Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

Dragan Mance - njegova duša lebdi nad jugom

STOOOLEEE

Grobarčina
Учлањен(а)
04.02.2014
Порука
2.018
Reaction score
3.172
Локација
GG 1978
Ni jednog igrača nisam, niti ću ikada voleti kao Dragana..

Želim Partizan sa dresovima iz 80" tanke pruge napred i nazad, broj u crnoj kocki, taj dres kad vidim to je Partizan koji sam kao dete zavoleo, ta je sećanje na Dragana..

Legenda živi..
 

Sensei 014

Kaznena ekspedicija
Уредник
Учлањен(а)
16.03.2007
Порука
8.167
Reaction score
1.519
Локација
East stand
Mance by ZORANIK

Bio je septembarski dan slican danasnjem. Vreme drugo u odnosu na danasnju omladinu. Na televiziji samo dva programa, treci u povoju, radio stanice Beograd 202 i Studio B. Na tom Studiju B na svakih sat vremena emitovale su se vesti. Oni su prvi javili. Kazu izgleda izletelo dete, cigance, iz okolnih udzerica. Kazu nikada nije zakasnio na trening. Kazu imao je ozbiljnu vezu, sportiskinja, spremala se svadba. Kazu, samo je pretio tadasnjoj upravi (nasoj vecitoj rak rani) sa Dinamom, jer su otezali sa novim ugovorom, a ne bi nikada otisao, ni za kakve pare. Kazu castio je sve redom navijace na svakim pripremama na Tari. Kazu... A sta ja kazem..

Cutim, sedim sam u sobi i placem. Suza suzu stize. Slusam te sto ih intervjuisu i sve to sto kazu za njega. Ali ih ne cujem. Cujem samo huk sa tribina. Cujem komsije koji arlucu kad je dao gol QPR-u u Londonu. Cujem sebe kako iz sveg glasa, koliko me grlo nosi pevam DRAGAAAN MANCE, DRAGAAAN MANCE uz ono nase prepoznatljivo ljuljanje levo-desno. Cujem pokojnog Vladanka Stojakovica kako, dok prenosi utakmice ponavlja daPartizan od Jusufija nije imao ovakvog borca. Cujem oca kad udje u sobu: "Pobogu sine prestani vise, to je zivot, sta da se radi, poludeces tu sam", cujem majku koja tuli u kuhinji:"I mene ste rasplakali, idi dete u bestraga, a kad se setim koliko ste zbog njegovih golova skakali po kuci". Cujem telefon. Fiksni naravno, tada nije postojalo ni 10% sadasnje tehnike. Stojke, moj komsija i brat sa juga, devojka, brat jedan, drugi, drugovi cigani, drug iz vojske Zadranin, torcidas... I svima isti odgovor: "Ne moze ti sad on sine da prica, eno ga u sobi, drzi one slike i samo place, k'o ne daj Boze da sam ja umrla.." Pala je noc, onda vise nista nisam cuo.

Ali sam poceo da vidim. Vidim onaj prvi gol za Partizan protiv gana u rupi na tadasnjem mislim "Beogradskom turnitu" ili tako nekako. Prva utakmica, pa cigani, pa rupa, pa gol, pa pobeda od 3:0 i osvojen turnir. Pa jel mogao da bude nesto drugo nego buduca legenda? Vidim golove, redjaju se kao na traci. I titulu. I posledni gol od nedelje, tek je poceo da ulazi u formu posle letnje pauze. Vidim godine pre njega. Igraci, igracine. Golovi ciganima, ustasama... I sve strelce kako skacu jedan drugom u zagrljaj, trce prema zapadu. Bilo je i onih koji potrce prema jugu, al do linije sensesterca i skoce u vazduh sa stisnutom pesnicom. Dok nije dosao on. Jug je bio duzi ka istoku, do tunela. I kop je bio upravo tu, uz istok, a navijanje se vodilo stajanjem na zidicu iznad poslednjeg ulaza na jugu ka istoku. (taj je ulaz sada na istocnoj stani). I sa njime je pocelo, trk prema JUGU bacanje na kolena, ruke visoko u vazduhu, sve do korner zastavice. A mi? Umirali smo u lepoti, bili smo svesni da nastaje neko cudo, osecalo se to u vazduhu, koliko smo ga samo voleli, jer se pojavio neko ko nam je najzad pokazao postovanje sto zivimo za klub.

