Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

PFChampion

Grobarčina
Учлањен(а)
11.04.2010
Порука
8.836
Reaction score
13.445
Koliko smo veliki potencijal imali da budemo evropski gigant tog vremena bez konkurencije to je neverovatno....sve je pocelo od rasprodaje tima iz 66-e i od tada do danas ista prica....nikad se nismo oporavili od toga. Ko zna kako bi izgledala istorija evropskih takmicenja 60-ih i 70-ih....
Ja sam kao mali imao neku svesku u kojoj sam igrajuci se zapisao alternativnu istoriju Lige sampiona nakon sto sam doznao kako smo ostali bez najvaznijeg trofeja u fudbalu 66-e i izmedju ostalog ostalo je zapisano:
1966-Partizan
1967-Partizan
1968-Partizan
 
Последња измена:

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.090
Локација
Beograd
U sustini koliko mi ne znamo da cenimo sami sebe dobro jos i postojimo.
Mi smo još od osnivanja napravljeni da budemo gigant, napravljen je jedan ,,drim tim,, i mada svi na prostorima bivše YU seru kako smo mi tada bili nešto povlašćeni, te vojska navijala za nas, te Tito navijao za nas, te bla bla, ali mali broj titula i kupova koji je naš ,,drim tim,, u toj prvoj deceniji svog postojanja osvojio, govori o tome da su takmičenja bila regularna i da je svako mogao da osvoji trofej, ako to uspe na terenu...

No, nebitno za prebrajanje trofeja, hteo sam da kažem da mi jesmo i dobijali i gubili utakmice od velikih inostranih klubova, ali smo pokazivali da možemo da im budemo sasvim ravnopravni - to su pokazivale prvo turneje po ,,istočnom bloku,, pa posle i turneje po ,,zapadnom bloku,, i po Južnoj Americi! Dakle, u našim počecima bilo smo ravnopravni sa najjačim klubovima!

Vrhunac nekakvog početka našeg postojanja, možda je mogao da bude i osvajanje tog prvog ikada odigranog Kupa šampiona, da nije u Frankovoj Španiji ,,sređeno,, da jedan ,,komunistički,, tim tamo mora da bude ubedljivo poražen...
U Beogradu, u revanšu i po snegu, Real je bio u nokdaunu, ali mu je brojano samo do 3, a prečka se još uvek trese od sećanja na taj ,,četvrti,, šut koji je trebao da završi u mreži, pa da i mi posle završimo sa Realom - koji je kasnije osvojio taj prvi KEŠ.

Druga prilika da se popnemo na ,,krov Evrope,, došla je u sledećoj deceniji, u generaciji ,,Partizanovih beba,, - ali svi znate da je uprava sve uradila da do toga ne dođe, a posle finala rasprodala ceo tim, od čega se nismo oporavili celu deceniju...

Ljudi koji su u tim prvim decenijama igrali za Partizan, legende su ne samo našeg kluba, ili našeg fudbala, nego i mnogo šire, bilo kao igrači, bilo kao treneri, da ne dužim sada, ali negde u prostorijama kluba, pa i u Zemunelu, morala bi da stoji tabla sa imenima i podacima bilo o igračkim ili trenerskim karijerama Bobeka, Čajkovskog, Milutinovića (i Miloša i Bore), Galića, Jusufija, Vasovića, itd, itd...
Svako ko bi da igra u Partizanu, morao bi da ZNA za ove ljude i da ZNA šta su oni u fudbalu i za fudbal uradili!

Ali, umesto da se ponosimo tim i takvim Partizanom (koji je igrao atomski fudbal svog vremena!), nekome je preče da raspreda priču o politici, ideologijama, narodima...
Umesto da su ti neki naši bivši fudbaleri, a kasnije svetski priznati treneri dobili priliku da i u Partizanu pokažu šta sve mogu ,,pored terena,, za njih onda u Partizanu nikada više nije bilo prilike, ili...i ako su je i dobili (Jusufi) - kratko je to trajalo...

