Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

Mlađe kategorije, FK Teleoptik

  • Зачетник теме Method Man
  • Датум покретања

PFChampion

Grobarčina
Учлањен(а)
11.04.2010
Порука
8.835
Reaction score
13.444
Mene samo zanima ko su ti ljudi sto treniraju decu Partizana? Koje oni kvalifikacije imaju da budu treneri u omladinskoj skoli?

Zasto nasi bivsi igraci ne pocinju ucenje trenerskog zanata od pionira, kadeta, omladinaca?
Zar ne bi bilo bolje da jedan Batica Mirkovic ili Savo Milosevic ili neki treci bivsi igrac ne krene od treniranja nase dece? Pa da postepeno rastu i bivaju pripremani za vodjenje prvog tima. Mozda bi taj Batica radio i dan danas u omladinskoj skoli, a ovako ne vodi nikog.

Kako nas Fk selektira decu? Jel igraju tatini sinovi ili najbolja deca?

Не би било боље јер не треба да бирамо тренере по именима него по искуству и знању које је потребно за тај посао. Свакако да је играчко искуство и Саве и Бате неупитно али бити тренер је нешто друго и често није повезано са играчким квалитетима.
Са друге стране Николић је нпр одличан тренер за први тим али не верујем да би се снашао у омладинским категоријама. Свака категорија захтева одређен профил тренера.
А у селекцији је увек било рупа......увек неко талентован испадне на том путу ка првом тиму, а неко мање талентован заврши у првом тиму. Не само да је проблем што постоје везе и везице него тренери често и не знају да препознају таленат. Препознати играча који је генетски предодређен за фудбал то је право умеће и нема свако тај дар тако да имати у клубу људе попут Томића који знају таквог играча да препознају је од непроцењивог значаја. Џаба и савршен тренинг и најбољи тренинг центар ако не умеш да препознаш таленат. Људи често кажу "ма ако је био стварно талентован он би успео пре или касније без обзира што није имао прави третман од тренера у млађим категоријама" али то није тачно..... АКо таленат не препознаш на време и н усмериш га, даш му шансу и подршку - такав играч може да се угаси фудбалски већ у 16-17 година и да за годину дана од играча који је преодређен за фудбал постане несигурна маса која бауља изгубљено на терену. Много је шкакљив тај рад са млађим категоријама.
Иначе, осим што имамо проблем да препознамо таленат који се развија у нашој омладинској селекцији тако имамо и проблем да препознамо таленат у другим омладинским селекцијама широм Србије. Лично из моје средине знам пример најмање два играча (тада су имали 16 год) које је неко из Партизана просто морао да препозна и да их доведе у омладинску школу јер да се то десило на време они би можда били играчи о којима би се причало као што се сада прича о Јовети али кад ти такве таленте не препознаш и не даш им шансу онда се они полако гасе, губе самопоуздање, губе професионализам и заврше у нижим лигама или у неким осредњим прволигашким клубовима. Ево тај Терзић - где је играо до 20 године ? Играо је за Чукарички.....да је играо за неки клуб који има лошију омладинску школу од Чуке мислите да би икад заиграо код нас ? А да је био у нашој школи мислите ли да би био бољи играч ? Ја мислим да би. А где је играо Стефан Савић и шта би са њим било ? То је она прича о препознавању талента на време, усмеравања и давању шансе као и о "везама и везицама" које гуше и наш фудбал и наше друштво у целини. Гомила Терзића и Савића је нестала са мапе фудбала већ у омладинским категоријама управо због тога.

Наша омладинска школа јесте једна од најбољих у Европи али ми не користимо ни близу како треба потенцијал које има ово поднебље. Ово је невероватно талентована средина, а тај таленат се скроз разводњава разним нефудбалским стварима, недостатком система и недовољно стручним радом.
 
Последња измена:

JasminaT

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2010
Порука
21.365
Reaction score
40.188
Локација
Žrnov
Generalno se slazem, ali samo suv talenat i strucni rad, fudbalski, nisu dovoljni. Ono sto je veoma bitno je glava deteta/igraca. A rad na glavi i karakteru igraca da se nosi sa svim izazoovima je ono sto nedostaje. I to ne samo u nasoj skoli, vec u Srbiji gemeralno. Strucni rad je čak najmanje upitan.
Nedavno sam prisustvovala sceni gde jedan trener bukvalno udari ćuşku svom igraču od 14 godina, na poluvremenu, dok su na klupi za rezerve, uz salvu pogrdnih reči koje slušaju roditelji oba tima.
da se razumemo, nisam za to da ih tetoše, ali ovo je po meni skandalozno.
 