QPR? To je neiscrpna tema svih grobara starijih od 40 godina. Sili smo zastavu za tu utakmicu (cuvam je i danas:), nismo mogli da docekamo da pocne. Al samo zbog njega. On je dao najlepsi gol u istoriji Partizana u Londonu. Ali u kakvom trenutku. Kada smo bili zreli za strasan sud na terenu prenuo je ceo tim, bez obzira na poraz. Davao je potom danima ritam nade celoj grobarskoj familiji, i na kraju, 55.000 ljudi, nikad (da ja pamtim) puniji JNA, posle 6:2 u Londonu. Treba nam 4:0, a na stadionu nema gde igla da padne, ali doslovce. Navijanje kao u transu, ali svi koji su dosli, nisu zaboravili da je on kreirao atmosferu pobede. I ko daje gol? I ko igra kao da mi je zadnje u zivotu, juri od jedne do druge aut linije, presing na golmana, kao dva srca da ima. I ko ljubi njihovog golmana kad je napravio penal!?!! Pa kad ste to u zivotu culi. Ko skace "grudi na grudi" sa Ziletom kada ulazi u drugom poluvremenu da ga oslobodi pritiska i motivise, samo sto je iz vojske stigao, Zile zapecacuje golom prolaz dalje, ko slavi sa grobarima na kraju kao da je deo njih, kao nikad niko pre njega. E tako se ulazi u legendu. Taman da nije iskomleksirao ove iz rupe za sve te godine, taman da nije ni jedan gol dao, taman da se nikad na kolena nije bacio... to vece i ti dani su bili dovoljni da taj stadion ne pamti vecu ljubav izmedju jednog igraca i navijaca. Nikad pre i nikad posle, uz svo postovanje svih nasih igrackih legendi.

O sahrani necu, necu da bude ovaj danasnji dan jos tuzniji. O tome kako sam udario "peglicom" u zid kad sam se parkirao kod Vuka sav izgubljen, jer vec dalje od ljudi se nije moglo. O celom jugu i o celom istoku i o celom zapadu ispred kapela na Novom groblju. O prvo potmuloj, a zatim najglasnijoj pesmi koja se tamo ikada cula iz desetine niljada uplakanih grla. O vrisci kada su ga izneli igraci iz kapele. O postovanju cigana. O mesecima svakodnevnog svezeg cveca na grobu. O naslovnoj strani ciganskog Tempa posle sahrane: "Plakao je i Bora semenkar". O onom ocaju 50.000 ljudi sledece nedelje na JNA protiv Pristine. O djubradi siptarskoj, koji su igrali kao da im od te tekme zivot zavisi. O golu Ljube Radanovica u 89 minutu i trku i bacanju na kolena ka zapadu i porodici Mance. O suzama, o neutesnim suzama. O huku posle tog gola DRAGAAAN MANCEE, a onda iz svih grla PARTIZAN, PARTIZAN.. Eto tako je jos tada svima bilo jasno, Dragan Mance i Partizan bice jedno dok je sveta i veka. I zivece u nama, a legenda o njemu prenosice se sa kolena na koleno.



Prosao sam nebrojeno puta pored table ispod mosta na auto putu za Novi Sad. Kada prilazim, gasim muziku, prodje malo, opet je pustim, to je tako malo sto mogu da uradim da mu kazem HVALA za sve. Tako je 26 godina.

Isli smo na slavu kod ujaka u Novi Sad u decembru. Vozi sin, tek je dobio dozvolu, prva voznja van grada. Priblizavamo se tabli ispod mosta. Gasi sam muziku..



LEGENDO NASA, HVALA ZA SVU SRECU KOJU SI NAM PODARIO..
 

Sarma

Grobarčina
Учлањен(а)
06.12.2010
Порука
2.021
Reaction score
170
Локација
Vienna
...nas Dragan Mance...

Vec 29 godina
mrzim ovaj dan
 

Saša Aleks

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2012
Порука
1.686
Reaction score
4.313
Локација
Brèko, BIH
I nakon 29 godina ostaje mi nerazjašnjen jedan trenutak koji mi se desio tog utorka 3 . septembra 1985. godine, tačnije trenutak reakcije mog mozga.Ostaće mi nerazjašnjen sigurno i do kraja života.

Tek sam napunio 18, bio je drugi dan školskog roka,( mog maturskoga- četvrtog srednje).Nakon jutarnjih časova u školi, negdje oko podne, ironijom sudbine, otišao sam upravo na 2 časa vozačke obuke. Pošto u ono vrijeme vijesti nisu stizale brzinom munje kao sada, nisam ni čuo tu tužnu vijest sve do 2 poslijepodne.Ostaje upamćeno da sam približavajući se kući , na trenutak pomislio, da za dva dana kad završim sledeća 2 časa vozačke obuke, stižem kući taman na utakmicu Sutjeska-Partizan (trebala je da se prenosi na TV- u, u četvrtak poslijepodne).Ulazim u kuću, vidim oca kako ruča i sluša radio.

A onda se dešava nešto nevjerovatno koliko bolno , toliko i nerazjašnjeno_Otac me pita:"Znaš li ko je poginuo?Između mog sledećeg pitanja" KO"? i očevog odgovora, u djeliću sekunde mi prolazi kroz glavu;"Nije valjda Mance, nije valjda Mance".Otac tužnim glasom reče upravo ono čega sam se najviše pribojavao-Mance.

I dan danas se pitam , otkud da mi baš Dragan padne napamet , i kako to baš da pogodim? Mogao mi je pasti u djeliću sekunde bilo ko drugi, neki pjevač, glumac, sportista, neki komšija.Valjda zato što mi je njegova smrt bila neka najgroznija stvar koja mi se mogla desiti u životu, taj neki strah od gubitka idola.

