Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Прегледаћу ових дана ако је нешто остало, па ако буде било шта - качим. Драго ми је да људе занима ова тема, а и једна је од најбољих - бар ту нема препуцавања између нас. :D
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
На слици из 1977/78 први по реду је Александар Трифуновић, затим Иван Голац (са лоптом, у средини) и Јусуф Хатунић, који тек излази из тунела. Мислим да је ово чувени дерби који смо добили 3-2...
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
www.partizan.rs

PETAR BOROTA: OD GOLMANSKOG DO SLIKARSKOG UMIJEĆA 01.03.2010. - 10:19

19.jpg
piše Sinan Gudžević

O Petru Boroti golmanu rečeno je lijepih riječi ovih dana. O njemu kao slikaru nije rečeno ništa. Donosimo prevod tekst Pietra Guelle, likovnog kritičara i organizatora njegove posljednje izložbe, u Genovi, u Centro civico Buranello, koja je bila najavljena da će trajati od 29. marta do 10. aprila 2004, ali je potrajala dva mjeseca. Tekst je štampan na prospektu za izložbu, čije stranice takođe objavljujemo. Zahvaljujemo se Pietru Guelli za dozvolu da to učinimo.

PETAR BOROTA: OD GOLMANSKOG DO SLIKARSKOG UMIJEĆA

Pietro Guella

Ne može se razdvojiti život umjetnika Petra Borote od njegova golmanskog života: to su dva toka njegova postojanja koji se sreću, prepliću i stalno ujedinjuju, oduvijek.

Sa 17 godina ( Borota je rođen 5. marta 1952. u Zrenjaninu, u Jugoslaviji) počinje da pohađa nastavu na Akademiji likovnih umjetnosti u Beogradu, koju će već prve godine napustiti kako bi se potpuno posvetio fudbalu. Cijelih sedam godina (od 1969. do 1976.) on je golman u OFK Beogradu, odakle će biti pozvan i u mladu reprezentaciju Jugoslavije, a kasnije, kad pređe u Partizan, i u seniorsku. Od 1969. do 1983., kad završava s igranjem, nanizaće ukupno 834 utakmice kao golman. Za sve to vrijeme on slika, a putujući na utakmice i posjećuje muzeje i izložbe po Moskvi, Londonu, Budimpešti...
Od 1976. do 1979. igra za Partizan iz Beograda. Godine 1978. priređuje svoju prvu izložbu slika u Beogradu. U londonski Chelsea prelazi 1979. U Londonu pohađa Putney School of Art, a 1981, izlaže u londonskoj banci Barclay, u kojoj i danas stoji jedna njegova slika. U sezoni 1983-84 ide u Portugal, za golmana F.C. Boavista, a slijedeće godine prelazi u F.C. Portmonense. U Južnu Afriku odlazi 1986, gdje igra pokoju utakmicu za All Stars (s trenerom Jeffom Hurstom i igračima Ardillesom, Villom i drugima) te trenira jednu crnačku ekipu. Ovo posljednje ga ne preporučuje kod još uvijek jakih struktura apartheida, te se vraća u Beograd, i potom se seli u London, gdje će živjeti do 1997.
U Beogradu je imao još jednu izložbu slika, godinu dana prije izbijanja rata. Poznanstvo sa Sinišom Mihajlovićem i Vujadinom Boškovom čini da se preseli u Genovu, gdje i sada boravi. Fudbal ga, naravno, i dalje zanima, ali se sada može potpuno posvetiti slikanju.
Borotine slike imaju za inspiraciju velike majstore devetnaestog stoljeća: Cézanne, Gauguin, Monet e Manet; pa onda dvadesetoga, Vlaminck, rani Braque, fauveisti, Dufy, Derain...
Može se reći da ne postoji majstor koga Borota nije proučavao i eleborirao na svoj način. Svojim načinom slikanja, instinktivnim, skoro frenetičnim, bez dugih studija koje bi prethodile realizaciji djela, on radi, fudbalski rečeno, iz prve, "prljajući" boje, nanoseći ih jednu preko druge. Koristi svaku podlogu za slikanje: bilo da je to tradicionalno platno, bilo mazonit, drvo, stara ormarska vrata, staklo. Nanosi boje su gusti, kistovi svake vrste, no najdraži su mu oni najveći kad instinkt stvara pejzaž, mrtvu prirodu, lica i tijela žena. Žene Borota slavi na sve načine i u svim formama, i skoro opsesivno. Žene, koje su "so zemlje" i propast. Žene, uzvišena stvorenja i prokletstvo. Kao da mu bavljenje velikim slikarima služi skoro samo za to da slavi žene.
Priznajem da su njegove slike za mene bile iznenađujuće otkriće. Ne mogu danas zamisliti da je on u stanju da se posve posveti onom osjećajnom dijelu sebe i gdje li će ga odvesti put započet godine 1969. u Beogradu. Prva promjena se desila već prošle godine: korištenje drveta i marljivost dali su već jednu kompoziciju, iako posve instinktivnu, ali "uređeniju", u kojoj se tonovi susreću harmoničnije i racionalnije, a čitavom kompozicijom vlada jedna nova ravnoteža, pažljivija i promišljenija.
Ta "igra sa historijom umjetnosti" kod Borote nikada se neće završiti. Vjerujem da je to suština njegova slikarskog bića: na nama je da u njemu uživamo bez sitničavih pitanja, uz okuse i mirise i sva ona osjećanja koje nam podaruje umjetnost.