PFChampion

Grobarčina
Учлањен(а)
11.04.2010
Порука
8.835
Reaction score
13.444
Да га је давио у 14 година вероватно сад не би знао ни улицу да пређе, а камо ли да погоди тројку из аута :D Приступ дисциплиновању играча није исти у свим узрастима.
Једно је дисциплина која је неопходна, а нешто друго кад се покушај да дисциплинујеш играча претвори у малтлетирање које само шкоди играчу тако да је @JasminaT у праву за то - много се лоше ради са децом у млађим категоријама јер селекција играча је лоша управо због лоше селекције тренера.....каквих глава има по Србији које "уче" ту децу - језа да те ухвати. Наша школа одскаче много из ове средине по том питању али можемо још боље.
Generalno se slazem, ali samo suv talenat i strucni rad, fudbalski, nisu dovoljni. Ono sto je veoma bitno je glava deteta/igraca.
Рад на каракеру детета спада и у тај стручни фудбалски рад јер то је све обједињено и не може једно без другог.
 
Последња измена:

Tomic11

Terroristen
Учлањен(а)
03.04.2016
Порука
5.297
Reaction score
11.895
Локација
Tu, odmah iza tebe
Sarkazam bro :buhaha

Svaki uzrast treba drugacije tretirati, promenili su trenera mom sinu sto igra za Juveovu akademiju. Za tri meseca toliko su napredovali kao ekipa da je to jezivo, do sada imaju sve pobede u sampionatu i gde su prosle godine gubilu sad lagano dobijaju.
Sa svakim od njih prica posebno, radi dosta na psihi. Napravio je kolektiv od njih gde nakon postignutog gola cela ekipa sa sve golmanom ide da se raduje.

Mog Stefana je prebacio sa desnog krila na poziciju napadaca, sto mu ovaj vraca sa prosekom od 3 gola po utakmici. Radi dosta na zajednistvu ekipe, evo primera na kraju snimka

 

JasminaT

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2010
Порука
21.365
Reaction score
40.188
Локација
Žrnov
Problem je sistemski, opet, naravno. Više nema školskog sporta, koji je bio besplatan. Ja se ne sećam da je neko pre 13/14 godina počinjao u klubu da trenira. Bilo koji sport. Verovatno je bilo, ali to su tako retki slučajevi bili. Deca su igrala ispred zgrade, u školskom, po ceo dan. Bili su opštinski turniri za škole i odatle su klubovi "vukli talente". A sada togao nema. Treniraju deca čiji roditelji mogu da plate članarinu. A fudbal je oduvek bio sport onih koji nisu imali mnogo. Pa u celoj fudbalskoj istroji na prste 1 ruke možeš nabrojati vrhunske igrači čiji su roditelji bili imućni.

Druga stvar je što su praktično ugašeni regionalni fudbalski centri i deca već sa 12-13 godina dolaze kod nas, u Čukarički ili kod cigana. Na taj način slabiš fudbalsku sredinu iz koje je dete, jer bi i tamo dečaci postajali bolji da imaju veću konkurenciju i igrače sa kojima treniraju. O trenerskom kadru da ne pričamo.

A na to sve dodaš i roditelje koji preko deta traže izlaz. Sve je to jedno začarano vrzino kolo iz koga trenutno ja ne vidim neki izlaz.

I zbog svega toga smo, između ostalog, postali sredina koja može samo polu-izgrađenog igrača do 20 godina max da "proda".
 

Matke22

Grobarčina
Учлањен(а)
31.08.2018
Порука
3.217
Reaction score
8.995
Локација
JNA
Са друге стране Николић је нпр одличан тренер за први тим али не верујем да би се снашао у омладинским категоријама. Свака категорија захтева одређен профил тренера.
Nikolic je radio 6 godina u mladjim kategorijama Rada. Pa je postao pomocni i tek onda glavni trener.
 