Od sedamdesetih pa na ovamo, nismo imali velike prilike da osvojimo neko od najznačajnijih evropskih trofeja, a i kada bismo došli u priliku da prođemo dalje - ili smo je sami upropastili, ili nas je žreb ,,sahranio,,...

I dok su prve generacije Partizana, imale poštovanje za protivnika, ali i samopoštovanje, te pomisao da se utakmice sa najvećima mogu izgubiti, ali i pobediti, jer i mi imamo i kvalitet i borbenost, i majstore najviše klase u timu - vremenom se došlo do toga da nam je mentalitet postao - gubitnički...a ako i nije uvek takav, onda je kvalitet postao gubitnički...evropski i svetski fudbal se promenio, mi smo decenijama (50-ih, 60-ih) bili ako ne na vrhu, ali ono bar tu negde, pri vrhu, blizu vrha...a vremenom smo dospeli tu gde smo dospeli - bliži nam se scenario evropske ,,treće lige,,...
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.090
Локација
Beograd
volimpartizan.rs/luda-prica-bivseg-igraca-partizanakriminalac-ga-upucao-zbog-devojke-zavrsio-u-zatvoru-zbog-reketa-video-foto-90802/

Već više puta pričana priča o Milanu Đurđeviću, radovanje zbog nekih njegovih golova, očaj živi zbog njegovih promašaja u Milanu zbog kojih nismo prošli Inter, poslednji ,,ubica,, Hajduka pre nego su u Splitu spalili YU zastavu...pa onda i naše čuđenje zbog upucavanja i hapšenja...
Da li iko zna gde je on sada i šta radi...


1.kempes 33-13-758x470.jpg

2.kempes 5-29-758x507.jpg

Neminovno je sada i neko poređenje sa Nikolom Malbašom koji upravo takođe ima nekih ,,problemčića,, sa zakonom...zna li možda neko još nekog igrača Partizana osim ove dvojice, a da je imao neku sličnu ,,crnobisernu,, sudbinu?
 

Direktor_Grobar

Grobarčina
Учлањен(а)
29.06.2019
Порука
2.984
Reaction score
15.738
Локација
Beograd

Hvala kolegi @ZatucaniZapadnjak koji je pribavio snimak!
Hvala što me podsećate na traume iz mladosti, 18 godina a takvi stresovi :D

Ubedim celo društvo da se vratimo iz CG sa mora ranije zbog ove tekme. Penale nisam smeo da gledam na stadionu, ležao sam ispod stolica. Promašaji tokom igre za anale. Put do kuće sa suzama u očima i neprospavana noć. Nikada nisam odgledao ceo meč, jer ga i ovako nikada neću zaboraviti.

Sećam se naslova u novinama sa sve slikama tribina, a ispod slike “Je*em ti fudbal!”
 

batakpudla

Grobarčina
Учлањен(а)
19.05.2007
Порука
3.823
Reaction score
10.599
Ја у Москви, а ортак ми јавља шта се дешава током утакмице. Плаче он, плачем ја. Кад сам после видео рачун за мобилни, опет сам заплакао... Било не поновило се. Никад снимак одгледао нисам
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.090
Локација
Beograd
Bio na moru, rekoh, nema veze, bio sam na moru i kad smo prošli Njukasl...
Ali, ovo je bilo grčko more, pa nisam gledao ni na TV, sin i ja pratili rezultat preko interneta...
Nikad posle nisam odgledao ceo snimak utakmice sa Artmedijom na JNA, čak ni neki veliki deo snimka, počeo sam da gledam ovaj Krkijev, i kad sam video da ide šansa za šansom a gol neće...prekinuo sam da gledam...možda ću nekad ipak pogledati...
To je bila noć koja je mogla da promeni sudbinu našeg kluba...i promenila je...na gore umesto na bolje...
 

