Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

Izbaciti "Jugoslovensko" iz grba

Da li treba da se izbaci reè "jugoslovensko" iz grba našeg sportskog društva?


  • Total voters
    91
  • Poll closed .
Статус
Затворена за писање одговора.

PAOK-Partizan

Grobarčina
Учлањен(а)
04.12.2011
Порука
7.127
Reaction score
338
Iskreno nemam neki stav o ovome, mozda bi radije cak da ostane JSD. Ja bi pre pokrenuo peticiju da se vrate bordo-plavi dresovi !
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Voleo bih da vidim da li fudbalski klubovi nastali u istočnoj Nemačkoj nakon drugog svetskog rata i danas imaju iste grbove?

Динамо Дрезден, као највећи клуб ДДР-а и даље има исти грб, додуше на њему ни тада није било идеолошких ознака.

ЦСКА Москва и ЦСКА Софија имају исте грбове као некада, са све звездом, иако тај систем више не постоји.

Људи, овде би се само мењао префикс у имену спортског друштва а не име клуба. Погледајте како су клубови из источних земаља мењали префиксе у називу клуба или спортског друштва, али је име клуба остало исто.

И на крају, тај грб спортског друштва се користи и виђа једном у 100 година, сви клубови нашег спортског друштва носе своје грбове на којем нема прИдева "југословенски" па ником ништа, али сад одједном смета што ће се избацити Ј из ЈСД.


Historical names:

  • 1893 — Athletic Club Královské Vinohrady
  • 1894 — Athletic Club Sparta
  • 1948 — Athletic Club Sparta Bubeneč
  • 1949 — Sokol Bratrství Sparta
  • 1951 — Sparta ČKD Sokolovo
  • 1953 — TJ Spartak Praha Sokolovo
  • 1965 — TJ Sparta ČKD Praha
  • 1990 — TJ Sparta Praha
  • 1991 — AC Sparta Praha
  • 1993 — AC Sparta Praha fotbal, a.s.

  • 1892 - SK ACOS Praha (Sportovní klub Akademický cyklistický odbor Slavia Praha)
  • 1893 - SK Slavia Praha (Sportovní klub Slavia Praha)
  • 1948 – Sokol Slavia Praha
  • 1949 – ZSJ Dynamo Slavia Praha (Základní sportovní jednota Dynamo Slavia Praha)
  • 1953 – DSO Dynamo Praha (Dobrovolná sportovní organizace Dynamo Praha)
  • 1954 – TJ Dynamo Praha (Tìlovýchovná jednota Dynamo Praha)
  • 1965 – SK Slavia Praha (Sportovní klub Slavia Praha)
  • 1973 – TJ Slavia Praha (Tìlovýchovná jednota Slavia Praha)
  • 1977 – TJ Slavia IPS Praha (Tìlovýchovná jednota Slavia Inženýrské prùmyslové stavby Praha)
  • 1978 – SK Slavia IPS Praha (Sportovní klub Slavia Inženýrské prùmyslové stavby Praha)
  • 1991 – SK Slavia Praha (Sportovní klub Slavia Praha - fotbal, a.s.)
 

WebGazda

Solar Warden
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
17.308
Reaction score
1.012
Mešate babe i žabe!!!

Niko ovde ne traži da se "promeni grb", nego samo da se izbaci reč "jugoslovensko" sa grba i ostavi sve ostalo iz čistog razloga jer originalni grb NIJE imao tu reč, a i ta država ne postoji gotovo četvrt veka!

I ja sam protiv promene grba. Dakle FK i dalje ima isti grb gde piše fudbalski klub, KK ima isti gde piše košarkaški klub, VK, RK,OK itd... samo SD Partizan menja jednu stvar, izbacuje se ime države koja je prestala da postoji pre nego što se dosta vas rodilo, a upravo vi ste ti koji najviše i tražite da ostane ime. Ako nemate bar 35 godina pojma nemate o toj državi.

Ja sam se rodio u SFRJ. Nikad me nije bilo sramota da kažem to ime, a i sada kad me pitaju gde sam se rodio kažem Jugoslavija, a ne Srbija.

Dakle, nema ovo veze sa nekim bežanjem od istorije i tome slično. Jednostavno svi idu dalje jedino se mi Grobari koprcamo i još bi da i dalje imamo to ime u grbu.

Vreme je da se i to promeni!

Što se tiče JNA, taj stadion odavno ne postoji nego se zove "Stadion Partizana", a to što ga poneki, među kojima i ja, i dalje zovemo JNA, jebiga, nostalgija! Da sam nostalgičan za Jugoslavijom kao državom, nisam!
 

