Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

PARTIZAN

Partizan
Учлањен(а)
04.05.2009
Порука
11.900
Reaction score
315
Ipak sam ja mlad i "svež" još uvek...ne samo u telu, nego i u glavi...mlad a ipak iskusan...:D
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Скромно, нема шта. :D Како се онда тако "свеж и млад" непогрешиво сећаш кошаркашке утакмице из 1981/82? :buhaha

Назад на тему - слика нашег стадиона снимљена пре Другог светског рата.

 

Vojislav

Grobar
Учлањен(а)
31.10.2008
Порука
294
Reaction score
32
Локација
Chubura
Скромно, нема шта. :D Како се онда тако "свеж и млад" непогрешиво сећаш кошаркашке утакмице из 1981/82? :buhaha


Назад на тему - слика нашег стадиона снимљена пре Другог светског рата.

http://img12.imageshack.us/i/copyofstadionkodhumskej.jpg/

I od mene mali prc za 'svežeg i mladog" :D
A što se tiče stadiona, ispiši malo o njemu i celoj istoriji oko BSK-a i Partizana (ono što smo pričali ti i ja). Mene mrzi da mrsim više, mnogo palamudim u poslednje vreme, a i da me ne bi 'mlad i svež' ubacio u mengele :D
 

Dr.Hofmann

Guest
Crno-Beli
Odlična fotografija,odličan primer koliko se samo Beograd promenio u tih 70 -tak godina...
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
I od mene mali prc za 'svežeg i mladog" :D
A što se tiče stadiona, ispiši malo o njemu i celoj istoriji oko BSK-a i Partizana (ono što smo pričali ti i ja). Mene mrzi da mrsim više, mnogo palamudim u poslednje vreme, a i da me ne bi 'mlad i svež' ubacio u mengele :D

Хоћу, свакако, надам се током сутрашњег дана. :wink:
 

SpejsNigrutin

Makedonče
Уредник
Учлањен(а)
19.04.2007
Порука
7.741
Reaction score
12.816
Локација
Nedodjija

Vojislav

Grobar
Учлањен(а)
31.10.2008
Порука
294
Reaction score
32
Локација
Chubura
Ajde ipak da kazem par reči dok se Crno-beli sutra ne oglasi. Samo mali uvod...
Moj pokojni otac mi je pričao da je on kao klinac pre II rata navijao za BSK (i skoro svi njegovi drugari iz ulice), i kada je posle rata formiran Partizan na istom stadionu, automatski su svi nastavili da navijaju za Partizan. Međutim, problem sa imenom je bio u tome, što je BSK za vreme rata "kompromitovan" igranjem pod nemačkom okupacijom i po tadašnjim aršinima morao je da se briše iz registra :D Upravo zato ni mi nismo mogli i smeli da talasamo da smo naslednici Moše, Tirketa i ostalih majstora. Kasnije, kada se to moglo, spominjala se ta mogućnost u klubu, ali je preovladalo mišljenje da je izuzetno nekorektno da posle 40 godina svojatamo neki klub kada nismo na vreme imali petlju da to uradimo. To je i moje lično mišljenje...Nastavk sledi od Ace i od nekog ko ima još informacija.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Тачно. Било је већ речи о томе али није згорег да поновимо. Пандан Партизану и звезди били су БСК и СК Југославија. Чак су се исто и називали као данашњи ривали - "вечити ривали". Постоји предратна књига познатог новинара Љубише Вукадиновића названа управо тако - "Вечити ривали". Линк за скидање ове књиге се налази негде на овој теми.

БСК (клупске боје тегет - небо плаво) и СК Југославија (црвено-бело) су претече Партизана и комшија, при том је БСК наш претходник, као што Воја рече, а СК Југославија претеча звезде. Па сад ви видите каква је то манипулација масама када они некога називају "Југословенима" (узгред, као да је то нешто срамно, сви смо живели у тој држави). Они су од Југославије наследили стадион, већину играча, боје, па добрим делом и грб, такође неки штит са црвено-белом бојом. Али манимо се Југословена, пардон, највећих Срба у свемиру...:D

Формално и стварно, Партизан је основан 1945. као нови клуб, упркос томе што је од БСК-а наследио терен а мислим да су и неки играчи БСК-а играли за Партизан. Да је БСК био предвиђен да постоји, не би био забрањен 1945. Људи су Партизан ипак посматрали као наследника БСК-а, Воја је изнео пример свог оца, а има на сајту Партизана и краћи интервју академика Михајловића који је савременик тих дешавања и који без икакве дилеме каже да је Партизан наследник БСК-а. Имам кући чак и чланак писан од стране енглеског новинара који јасно одређује Партизан као наследника БСК-а.

(Све ово важи и за релацију СК Југославија - звезда, они - цигани, јесу неформални наследник Југославије, али то слабо експлоатишу у јавности. Да су којим чудом наследници БСК-а, о томе би већ знала и деца на Соломонским острвима).

Али једноставно, како то већ иде - дошла је нова власт и кренула је да афирмише своје вредности и идеале и кроз спорт, па су тако настали Партизан и црвена звезда а БСК и Југославија препуштени историји.

