Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

Izbaciti "Jugoslovensko" iz grba

Da li treba da se izbaci reè "jugoslovensko" iz grba našeg sportskog društva?


  • Total voters
    91
  • Poll closed .
Статус
Затворена за писање одговора.

LazarP

Grobarčina
Учлањен(а)
07.12.2012
Порука
5.404
Reaction score
11.726
Локација
Kopam tunel, vidćemo...

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.186
Reaction score
2.809
Локација
Где год ОН да игра!!!
Не само Јуве, сви највећи клубови света су у последњих 10-ак година, модернизовали грб. Па ми сами смо га мењали, ако се не варам, 7 или 8 пута, до сада. Једини очигледан разлог зашто је петокрака и даље ту код нас је да свима стави до знања, чији је то клуб, које је и даље државно уређење и ко и дан-данас командује свим битнијим одлукама у држави (буквално Берчек из "Јужног Ветра"). Ми без проблема можемо да скинемо петокраку, јер је појам "Партизан" старији од комунизма и сам по себи не представља ништа друго до у преводу са француског, "герилац". Значи, ми можемо али не смемо. Цигани, са друге стране, све и да хоће немогу, јер им је назив клуба, буквално црвена комуњарска петокрака. Док УДБА не напусти власт (што се неће десити можда никад), та петокрака ће бити ту, Кућа Цвећа ће се одржавати, улице ће имати називе комунистичких кољача а ово државно режимско размажено дериште ће имати све повластице и уступке. Чим оду, са њима је завршено као спортским друштвом уопштено гледано.

Та југословенштина и тај комунизам су овом народу донели аутономију Војводине и аутономију КОСМЕт-а. Броз је насељавао Шиптаре на Косово, а протеравао Србе. Што је најцрње тај исти Броз се у Вражјој дивизији борио против Срба у првом светском рату. А то што сам ставио аватар Вагнера, то је моја подршка онима који се боре против нацизма. Ево, сад је СРПКА КОКАРДА, па нека опљуне ко жели!

@LazarP
Неколико Гробара се бори у ЧВК Вагнер против Укро - нациста!
 
Последња измена:

Micun

Grobar
Учлањен(а)
01.06.2011
Порука
837
Reaction score
3.308
Локација
Beograd
@monSi

Nekoliko grobara je u Vagneru? Pa mnogi grobari mardeljaju za teška krivična dela pa šta? Toma nikolić ceo život navija za partizan, jel treba da glasmo za SNS?

Ti bi da kažeš da je hard kor komunista Koča Popović, koji ti je ovo za šta navijaš osnovao, mislio na Tankosićeve četnike kad je klub nazvao Partizan, jer su i oni isto bili neki "Partizani"... Šta ti je čoveče...

Što si skino avatar čim su te prozvali? Stani iza toga što veruješ, kolko god bilo umobolno... Skineš vagner, staviš kokardu a zadnjih decenija navijaš i raduješ se pod PETOKTARKOM... Kako možeš?
 

ђедВук

Grobarčina
Учлањен(а)
01.07.2014
Порука
3.513
Reaction score
13.068
Локација
Yaoundé
JSD je usađeno u temelje. To je naš koren.

Zašto da ga sečemo? Zašto da se krijemo od onih koji su nas osnovali? Da budemo nešto što nismo.
Ne treba nam nešto što nam nameće homofobna i mrziteljska većina.
Partizan Srbija, nikad Jugoslavija nije moja krilatica. Zna se ko to lažno gura, ko prekraja istoriju i tera kosu na jednu stranu...
Sve je to lazno moralisanje...
Ime, boje, grb i jugoslovensko je deo klupskog identiteta, i u to se ne dira. Ako bi neko bilo sta od toga promenio, ja vise za takav prekomponovani klub ne bi navijao. Takav klub bi bio u potpunosti ciganisan.
Sta nam je donela Jugoslavija?! Pa evo, i ovde i na ovom forumu nam je donela divne ljude i bracu koji su drugih nacionalnosti a koji vole klub kao i mi srbi, mozda i vise od nas. Malo li je?
Bojim se ako se menja to " jugoslovensko" u nazivu sportskog društva,da će sutra dan isto tako,istom tom linijom nekom dunuti da menja i Partizanov čuveni grb sa šest baklji,plamenova...
Sve lepo rekoše ljudi...
Не само Јуве, сви највећи клубови света су у последњих 10-ак година, модернизовали грб. Па ми сами смо га мењали, ако се не варам, 7 или 8 пута, до сада. Једини очигледан разлог зашто је петокрака и даље ту код нас је да свима стави до знања, чији је то клуб, које је и даље државно уређење и ко и дан-данас командује свим битнијим одлукама у држави (буквално Берчек из "Јужног Ветра"). Ми без проблема можемо да скинемо петокраку, јер је појам "Партизан" старији од комунизма и сам по себи не представља ништа друго до у преводу са француског, "герилац"...
Ono što Juventus ima je grb? Ono je smejurija... Naše promene grba su bile čista stilizacija, poput onog što je npr. uradio Arsenal...

