.11.2007
Порука
4.107
Reaction score
1.486
Локација
Topèidera lepša strana
Ne vidim poentu svega ovoga.

Da spamujemo ovde i pišemo čaršave jer ''omladini smeta'' crvena boja u grbu, ma koga bole kurac za omladinu. Partizan je Partizan, osnovan od strane komunista, ima baklju i crvenu petokraku. Ima ga na ćirilici, ima ga i na latinici. Jednostavno ne vidim problem. Oko J u SD, mislim da je tu više kao potvrda da smo osnovani od strane komunista u ''ono vreme''. Simbol narodne armije koja više ne postoji. To J će stojati dokle god je tu i poslednji Titov pionir. A za posle , videćemo. Meni lično ne smeta. Što kaže Grvae, ja navikao na JNA, i dan danas ga 5 puta češće tako zovem nego Hram.
 
Последња измена:
Статус
Затворена за писање одговора.
Top