StrikeFront

Statističar
Учлањен(а)
19.06.2008
Порука
5.034
Reaction score
14.652
Mi smo prvo tamo u Slovackoj mogli da obezbedimo prolaz. Imali smo 3 stopostotne sanse i prosto neverovatno sta smo sve promasili.

Takodje i u Hramu. Bio sam na utakmici. Jedna od mojih najtezih utakmica u Humskoj 1. Stadion je bio prepun, jedva smo nasli karte i bili na Istoku. Sta sve nismo radili moji drugari i ja kada je bila penal-serija ne bi li nekako razbili maler... menjali smo mesta kao ludaci, litre znoja prolili kao da smo mi licno sutirali te penale... Ali nece, pa nece... Sudbina nam je bila takva, valjda. Jos se secam kako smo se radovali kad su ovi izbacili Seltik a mi kakvi smo verovatno bi i prosli taj Seltik a eto ispali od Artmedie. Inace klub se danas zove FC Petrzalka (bez tog Artmedia) i igra drugu ligu Slovacke.
 

Krki PFC

Grobarčina
Учлањен(а)
19.07.2010
Порука
2.669
Reaction score
9.220
Локација
U borbi za trofej,u bici za spas
Mala digresija, na tom meču u Beogradu, Emeghara i naročito Lomić, uputili su bar 20 sjajnih centaršuteva, koji su skoro igrače automatski stavljali u gol šansu. Druga je priča što to nije imao ko da pretvori u gol. U subotu, u Kruševcu, naši kombinuju po deset puta, na ivici kaznenog i niko da ubaci loptu unutra. Neverovatno.
 

Petar-Skopje

Super Moderator
Уредник
Учлањен(а)
19.01.2007
Порука
4.299
Reaction score
2.878
Локација
MKD
2011 smo njih na pripremama dobili 6-0, tada su vec bili drugoligasi. To mi je bila kao neka mala (promilska) satisfakcija, po jedan gol za svaku godinu patnje.

Ne samo tu utakmicu, vec ceo dan mi je bio nekako baksuzan, ta penal serija je bila "kap koja je prelila casu".
Posle utakmice idemo ja i moj otac peske ka Slaviju (tamo su nas cekali moja sestra i majka, pa da krenemo nazad za Skoplje) zajedno sa 5.000 ljudi koji su isli tim pravcem. Atmosfera medju nas... najblize nesto tome sto mogu da opisem je povorka na sahrani, grobna tisina, muva da je prosla cula bi se.
A mesec dana ranije u Grckoj sam gledao prvu utakmicu njih i Seltika u Bratislavi, kada su ih dobili 5-0, zajedno sa nekim Englezima koji su navijali svim srcem protiv Seltika. Tri dana kasnije izvukli su nas protiv pobednika tog para. U Glazgovu je bilo 4-0 za Seltik u 60tom minutu i tu su stali.
Nas dvomec... tamo smo propustili minimum 3-4 100% sanse, u Beogradu ja sam brojao do 22 (!!!) a oni su tacno 3 puta presli centar, jednom je Kralj izleteo bezveze, Djordjevic je cini mi se spasio cist gol.
Bili smo na severu, jer karte za jug se nije moglo naci ni da smo tenkom dosli da trazimo. Cale nije hteo da ide na zapad/istok, samo je jug priznavao za legitimnu tribinu (jbg od '73 do tada nije isao na drugu tribinu) pa kad ne moze jug, daj sever tamo su bar Juzni front...
Bojin penal sam video ovako: Sutira u donji levi (golmanski desni) ugao, golman cita ali samo malo dodiruje loptu koja ide ispod njegove ruke i ide ka golu, odbija se u unutrasnji deo stative i... izlazi iz gola... suprotno svim zakonima fizike i logike...
Pa jebem te sreco!? :banghead:
Kod seste serije znao sam da je kraj, jer smo bili skroz na skroz dotuceni.