Arsenal-Logo-History.jpg


Partizan izvorno nije gerilac, već pristalica određene ideje...

Francuzi su, koliko se sećam, prvi put upotrebili taj izraz u vojnom smislu tokom Napoleonovog pohoda na Rusiju, nazivajući tako ruske trupe koje su operisale u francuskoj pozadini, pa se odatle taj termin naknadno preneo i na sve ostale slične vojne pokrete, često i retroaktivno. Negde sam video i pokušaj da se američka milicija koja je ratovala za nezavisnost od britanske krune 1770-ih nazove partizanima, pa čak i da se vojska Jevpatija Kolovrata, legendarnog ruskog heroja koji je ratovao protiv Mongola u XIII veku nazove partizanskom, zbog taktike koja se danas naziva gerilskom... po meni pogrešno...

Postoji još jedno značenje reči partizan - u pitanju je vrsta oružja, dugo koplje, ali koje nije namenjeno isključivo ubadanju, već je imalo i elemente mača, pa se njime moglo i seći...

lossy-page1-1280px-Officersbardisan_-_Livrustkammaren_-_15937.tif.jpg


... s obzirom da takvo oružje datira iz ranijeg perioda, mislim da je to i prvobitna upotreba tog termina...
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.186
Reaction score
2.809
Локација
Где год ОН да игра!!!
@monSi

Nekoliko grobara je u Vagneru? Pa mnogi grobari mardeljaju za teška krivična dela pa šta? Toma nikolić ceo život navija za partizan, jel treba da glasmo za SNS?

Ti bi da kažeš da je hard kor komunista Koča Popović, koji ti je ovo za šta navijaš osnovao, mislio na Tankosićeve četnike kad je klub nazvao Partizan, jer su i oni isto bili neki "Partizani"... Šta ti je čoveče...

Što si skino avatar čim su te prozvali? Stani iza toga što veruješ, kolko god bilo umobolno... Skineš vagner, staviš kokardu a zadnjih decenija navijaš i raduješ se pod PETOKTARKOM... Kako možeš?
Значи да останемо Југословени!???
Цео живот навијам за Партизан и увек ми је сметала петокрака. Под том петокраком је страдао један Војвода Бојовић и многи, многи српски родољуби и патриоте. Такву исту носе они преко пута. Која је логика да стоји и даље петокрака и префикс "Југословенско" када је та држава давно нестала? Србија је променила (вратила) државне симболе, заставу, грб химну.
Не мора да стоји "Југословенско", може само да стоји СД.

@ђедВук

Значи да историја имена "Партизан" није комунистичка. Јесте, смешно је на шта личи грб Јувентуса. Кад може да мења један Јувентус, зашто не би могли и ми. Хајдук и Динамо су имали такође петокраке у грбовима.
 
Последња измена:

Micun

Grobar
Учлањен(а)
01.06.2011
Порука
837
Reaction score
3.308
Локација
Beograd
@monSi
Ti možeš da budeš šta hoćeš. I to poštujem. Kad država promeni naziv, njene institucije, ministarstva itd.. menjaju ime po automatizmu. Partizan je po statutu udruženje građana i može da se zove kako god njegovi članovi odluče. Nije u obavezi da menja ime zajedno sa državom.

Mnogi ljudi se ne slažu da je Jugosoavija onakva kakvom je ti vidiš. I veruju ili u neke njene vrednosti ili poštuju neke njene tekovine, kao što je na primer JSD. JSD nije tekovina Svetosavlja, nego NOB. Tu prostu činjenicu mnogi uvažavaju i žele da se pamti kroz grb i ime kluba i sportskog društva. I zato J ostaje.