PFChampion

Grobarčina
Учлањен(а)
11.04.2010
Порука
8.835
Reaction score
13.444
Да тачно скроз сам заборавио на тај податак али ипак није исто бити почетник у школи ФК Рад и у нашој. Ипак Николић је можда погрешан пример али хтео сам да кажем да генерално свака категорија захтева одређен профил тренера и ако је неки тренер добар за први тим не мора значити да је добар и за омладинске категорије и обратно.
Treniraju deca čiji roditelji mogu da plate članarinu.
У овој једној реченици је све стало. Сам таленат није довољан и ако се таленат детета не подупре новчаним улагањем - то дете нема будућност у фудбалу. Фудбал је постао као тенис - ако немаш новца не бавиш се њиме. То је глобални тренд али је код нас посебно изражен јер овде клубови не живе на нормалан начин - од маркетинга и спонзора.
 

Tomic11

Terroristen
Учлањен(а)
03.04.2016
Порука
5.297
Reaction score
11.895
Локација
Tu, odmah iza tebe
Nisu samo finansije nego i vreme.

Dva treninga sedmicno od po 1h30min, utakmice vikendom....
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.646
Reaction score
29.084
Локација
Beograd
Znači u tome je stvar?! :D

Košarkašice imaju 2 treninga dnevno i dve utakmice nedeljno.
Balerine imaju dve probe dnevno i predstavu uveče.
Pa, kad mogu devojčice, što ne bi i...

Odmah podići ,,borbenu gotovost,, mladićima na dva treninga dnevno! :D

Šalim se ljudi...

Doziranje treninga treba da bude adekvatno psihofizičkom uzrastu fudbalera i njihovim predispozicijama...a za to doziranje nam trebaju vrhunski stručnjaci... ne valja trenirati premalo, pogubno je ,,ubijati,, igrače prejakim treninzima...
U Partizanu se već odavno koristi pomoć nauke, igrači nose nekakve sprave - merače njihovog fizičkog stanja, ali...

Nije svakome dato da trči ko navijen, niti do poznih fudbalskih godina...
 

JasminaT

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2010
Порука
21.365
Reaction score
40.188
Локација
Žrnov
Možda u Švici :buhaha
Kod nas, uglavnom najmlađi imaju 3x nedeljno, a od petlića 4 do 5 puta nedeljno (u zavisnosti od kluba) + utakmice vikendom.
Recimo, pioniri u Radu (14 godina) treniraju min. 5x nedeljno po 2+sata, dok u Voždovcu treniraju 4 do pet puta nedeljno po sat vremena + utakmice.
Kod nas i u Čukaričkom, taj uzrast trenira isto uglavnom 5 puta nedeljno oko 2 sata + utakmice.
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.646
Reaction score
29.084
Локација
Beograd
ДаклеМ у Швици имају премало тренинга, а у Сербији превише... :icon-rolleyes: ...и вероватно зато ни ми ни они никад нисмо постали свеЦки прваци у фуТбалу...

Има л' когод ође из Бразила, Италије, Немачке, Аргентине, Уругваја, Француске, Енглеске и Шпаније, па да нам саопшти нека тамошња искуства?
Кол'ко пута ђеца треба да тренирају недељно, колико да им траје тренинг, и ШТА на том тренингу треба да раде?!
 

GR88ĆU

Grobar
Учлањен(а)
05.06.2017
Порука
837
Reaction score
2.870
Локација
Ušće Ravanice u Veliku Moravu
Ja imam više.
Stariji fudbal 3 puta nedeljno, vikend utakmice. Škola pre podne a popodne tri puta nedeljno muzička škola plus još dva puta vežbanje u muzičkoj jer nemam klavir kući. I sve to traje 7 godina fudbal a muzička 6 godina.
I šta se dalje desi, od pre dve godine i mlađi krene da trenira fudbal i od ove godine i njega prime u muzičku, isto klavir.
Sve iste obaveze kao i stariji.
Jedva čekam kad će vikend.
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.646
Reaction score
29.084
Локација
Beograd
За следеће коло купа на територији ФС Београда, ФК Телеоптик је на жребу извукао УФК Студентски град...утакмица ће бити одиграна 20.10.2021. од 14 часова...
Ја се надао да ће да нам ,,западне,, Краљевски Фудбалски Клуб Равна Гора па да их видим какви су уживо ,,на делу,, али...ништа од тога...додуше...можда неком другом приликом...ко зна?

 
Top