Potres

Grobar
Учлањен(а)
05.12.2012
Порука
466
Reaction score
164
Glasao sam DA a ne mogu sebe da ubedim ni za jednu opciju.
 

Lothar Matthäus

Grobarčina
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
3.245
Reaction score
186
Локација
U drzavi ometenoj u razvoju
Немам ништа против Југославије, држава на овим просторима је први пут то име понела захваљујући нашој Српској династији Карађорђевићима, нису јој комунисти наденули то име...

Ovo je upravo razlog sto sam napisao da je JSD Partizan oslobodjen okova ideologije i da to nebi trebalo da opterecuje bilo koju generaciju Grobara.

Nas Grb je iskljucivo vezan za Grb bivse drzave, ne ideologije.
Cigani su sampioni marketinga, oni su u svoj novi Grb ubacili plavu boju kako bi dobili tu nacionalnu notu crvene, plave i bele.

Mozda ce nekom zvucati glupo ko cita forum ali mene to "Jugoslovensko" u imenu naseg SD uopste ne asocira na bivsu jugu, to posmatram iskljucivo kao deo Partizana.
 
Последња измена:

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
9r80ag.jpg

Морам да поновим - ово је најбољи доказ да Партизан при оснивању није био ЈСД.

1945 - 1950 ФДЦДЈА Партизан
1950 - 1960 СД Партизан
1960 - до данас ЈСД Партизан
 

WebGazda

Solar Warden
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
17.308
Reaction score
1.012
Upravo tako kolega, vraćamo se našim korenima!

Dakle, SD Partizan, a ko nam je naturio to "jugoslovenski" nije teško proveriti!
 
Учлањен(а)
11.12.2011
Порука
818
Reaction score
128
.

Glasao sam cim je Gazda dao tu mogucnost ali nisam hteo da pisem jer je ovo pitanje u najmanju ruku politicko pa bih bio obrisan zbog promasene teme. Kao sto sam i mislio odmah je doslo do prepucavanja srbi - jugosloveni, cetnici - partizani...
Na nasu veliku zalost i dalje postoje ljudi koji veruju u mit o Jugoslaviji.
Ime je trebalo biti promenjeno kad smo postali Srbija i Crna Gora i bolje ne odlagati nesto sto je neminovnost sa druge strane cini mi se da tajming nije savrsen jer smo dovoljno podeljeni.
Sto se grba tice menjali su ga stariji klubovi veci klubovi na kraju krajeva i mi sami i to vise puta ne vidim nista kataklizmicno ako se ''redizajn'' odradi korektno. Niko ovde ne prekraja istoriju ali ima onih koji bi da te repove sto pre skrate a koga zanima uvek ce biti u mogucnosti da sazna istoriju Partizana.
 

PROFESOR

Grobarčina
Учлањен(а)
02.06.2011
Порука
4.627
Reaction score
2.109
НЕ.
У природи нашег народа је да на историјске анкете одговара историјским НЕ, уместо хладног и промишљеног да, па тако и моја маленкост има потребу да на ово историјско питање одговори на исти начин.:D
Шалу на страну, нисам сигуран да ли могу да понудим довољно убедљиве разлоге, али немам апсолутно никаквих дилема око тог питања.
Одредница југословенско није никакав омаж прошлим временима, или бившој држави, систему, идеологији, већ једноставно део нашег идентитета. Она је током свих ових деценија изгубила сваки смисао који су јој творци наменили и остала у имену спортског друштва као нека врста знамења или ако се неком више допада ожиљка, који можда не изгледа привлачно, рационално или сувисло, али нас на неки начин чини другачијим, јединственим, па ако хоћете у неком шмекерском смислу и ексцентричним.
Њеним укидањем ништа посебно не добијамо, као што ништа посебно нисмо ни губили тиме што је опстајала на свом месту и после нестанка истоимене државе.
Такође нема баш никаквог разлога да се због те одреднице осећамо инфериорно на било који начин, чак и ако би се сложили да тако нешто има непријатан призвук, јер што би Топаловићу, Ћопићу или Шантићу сметало да се зна како им је неки предак био хром, или Кишу и Клајну што су им преци били мали или Ћурувији што му је предак поспрдно обележен као неко ко јури ћурке.
Најзад и разлог за уклањање који каже да је бесмислено држати одредницу која се односи на државу које више нема, није пресудно убедљив када знамо да рецимо имамо престолонаследника и разне принчеве и принцезе, које сви у јавности ословљавају на тај начин мада је краљевина давно престала да постоји.
Стојанче је споменуо и име нашег стадиона, које истина није службено, али је опште прихваћено, па би идући споменутом логиком требало свакако елиминисати исту одредницу и из његовог назива, тако да би се убудуће требао ословљавати са стадион народне армије, али опет, како она више није народна, онда само армије, при чему више ни армија не постоји, будући да сада имамо војску, тако да на послетку Храм остаје потпуно без имена.:D
Разлог за уклањање који каже да је та Југославија само донела пуно мука и зла нашем народу је по мени прилично јак и историјски гледано тако ствари и стоје, али опет има макар једна добра ствар која нам се догодила у тој земљи, а то је стварање нашег клуба.
Дакле поново НЕ.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Само да додам - још 1991. водећи клубови ЈСД Партизан, значи ФК Партизан, КК Партизан, РК Партизан...а затим и сви остали, престали су да на својим дресовима носе грб на којем пише Југословенско спортско друштво. Уместо тога, у тај црни круг - прстен, ставили су имена својих клубова - Фудбалски клуб, Кошаркашки клуб, итд.