Kada bi se unele te suštinske promene, i kada bi umesto petokrake bila kokarda na grbu, ja bih prestao da navijam za taj klub, teška srca. Istog trenutka. Ne bih mogao. Jer bi to bio neki drugi klub. Meni nije jasno, kako si ikada mogao da navijaš za nešto, što na svom grbu ima simbol zla i stradanja tvog naroda (ja se sa tim ne slažem, ali ti tako misliš) . Tebi je ta petokraka zla kao nazzi svastika. Pa nema tog Mancea i Saleta Ilića koji bi me privoleli da navijam za klub sa kokardom ili klub sa svastikom. Ali eto, ti imaš dobar želudac pa si u stanju da navijaš za klub koj nosi simbola 'stradanja Srpstva', umesto da navijaš za neki drugi. Svaka tebi čast.
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.186
Reaction score
2.809
Локација
Где год ОН да игра!!!
@Micun

Шта сам ја знао када сам се родио шта је пентаграм, шта је комунизам. Заволео Партизан од кад знам за себе. Али кад су сви могли у пост СФРЈ-овском периоду да се окрену својим националним симболима, зашто не би могли и ми?
И знам "милион" Гробара који деле мишљење са мном.
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.090
Локација
Beograd
чији је то клуб, које је и даље државно уређење
Чији је клуб и које је државно уређење?
Док УДБА не напусти власт (што се неће десити можда никад),
Чим оду, са њима је завршено као спортским друштвом уопштено гледано.
Значи никад.
улице ће имати називе комунистичких кољача
Комунисти јесу убијали, али су неки други више клали.
Србија је променила (вратила) државне симболе, заставу, грб химну.
Нико никад Србији то није одузео, па да то мора сада да враћа, Србија, као једина самостална држава Јужних Словена која је постојала пре Првог светског рата је највише СТВОРИЛА ту Југославију, која ти сада толико смета.
Претпостављам да ти не смета пројекат Велике Србије, а Југославија је била оствариви начин да сви Срби буду у једној држави, плус да сродни народи не буду под влашћу околних непријатељских држава, Италије, Мађарске, Аустрије (и у саставу њихових армија), него да живе заједно са нама.
Значи да останемо Југословени!???
Нико те не тера да останеш оно што нећеш да останеш.
Генетска истраживања показују да је велика већина Јужних Словена по свом пореклу веома слична, те да су разлике међу њима више настале као резултат историјских услова, него што су то неки пореклом удаљени народи...

Бити Србин не мора да значи да ниси истовремено и Европљанин, Јужни Словен, Шумадинац, Босанац, Јужносрбијанац, Балканац, Војвођанин, Београђанин, Новосађанин, Лесковчанин, Врањанац, Југословен, Црногорац, Партизановац, комуниста, националиста, либерални капиталиста, педер, лезбејка, бисексуалац, хетеросексуалац, породични човек, курвар, светац, грешник - свакоме је дато на вољу да изабере оно што хоће или неће да буде...

Па био то суштински или не био. Или само декларативно, или стварно...

шта је пентаграм,
Петокрака није само пентаграм, него симбол који се јавља у разним временима, државама и народима...
знам "милион" Гробара који деле мишљење са мном.
Па нико не може никога да спречи да има своје мишљење - проблем је кад се нечије мишљење натура као једино исправно.
Ти кажеш тако, неко други овако, хајде да ставимо на гласање па како буде. (Мада на форуму већ има тако неко гласање.) Партизан има и неке своје управљачке органе (колико год да је све то под утицајем ко зна кога), па нек (једног дана) одлуче и ,,пресеку,,.
А коме се одлука не свиђа, шта да се ради - може да настави да навија за тај и такав (измењени или неизмењени) клуб или да га се одрекне занавек.
 

Micun

Grobar
Учлањен(а)
01.06.2011
Порука
837
Reaction score
3.308
Локација
Beograd
@Micun

Шта сам ја знао када сам се родио шта је пентаграм, шта је комунизам. Заволео Партизан од кад знам за себе. Али кад су сви могли у пост СФРЈ-овском периоду да се окрену својим националним симболима, зашто не би могли и ми?
И знам "милион" Гробара који деле мишљење са мном.
Oćeš da budemo retardi kao Bed blu bojsi? :buhaha

Kad si već nešto zavoleo, voliš ga takvo kakvo je. Kad voliš neku ženu, ne kažeš: voleću te ako promeniš lični opis hirurškim zahvatom, staviš sise i potaneš crnkinja. Ganjaš drugu ženu...