(Sa italijanskog preveo: Sinan Gudžević)

66.jpg
 

Давид

Уредник - Стара гарда
Учлањен(а)
26.06.2007
Порука
3.747
Reaction score
60
Локација
Београд
Тачно Ацо, мај месец, падала је киша, на ЈНА око 40.000 људи.

Младинић на нашој клупи и сјајан тим на терену: Борота, Голац, Ђуровић или Козић?, Трифуновић, Стојковић, Хатунић, Завишић, Клинчарски, Сантрач, Моца, Ђорђрвић Бошко (надам се да нисам погрешио, пишем из главе).

Уколико ме сећање не вара главни судија је био Максимовић, осведочени Гробар, а један од помоћних циганштура Пиперски. Сећам се једне интересантне ситуације, ми нападамо, Пиперски маше офсајд, Макса га не јебе 2%, не свира ништа. На жалост, није било гола из тог напада. :D

Чиними се да је Филиповић дао оба гола за њих, а Моца два комада и Сантрач један за нас. Ваљда смо ми повели голом Моце, па они преокренули на 1:2 да би им Сантрач и Моца сјебали све илузије.


Негде у тој гужви има и мене са заставом.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Пост и слика са ове теме, страница 34...то је тим са тог дербија.



Насловна страна загребачке СН Ревије (пандан нашем "Темпу", тада) после победе Партизана над чергом 1977/78 од 3-2, када је дефинитивно осигурана титула првака.

Борота, Хатунић, Голац, Бошко Ђорђевић, пок. Ђуровић, Клинчарски
Завишић, Сантрач, пок. Јовић, Вукотић Трифуновић
 

Давид

Уредник - Стара гарда
Учлањен(а)
26.06.2007
Порука
3.747
Reaction score
60
Локација
Београд
Очигледно, фотка је по завршетку текме. Вероватно је било измена, сигуран сам да је Ненад Стојковић играо ту утакмицу.
 

Sensei 014

Kaznena ekspedicija
Уредник
Учлањен(а)
16.03.2007
Порука
8.167
Reaction score
1.519
Локација
East stand
Moram da pohvalim ove "starce" za ulozen trud da nama mladjima priblize neko slavno proslo vreme. :clap
Mada bez starca nema udarca sto David dokazuje na svima nam omiljenoj temi :D
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Ако се мало боље погледа, види се један играч иза Голца. Голац је трећи у горњем реду - Борота, Хатунић па Голац, окренут у страну. Тај заклоњени играч иза Голца могао би бити Ненад Стојковић...

@ Sensei

Хвала за похвале а још више за ово "старци"

:D
 

Firestarter

Grobarčina
Учлањен(а)
28.05.2008
Порука
1.676
Reaction score
72
Mada sam mladji,znam da je ovaj Stojkovic bio faca ,pricao mi matori:D,a po stasu i cini mi se frizuri (kovrdzava kosa ),mogao bi biti on,jedan od mladjih u toj ekipi ,mislim
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Када би се бирао идеални тим Партизана свих времена, Ненад Стојковић би се свакако нашао у њему. Помало заборављен од стране нас навијача, незаслужено. Освојио са Партизаном три титуле, са реп. Југославије учесник СП у Шпанији 1982. и ЕП у Француској 1984, и то као стандардни репрезентативац, играо и за тим света...после Партизана отишао у Монако. Мислим да се данас бави менаџерским послом. Играч без мрље у каријери, одличан центархалф/штопер а велики господин на терену.