Сви клубови нашег спортског друштва су још тада на тај начин показали да је ЈСД анахроно, али се, из не знам којег разлога, истрајава на тој одредници у оквиру спортског друштва.
 

Centurion

Grobar
Учлањен(а)
10.01.2012
Порука
854
Reaction score
662
Локација
Београд
Evo u jednom postu Centuriuon reko pa poreko :D

Pa KK, RK igraju u tu Jugoslovensku ligu, to sto se neki stide da prihvate taj genijalan i milozvucan naziv koji nije nikako potekao iz komunisticke kuhinje vec direktno iz vizionarske Srpske dinastije, pa su nadenuli smesan i bezvezan naziv ABA, samo po sebi pokazuje da je ta rec Jugoslovenski prava stvar, a jedinstvo jedino resenje.

A to sto ce se i fudbal uskoro igrati opet u Jugoslovenskoj ligi, jer nam nema spasa u ovakvoj konkurenciji, je samo demant plus za ove sto padaju na cigansku propagandu.

Kада је Краљ Александар променио име Краљевини СХС У Краљевину Југославија, то је итекако имало смисла, то тада јесте била држава Јужних Словена, а и само име Југославија је лепше и практичније од имена Краљевина СХС.
Међутим Југославије више нема, не видим разлог да и даље будемо ЈСД Партизан.

Поента тога што сам написао је да нисам против Југословенског јер мрзим Југославију нити сам испраног мозга као гарави кретени из комшилука, већ је просто сада сувишно да и даље будемо ЈСД а земља са тим називом више не постоји.
 

WebGazda

Solar Warden
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
17.308
Reaction score
1.012
Da ponovim, NIKO, odnosno bar 98% ne traži promenu grba, nego samo da se izbaci jedna reč. Već smo imali anketu oko promene grba i ogromna većina je izabrala da se ne menja. Niko u klubovima i ne pomišlja da se menja grb kluba, ali grb društva, tj ime države, e to je nešto drugo.
 

Enslaved

Grobar
Учлањен(а)
30.11.2006
Порука
10.120
Reaction score
32.385
Локација
vaginamandibularia
Slažem se sa hofmanom. Promeniti ime društva u ČSD, oblik grba u četvorougao, petokraku u krst, ime kluba u četnik, godinu osnivanja u 1804. Mesto osnivanja orašac, odričemo se svih koji nisu srbi do 700godina u nazad, isto tako svih koji govore ijekavicu ili ne koriste isključivo pravopis sime matavulja, kao i onih koji priznaju išta sem ćirilice.
 

Pekarski

Grobarčina
Учлањен(а)
10.04.2010
Порука
9.376
Reaction score
1.445
Локација
Na najvišem nivou
Pa bas zato, pokazimo vizionarstvo za bolju buducnost, u separatizmu nema buducnosti. Jasno je kao dan da smo svi isti, a to sto nas cepkaju i zavadjuju je nasa slepoca.
Daj Pekarski, pa bar iz ove perspektive je kristalno jasno da to apstraktno Jugoslovenski je jedino vizionarsko resenje za bolji zivot, separatizmom niko nista nije postigao u ovih 23 godna. Vece trziste svega, pa i sporta...

Za mene je ovo cist separatizam. Prvo sklonis Jugoslovenski, pa onda krene pitanje o buktinjama i petokraki, i ode sve u majcinu. Ko da nismo vec preziveli sva sranja, a nikako da ucimo od gresaka.
Unosiš notu politike koju bi ja svakako da izbacim iz imena i grba kluba za koji navijam i koji volim, jer navijači Partizana su najrazličitijih političkih stavova, i ne bi bilo dobro bilo ko da ga svojata kao samo njihov klub, pa ni separatisti, ili ovi drugi kako ih ti zoveš Jugosloveni vizionari, šta god to značilo.
Zvezda iz grba JA kao na koji si se ti pozvao nije menjana i putem tradicije je preneta u isti ovaj danasnji grb.
Pekare 1:0 za mene . :D :wink:
Današnji grb ima preko 50 godina, a ta vojska koja je osnovala Partizan i menjala mu grb, sada ima sasvim drugačija obeležja i naziv. Koji je sada rezultat?:D
 

Dr.Hofmann

Guest
A gde to ja pozivam na bilo šta slično?