Kako si uspeo nešto što nosi simbol zla da zavoliš? Mora da tu nije baš sve tako zlo... Ili ljubav definišemo drugačije. Mnogi ljudi stokholmski sindrom nazivaju ljubavlju... Jebem li ga...
 

Nemanja-950

Partizanovac
Учлањен(а)
11.05.2018
Порука
3.888
Reaction score
21.506
Milion puta ispričana priča. Kad bi mogli samo svi da odjebu od grba bilo bi mnogo lepo.
Ko pogleda grb Partizana i pomisli na Tita, ratove, zločine itd. ima mnogo većih problema u životu.
 

PFChampion

Grobarčina
Учлањен(а)
11.04.2010
Порука
8.836
Reaction score
13.445
Ово са копљем вероватно јесте тако с обзиром на доњи изглед нашег грба, а што се грба тиче не треба да га мењамо никад јер то је нешто уникатно, непоновљиво и трајно. Рецимо наш братски клуб московски ЦСКА нема проблем са тим колико ја знам.
Оно што бих код нашег грба променио тј. избацио су оне две звездице које симболишу титуле. Кад год се негде приказује наш грб углавном се прикаже као мањи од других грбова због тих звездица и то ме нервира јер званично су и те звездице део грба па се морају посматрати тако и ондa се добије ово:
16x9


Што се петокраке тиче колико сам ја истраживао симболика је следећа - то није духовни симбол већ материјалистички, а обрнута петокрака (са два крака на горе) је симбол зла.

Једино што ми је жеља је да онај чувени грб лопату оживимо у неком алтернативном облику и то ми је једнако важно као оживљавање бордо-плаве гарнитуре дресова јер све то је део наше историје:
59DWxyn.png


Сви знамо да смо основани у доба комунизма као армијски клуб и то ће остати за сва времена тако и нема потребе да се неко стиди тога или да се то изврће. Међутим, сам назив "Партизан" као што видимо има више значења и не веже се само за комунизам, ионако је неприродно да се Партизан као космополитски клуб везује изричито само за ово или за оно. Били смо одувек и југословенски и српски клуб. То ћирилица и латиница у грбу јасно сведоче јер сви знамо да је ћирилица превасходно српско писмо и интересантно је да људи Југославију вежу само за комунизам иако знамо како је све почело. Људи углавном не знају да су идеју о југословенству пласирали највећи Срби тог времена у ком се та идеја полако рађала и колико сам ја то лаички истраживао један од првих, а можда и први је био Милош С. Милојевић. Ко је читао његове књиге зна какав је то хард кор Србин био. Да ли је то наша грешка или не о томе може да се прича (по мени кардинална грешка) али је чињеница да идеја о југословенству није настала ни 45-е ни 18-е.

Кад све ово знамо не може се рећи да је баш скроз неприродно да назив "југословенско спортско друштво" и даље егзистира али с обзиром да ни једне Југославије више нема можда би правилније било рећи "Јужнословенско" уместо "Југословенско" па би неки компромис био "Јужнословенско спортско друштво".
Тако да ето отварам гласање за "Јужнословенско спортско друштво". Ко је
y8myUD3.jpg
? Има ли неко уздржан ? Има ли неко
pJyrDCo.jpg
? Константујем да смо једногласно игласали промену назива спортског друштва у "Јужнословенско спортско друштво Партизан". Честитам
 
Последња измена:

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.090
Локација
Beograd
Opet moram...
Nije fudbalski klub isto što i država pa da mora da sledi svaku promenu te države...

Tačno je da je naše SD već više puta iz nekih svojih razloga menjalo ime, tačno je da se i grb menjao, ali, kad je već ono što je stiglo do nas stiglo ovako kakvo je, ja ga sad ne bih dirao i menjao...

Kao što na Kalemegdanu ima delova iz rimskog, turskog, austrijskog, jugoslovenskog vremena, pa se to ne dira jer pokazuje istoriju i naslage raznih vremena...
Mada bi naravno neki neuki da i to promene zarad nikad uspešnijeg doba.

Isto ovako bih branio grb i ime našeg kluba i da smo osnovani 100 godina ranije - iako poštujem i Yu i komunizam, odbranu tradicije ne vidim kao odbranu ove dve pojave, nego kao odbranu celokupne naše istorije.

Nemojte brisati njene delove koji sad nisu u modi.
 