Видели смо га на оној слици од пре неколико дана, са сахране Петра Бороте, износио ковчег заједно са Моцом Вукотићем и бившим играчима ОФК-а...
 

PARTIZAN

Partizan
Учлањен(а)
04.05.2009
Порука
11.900
Reaction score
315
Тачно Ацо, мај месец, падала је киша, на ЈНА око 40.000 људи.

Младинић на нашој клупи и сјајан тим на терену: Борота, Голац, Ђуровић или Козић?, Трифуновић, Стојковић, Хатунић, Завишић, Клинчарски, Сантрач, Моца, Ђорђрвић Бошко (надам се да нисам погрешио, пишем из главе).

Уколико ме сећање не вара главни судија је био Максимовић, осведочени Гробар, а један од помоћних циганштура Пиперски. Сећам се једне интересантне ситуације, ми нападамо, Пиперски маше офсајд, Макса га не јебе 2%, не свира ништа. На жалост, није било гола из тог напада. :D

Чиними се да је Филиповић дао оба гола за њих, а Моца два комада и Сантрач један за нас. Ваљда смо ми повели голом Моце, па они преокренули на 1:2 да би им Сантрач и Моца сјебали све илузије.


Негде у тој гужви има и мене са заставом.

Ja klinac bio na ovoj utakmici...danas pokojni matori me vodio na "zapad".

Za cigane nije Filipović dao oba gola nego je jedan dao Jelikić.

A jesen pre toga me matori vodio i u rupu (na "istok") kad je bio seks 3:1 za nas.

Drknuli smo ih znači oba puta, ova pobeda na JNA je čak bila važnija jer se tu i definitivno "overila" titula, ali ja više pamtim jesenju pobedu u rupi 3:1. Pre te utakmice ih je u rupčagi karala Borusija (sve sa Simonsenom, Del Hajeom, Vinijem Šeferom, Bonofom...) 3:0, a onda ih mi dokrajčismo 3:1...Palili su sami svoje ciganske zastave posle te utakmice, sećam se toga jako dobro. Tad je njihov kop bio tamo gde se "sever" graniči sa "istokom", a pošto sam ja bio u ravni sa 16 metara gola na "severu" (tamo gde je Zaviša gurao kroz noge Muslinu i matorom Diki Stojanoviću...inače je i bukvalno jebao Rajevca celu utakmicu, dupe mu je pomerio koliko se iživljavao nad njim!) - "priredba" sa zapaljenim ciganskim zastavama mi se odigravala malte ne pred očima. Divan prizor, konstatovao sam to još tada, iako jako balav. :D

Došao sam do audio snimka (sa Radio Beograd) sa komentarom Marka Markovića - kreće negde pola minuta pre gola Zaviše za 3:1 i završava 2 minuta posle tog gola. Kako to da zakačim ovde?
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060


Иначе, фаца у плавој јакни је Дуле Грујић, садашњи председник ТК Партизан... :clap
 

Firestarter

Grobarčina
Учлањен(а)
28.05.2008
Порука
1.676
Reaction score
72
U svakom slucaju,u tandemu sa Hatunom -TATA ODBRANE!Jedan jak kao zemlja,drugi znalac:respect

PS Auu,ne mogu da prepoznam Grujica,sunce ti...stari Grobaros:D
 
Последња измена:

escobar

Wallpaper Man
Учлањен(а)
01.05.2007
Порука
421
Reaction score
33
Не знам да ли је било речи о старим албумима.
Поседујем албум ''Асови Партизана'', који је издао НИП - Дечје новине из Горњег Милановца. Албум је био издат у част 50 година црно-белих (1995.)



Ако вас интересује, могу скенирати и унутрашњост, албум је комплетно попуњен.
 

Давид

Уредник - Стара гарда
Учлањен(а)
26.06.2007
Порука
3.747
Reaction score
60
Локација
Београд
@Ja-Ne-A

Качио сам ја тај снимак на Audio, Video, Slike, itd. Нправио сам микс, аудио-видео па на YouTube, текст који иде је писмо које је циркулисало након тог меча, а фотка у позадини је са 131. дербија, ја сликао. Ево линка:

http://www.youtube.com/watch?v=1ol3CRsvmbc

Ескобар, не знам шта чекаш!!!
 
Последња измена:

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Samo rokaj, escobar, svakako da ima zainteresovanih...kad stigneš, skeniraj ih, bilo bi lepo to videti...

Hvala unapred!
 
Top