Ili koji to moj komentar uopšte upućuje na tako nešto, uostalom i rekao sam da bi grb trebalo modifikovati na način da isključivo sportski motivi zamene postojeće.

Ovaj put si kolega pobrkao pičke i kruške...
 

Sasha Bely

Grobarčina
Учлањен(а)
04.12.2012
Порука
3.724
Reaction score
6.165
Ne

Profesor i Stojance objasnili... A stadion ce biti Jna dok ga ne sruše, makar mu 10 puta promenili ime. A kao sto reče Profesor nemamo ni Jugoslaviju, ni armiju:D da se ne ponavljam ljudi su lepo objasnili :respect
 

Julius Evola

Banned
Учлањен(а)
29.03.2010
Порука
17
Reaction score
13
@ Црно - бели

Свестан сам ја да је наш грб кроз историју мењан више пута, ова слика са Бобеком само потврђује моје писање да се при изради званичних симбола мора водити неким хералдичким правилима. Нећемо ваљда да нам мали Ђокица прави грб, онако офрље, по сентименту? Грбу са слике не треба придев "југословенско" јер буктиње преузете са грба СФРЈ већ симболизују југословенство. Али, али, али... Југославије више нема. Сад, или сам ја погрешно разумео тему, или је поента скидања "југословенског", управо из разлога непостојања Југославије. Логика онда налаже да се постави и питање шта са буктињама.

На жалост, много је страсти око овог питања, што је и разумљиво. Шта год комунисти и југоносталгичари мислили, Партизанов грб са буктињама је обесмишљен нестанком Југославије, и то нема везе са историјом, традицијом, већ са здравим разумом и хералдиком. Нема везе ни са (не)борбом против фашизма. Има везе са естетиком, смислом, садашњошћу.

Такође, морамо мислити на будућност, Титови пионири ће кад - тад изумрети, тековине такозваног НОБа мало ко и памти, шта за садашње клинце представља петокрака, или Југославија за коју су чули само из прича? Хоће ли им парати очи то што у сред њиховог грба стоји симбол који је индентичан симболу и имену оног Крцуновог олоша?

Напослетку, има много нас чије су породице страдале од тих комуниста и "ослободилаца", а у ширем смислу страдали смо сви, на овај или онај начин, па опет волимо и навијамо за Паризан и поред петокраке. А неки би се без петокраке одрекли Парзтизана, ма пази мајку му. Ако се спрдамо са циганима што глуме Србе на квадрат, зар немају и они пуно право да се спрдају са нама што истрајавамо у нечему што одавно не постоји?

Хајмо опет о логици и хералдици. Српска застава на пример, није таква каква јесте без разлога. Свака боја има своје значење. Све на грбу има своје значење. До распада СФРЈ и све на Партизановом грбу је имало своје значење. Више нема, осим сентимента за поједине, који се позивају на традицију, превиђајући чињеницу да је да "традиција" неколико пута била гажена, односно да је Партизанов грб неколико пута био мењан, да му чак ни боја, као ни боја дреса, није била црно - бела у одређеном периоду.

Да, Партизан је основала армија, да, у почетку је то био клуб официра, али то су давно, давно прошла времена, са тим се више нико (здраворазуман) не индентификује. Ја не желим да Партизан буде синоним ни за какву, макар и антифашистичку борбу, или синоном за неку, понајмање непостојећу државу, то оставимо циганима, да "буду стубови", ми треба да будемо спортско и само спорстко друштво, стуб ничега до стуб себе самих, свог поимања спортског духа, части и витештва. Ако неко мисли да бранећи петокраку брани Партизан, треба добро да поразмисли.

На крају, јесмо ли спорстко друштво? Јесмо. Јесмо ли дужни да промовишемо одређену идеологију? Нисмо. Онда је нашем грбу примереније све, макар и она обична крпењача које има у грбовима многих клубова, него што је то петокрака.
 

PATRIOT

Grobar
Учлањен(а)
24.03.2008
Порука
453
Reaction score
1.215
Apsolutno za promenu, koja je trebalo jos davno da se sprovede. Razumem i razloge protiv, osim autosovinizma koji je jedan slozen fenomen i ima svoje pojavne oblike i u sportu.
 
Статус
Затворена за писање одговора.
Top