Detelinarac90

Louis Le Prince
Уредник
Учлањен(а)
17.07.2021
Порука
4.409
Reaction score
28.592
Локација
Novi Sad
Ako vec menjamo, ja bih menjao u SSD - Svesrpsko Sportsko Drustvo. Pa nek cigani puknu od muke....... :D
 

Enslaved

Grobar
Учлањен(а)
30.11.2006
Порука
10.119
Reaction score
32.371
Локација
vaginamandibularia
Jbg. Kad ti nesto smeta pa hoces da menjas prvo proveris je l si vlasnik istog. Tipa imas poljski klozet negde sto ti prababa ostavila, ili stalu, ili policu sa knjigama itd. Pa ti okreci iste, menjaj naslove na knjigama ako te nije sramota, il ih samo procitaj, ko zna, mozda nesto i naucis.
A od Partizana ODJEBI. Nije tvoj, nece biti tvoj, ako ti smeta njegova istorija i simbolika. Ko ne moze da razdvoji politicke ideje od stvari koje voli ne razlikuje se ni malo od debila koji prave rimejkove popularnih filmova pa menjaju rasu/pol glavnih likova. Priznas lepo sebi da si iskompleksiran, pa ili lepo predjes da navijas za klub koji je blizi tvojoj politickoj/seksualnoj orijentaciji ili se pomiris sa sudbinom da ne moze sve da bude kako je mali perica zamislio jer mu se tog dana digao kurac.
 

JasminaT

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2010
Порука
21.365
Reaction score
40.188
Локација
Žrnov
@Micun

Шта сам ја знао када сам се родио шта је пентаграм, шта је комунизам. Заволео Партизан од кад знам за себе. Али кад су сви могли у пост СФРЈ-овском периоду да се окрену својим националним симболима, зашто не би могли и ми?
И знам "милион" Гробара који деле мишљење са мном.
pa mozda zato sto smo SPORTSKO a ne nacionalno udruženje. Ja volim da mislim da je naše sportsko društvi NADnacionalno. I samo u tom kontekstu mogu da prihvatim eventualnu promenu naziva.
po meni je to "jugoslivensko" faktor spajanja, a ne deljenja. sto i potvrdjuje broj navijača iz bivsih republika, kojima to J ne smeta.
 

MMM2909

Grobarčina
Учлањен(а)
07.07.2010
Порука
1.813
Reaction score
6.269
Nikada za promenu grba nikada za izbacivanje J iz naziva SD. Sama moja slika govori o mom misljenju, kao neko ko je vaspitan u tradicijama i vrednostima SFRJ nikad se nije postavljalo pitanje za koji klub se navija, posto je postojao samo jedan u celoj drzavi gde nije bilo bitno koje si vere i nacije niti su se brojala krvna zrnca, bilo je samo bitno da za crno bele boje dajes sve. Na tim vrednostima Partizan je nastao i te vrednosti mora da zadrzi a grb i ime su sustinski delovi toga.
Smrt Fasizmu, ziveo Partizan
 

Bobrock

Grobarčina
Учлањен(а)
07.07.2021
Порука
2.752
Reaction score
14.118
Локација
Madagascar
Ako se ne varam to Jugoslovensko stojí od 1960-te to je znaci 62 godine, grb nam je od 1945-te to je znaci 77 godina, ne znam :confused-smiley-013:sto nekom sad to smeta i sto bi to uopste mijenjao a navijaca Partizana ima iz svih republika bivse Jugoslavije i raznih nacionalnosti :ziveli
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.186
Reaction score
2.809
Локација
Где год ОН да игра!!!
Чекајте онда! Зашто није више фудбалски савез Југослевије, него је фудбалски савез Србије? Зашто није КСЈ, него је КСС? Зашто није олимпијски комитет Југославије, него је ОКС? Зашто не носимо пасош Југославије, него носимо пасош Србије? Зашто се више не пева Хеј Словени, него се пева Боже правде??? Ко год да је створио Југославију, ко год да је управљао њом, чињеница да је Југославија родила Јасеновац (где је побијено стотине хиљада Срба пре свега, па Јевреја и Рома), АП Косово, АП Војводина.
Ја се поносим што за Партизан навијају различите нације, пре свега доста Муслимана из Сјенице, Новог Пазара итд.
Југославија и југословенство је зло које се српском народу обило о главу!
 
Статус
Затворена за писање одговора.
Top