Kada bi živio kao Metuzalem 300, 400, godina i kada bi me neko pitao, na šta me podsjeća ta daleka 1985. godina , odgovorio bi mu: Na Tugu i Mancea.
 

Mare grobar

Grobarčina
Учлањен(а)
01.07.2014
Порука
1.880
Reaction score
624
Локација
Na slepom koloseku
Vecna slava Draganu.
Jos uvek se secam trenutka kada sam cuo tragicnu vest.
Jos uvek cuvam Tempo koji je izasao posle tragedije.
Otiso si Dragane,ostala je tuga uvek ce te voleti Grobari sa Juga.
DRAGAN MANCE
 

PAOK-Partizan

Grobarčina
Учлањен(а)
04.12.2011
Порука
7.127
Reaction score
338
Nema potrebe da iz posta u post upadljivo reklamiraš drugi navijački forum i sajt

WebCrew edit
 
Последња измена:

Oplenac

Retired witch Hunter
Учлањен(а)
08.07.2014
Порука
5.888
Reaction score
26.036
Proslo je 29 godina...Vracao sam se iz skole, bio sam prvi razred, i u dvoristu ugledao oca i komsiju kako piju kafu i rakiju, ali ne progovaraju ni rec. Pitao sam oca sta je bilo, a on mi je rekao: sine poginuo je Dragan Mance. Bio sam isuvise mali da bih imao predstavu o tome kakav osecaj izazivaju te vesti, ali mi je bilo zao zbog mog oca i komsije kojima sam video suze u ocima.
Deset godina nakon toga, igrao se 101 derbi, na marakani. U najavi derbija je na SOS kanalu isla specijalna emisija o pogibiji Dragana Mancea. Ko je gledao tu emisiju a da se nije bar najezio, taj nije normalan. Na stadionu je bilo mozda oko 60000 ljudi, a verovatno prvi i jedini put u istoriji derbija je na marakani vise navijaca bilo na jugu nego na severu. Mi smo na jugu sedeli i mirno posmatrali derbi prvih 33 minuta. Mance bi imao 33 godine, tako da je simbolika bila jasna. Za to vreme sa tribine preko puta skandiraju:Zove vas Mance...Slepci. U tom 33 minutu svi na jugu ustajemo i skandiramo Partizanu i Manceu. Cinilo mi se da nikad jasnije i glasnije jug u rupi nije grmeo kao u tom 33 minutu tog 101 derbija. U drugom poluvremenu, Tesovic postize antologijski gol, za pobedu, za pad mita o nepobedivosti rupe, za Mancea, za pobedu zivota...Na jugu euforija..Pred kraj se prolama Draaaaagaaaan Mance, Draaaagaaan Mance...U povratku kuci, u kolima nisam progovorio ni rec. Bio sam pod snaznim utiskom odavanja grobarske pocasti Manceu...Dobili smo ih posle 18 godina, konacno, i trebalo bi da sam euforican i da sa prijateljima prepricavamo gol i druge situacije na terenu i tribinama. U glavi mi je bila slika sa pocetka price, pred ocima mi je bila slika oca kako mi tuznim glasom sa suzama u ocima saopstava strasnu vest...i moje emocije su u tom trenutku prelomile na onu drugu stranu...ljudsku...Neka ti je vecna slava majstore.
 

Pera115

Grobarčina
Учлањен(а)
27.01.2011
Порука
2.844
Reaction score
3.623
Dragan Mance 1982 TV Novosti
originalslikatv-novosti-.jpg
 

ANDREI RUBLEV

Leni Riefenstahl
Учлањен(а)
28.10.2009
Порука
5.614
Reaction score
265
Živiš legendo .Uživaj u besmrtnosti svojoj.
 

kecman

Grobarčina
Учлањен(а)
23.01.2008
Порука
3.702
Reaction score
356
Легенда живи.
 

Nikola_G

Grobarčina
Учлањен(а)
17.03.2007
Порука
5.421
Reaction score
7.655
Локација
E-WEST
Samo 2 dana smo delili ovu planetu ON i ja, ali svaki put zaplačem na 3.septembar.

Šta bi bilo da je i dalje tu? Bio je previše dobar za ovaj svet.
 

Issa

Grobarčina
Учлањен(а)
06.02.2008
Порука
1.587
Reaction score
3.343
Локација
JNA
Slava nasem Draganu..
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.186
Reaction score
2.809
Локација
Где год ОН да игра!!!
Tog 3 septembra 1985 samo što sam krenuo u prvi razred, dogodila se tragedija koja je i mene kao sedmogodišnjeg dečaka pogodila! Od tada je prošlo dugih 30 godina, a tuga i žal i dalje ne prolaze! Večna ti slava Dragane!
 

STOOOLEEE

Grobarčina
Учлањен(а)
04.02.2014
Порука
2.018
Reaction score
3.172
Локација
GG 1978
Ni jednog igrača nisam,niti ću ikada voleti kao Dragana..
Legenda zivi..
Bice skup danas na mestu tragedije u 10h pa obilazak vecne kuce..
 
Top