ОФК Београд наследник БСК-а? Глупост на нивоу тврдње да слонови носе Земљу на леђима. ОФК се звао Металац, јер су га основали металски радници после рата. Временом у тај клуб долази гарнитура Удбаша који су попили педалу у Партизану и ушли у Металац. Временом су пустили корење и одјебали скоро све "металце", клуб престаје да се зове Металац и узима име БСК. Што не значи да је наследник предратног БСК-а јер с њим нема апсолутно никакве везе. Као када би сада нас неколико формирало клуб по имену Пролетер, што не значи да смо наследници зрењанинског Пролетера. Али ето, по тој логици коју је озваничио лопов Терзић, довољно је што се тај клуб звао једно време БСК па да себи присвајају историју славног БСК-а.

Тај лажни БСК касније узима име ОФК Београд које остаје до данас. А чињеница да тај ОФК никада није био прихваћен од стране народа говори довољно да ли су они наследници или "наследници" предратног БСК-а.

Да закључим - слажем се са Војом. Ми јесмо неформални наследници БСК-а али нисмо исти клуб и било би стварно ниско присвајати њихову историју и трофеје после толико година када већ за то није било храбрости 1945, после рата. Фалсификовање историје оставимо онима који то раде већ деценијама.

Партизан данас има знатно дужу и славнију историју него што је имао БСК, а име БСК-а данас ретко коме нешто значи, осим традиције. На имену Партизана одгајане су многе генерације, црно-бела боја је нераскидив део Партизановог идентитета а БСК је клуб које је престао да постоји 1945. Клуб који смо ми наследили али од тога не стварамо неку нову и лажну историју. И тако и треба да остане. С тим да ипак треба с времена на време потенцирати ко је природни и неформални наследник БСК-а. Партизан, а не смешни ОФК.
 

PARTIZAN

Partizan
Учлањен(а)
04.05.2009
Порука
11.900
Reaction score
315
:respect i :clap za celu, detaljnu priču...čak i meni "svežem i mladom" neki detalji nisu bili poznati...:D

Nego reci ti nama Aco (ili "iskopaj" ako ne znaš napamet) koji je odnos osvojenih titula BSK-a i SK Jugoslavije? Ako su slučajno predratni cigani :)D) tu u prednosti, da ja odmah najavim šta će se desiti za 2,5 godine, tamo u junu 2013. kada sadašnje cigane stignemo sa brojem titula!!! :buhaha
 

Drug 022

Grobarčina
Учлањен(а)
10.10.2007
Порука
1.862
Reaction score
362
Локација
Средњи Банат
Иди бре Је-не-а, па зар ти незнаш да је комшиница до прве титуле дошла давне 1389 после чега су настали нереди на Косову пољу :D

Ова прича о БСК је свакако интересантна, мене лично занима зашто у Партизану није играо Моша Марјановић, и да ли је уопште играо за неког или је и он због играња у окупацији намерно изостављен...
 

PARTIZAN

Partizan
Учлањен(а)
04.05.2009
Порука
11.900
Reaction score
315
Хвала :wink:.
Не знам напамет, али знам да је БСК био далеко успешнији. Зато зна Википедија :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Yugoslav_First_League#Performance_by_clubs

5-2 однос у титулама за БСК. 22 Партизанове титуле + 5 БСК-ових је 27, већ смо их стигли :D
...A za koji mesec smo ih znači i prestigli! :D Joj bio bi fazon da u junu izađemo i ladno (ali onako iz zezanja, a da to niko ne zna) i ciganima i celoj javnosti saopštimo da vodimo sa 28:27, iako smo im dodali 2 titule njima toliko omražene Jugoslavije! :buhaha I da ih pustimo da kevću, da reže, da se siti izlaju i da im tek onda zvanično poručimo da smo se šalili. :buhaha
EDIT:
Radni naslov naše svečane izjave o "28:27" bi glasio "BEOGRADSKI SPORTSKI KLUB PARTIZAN OBJAVLJUJE:" :)
Onda bi usledio ceo tvoj post sa prethodne strane, nafilovan naravno sa još malo "gebelsovštine" i to je to...
 
Последња измена:

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Ова прича о БСК је свакако интересантна, мене лично занима зашто у Партизану није играо Моша Марјановић, и да ли је уопште играо за неког или је и он због играња у окупацији намерно изостављен...

Не верујем. Мислим да је разлог то што је он у доба када је Партизан формиран већ имао 38 година.
 

Vojislav

Grobar
Учлањен(а)
31.10.2008
Порука
294
Reaction score
32
Локација
Chubura
Ali je zato njegov rođeni brat Nikola Marjanović - čika Grba, bio trener u Partizanu pedesetih godina i radio je zajedno sa čika Conjom Matekalom u omladinskoj školi....
 

banche1986

Grobar
Учлањен(а)
13.06.2010
Порука
535
Reaction score
13
Gde je BASK u ovoj prici ? Njih u zadnje vreme nazivaju naj starijim nasim klubom,ciji su oni naslednici?
Do pre par godina se pominjal Sumadija iz KG kao naj starija ,ali izgleda da taj klub vise ne postoji.
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
БАСК није ничији наследник - стари београдски клуб, такође основан пре 2. светског рата али без већих успеха у историји.
 

GolmanRade

Grobar
Учлањен(а)
24.06.2009
Порука
839
Reaction score
508
BASK je najpoznatiji po tome sto je za njih igrao Vladanko Stojakovic.
 
Top