Sedam dana sam plakao nakon te utakmice i sledecih 10 godina nisam suzu pustio, jer nista tuznije nije bilo za mene (dosta toga tuzno se desavalo za mene licno, ali nisam plakao) od te avgustovske noci u Beogradu.
E onda je usledio Augzburg...

"Kako bi Partizan znao da ga volimo kad ni bi gubio?!" zar ne?!:icon-wink:

Kasnije je Artmedija u grupi sa Portom, Rendzersima i Interom zavrsila na trecem mestu (Porto bio 4.), a mi smo ispali od Petah Tikve nakon 2-0 u gostima!?:banghead:


Mala digresija, onako kako sto je pogodio Djurdjevic protiv Buducnosti za 1-0 tako je lopta trebalo da udje kad je Boja sutirao taj kobni penal protiv Artmedije, da je bilo pravde.

P.S. Verovatno nisu tacni ovi statisticki podatci sa utakmice koje sam naveo u postu, ali to su moji licni utisci sa utakmice ciji snimak nisam gledao niti cu ikad gledati.
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.090
Локација
Beograd
Partizan tada nije prošao, ali je igrao fudbal.
Od tada je prošlo toliko godina, ali u čemu je ,,kvaka,, da sada nema ni takvih centaršuteva, ni akcija, ni šansi, ni igre?
U čemu je to tada Partizan bio u prednosti da ima sve to, a zašto sad nema?
I onda kad naši treneri kažu...nešto u stilu...zadovoljan sam igrom...nemam šta da zamerim igračima...kojom bre igrom?!...kojim bre igračima?!

Inače, tog sudbonosnog dana sin i ja bili na pecanju, upecali smo dovoljno za jedan obrok...a u ulovu su bile i neke skroz crne ribe...kakve nikad u Jadranu nisam upecao...dobar znak, rekoh, ove crne, a one druge beličaste, crno i belo, kao Partizan, sigurno prolazimo dalje! Priđe onda neki čovek i reče nam da te crne ne bi trebali da jedemo, o.k. nismo ih pojeli.
Posle utakmice shvatih da je tih crnih riba bilo tačno onoliko koliko smo pemala promašili tada.
Kao neki znak sudbine.

Inače, to što je Artmedija bila za vašu, za našu generaciju je to bio Fljamurtari...mi, solidan tim, ubeđeni u pobedu i prolaz, dobra igra i - krah.
Ali, ko preživi dve neke takve (Fljamurtari/Artmedija) katastrofe, posle mu nekako bar malo lakše padaju neke sledeće...jer nije mu prvi put...
Osim one katastrofe sa Croatiom...
I još nekih ,,petarditranja,,...
I još ponečega... : (
 

Petar-Skopje

Super Moderator
Уредник
Учлањен(а)
19.01.2007
Порука
4.299
Reaction score
2.878
Локација
MKD
Moj otac je otprilike tvoje godiste (malo stariji, '63 je on) gledao je milion utakmica Partizana (od '72 do '91 dosta toga uzivo) i pamti sve najbolje/najgore sto desilo Partizanom od pocetka 70tih.
Licno njemu, kao i meni, Artmedija mu je nesto najtuznije i najnepravednije sto je doziveo.
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.648
Reaction score
29.090
Локација
Beograd
Licno njemu, kao i meni, Artmedija mu je nesto najtuznije i najnepravednije sto je doziveo.
Meni je kao neko ,olakšanje, bilo to što nisam bio na utakmici...teže je to ispratiti uživo, nego kao ja, što sam gledao samo rezultat na kompjuteru i ništa drugo...
Naravno, tužno je i kad nisi na utakmici, i nerviraš se što ne možeš da je vidiš, ali eto...kako god...
 

ZatucaniZapadnjak

Grobarčina
Учлањен(а)
29.06.2019
Порука
1.114
Reaction score
5.452
Локација
Beograd
Pobeda koja jeste izvojevana uz sreću, ali jedna od luđih, i najdražih pobeda u poslednjih 10ak godina.
 
Top