Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
1988/89

Нисам био у Београду до пред крај те сезоне, али се доста добро сећам. Почело је сјајно, упркос поразу на ЈНА од Слободе. После демолирано Сарајево 6-1, побеђен и Динамо кући са 2-0 пред 40.000 гледалаца. Онда долази до смене Јусуфија, о разлозима за тај потез који нас је скупо коштао не бих, јер и нисам упознат са детаљима. Углавном, долази до огромног пада у форми, уместо Јусуфија на клупу седа Моца Вукотић, ми до краја полусезоне не можемо да се саставимо. Утеха долази у купу, када у две текме избацујемо калаштуре, 2-1 на ЈНА (Вокри и В. Ђукић) и 1-1 код њих, голом Вокрија у 81. минуту. То је било 1/4 финале, у полуфиналу смо бољи од Мачве и најзад 10.маја 1989. после 32 године чекања најзад освајамо куп, утакмицом за антологију. Покидали смо Вележ 6-1, а тог дана пред око 40.000 "гробара" било је немогуће изгубити.
Сезона није начисто пропала, али првенство смо завршили тек као 6. на табели. Треба поменути и легендарну утакмицу на Максимиру када је изненађујуће велики број "гробара" отишао на ту, не толико битну утакмицу. Било је великих нереда, наши су одбранили част а све то се десило годину дана пре извикане циганско-пургерске фрке на истом стадиону. Слабу форму Партизана али и осталих из "велике четворке" искористила је Војводина и освојила титулу. Неки од главних играча Војводине после сезоне или две, долазе у Партизан - Вујачић, Јокановић, Воркапић.

У Европи, у купу уефа смо одвалили Славију из Софије два пута са 5-0 а онда је дошао дуел са Ромом. Великих 4-2 кући, када је горео стадион а Ђанини попио упаљач у вугла, а онда и фамозни пораз у Риму од 0-2 и наше испадање, обавијено сумњом...

Углавном, сезона која је сјајно почела, затим највећим делом била за заборав, али је ипак улепшана на крају тријумфом у купу.
 

NS TIM

Moderator-izaberi Partizan
Учлањен(а)
03.10.2006
Порука
1.111
Reaction score
2
Локација
Novi Sad
malo kasnije opet smo isli u italiju...pakleni Milano...
da me nekastriraju"ljudi dobre volje" iz redakcije IP, pošto je tekst o inter -partizan prošao...evo gilipteri da se vidite pre 19 /20 godina....


gostovanja01milano90sp0.jpg


444gc5.jpg


1990milannsgrobaritn9.jpg


tribinaumilanu111ra5.jpg


291190interpfc888kw7.jpg



uffff...eto...
 

PFC_D

Guest
malo se slabije secam sezone 88/89, ali jedna od retkih seozona u kojoj smo imali vise pobeda od cigana u medjusobnim susretima. ako se ne varam, 88. godine smo ih dobili u onom neverovatnom derbiju 1-0 golom brnovica u 1.minutu. slike juga sa tog derbija krasile su mi desktop bar jedno 10 godina. secam se dobro slavije 5-0 5-0, secam se takodje mog prvog bekstva iz skole (zapalio sam iz popodnevne smene u 3.razredu ne bi li gledao revans u rimu na tv koji je sve vreme nesto seckao, pa golove nisam ni video dobro, ali znam da je jedan bio iz penala tokom kog omer nije mrdnuo kurcem)
ta utakmica na maximiru zavrsila se 2-0 za dinamo, a postoje video zapisi kad smo orgijali na stadionu, lomili reklame, zajebavali one smradove...

takodje, dvomec sa ciganima mi je jedno od najlepsih secanja. na jna pred skoro 50.000 dobijamo ih 2-1 iako smo vodili 2-0 zvalavi prosinecki je smanjio i bio sam ubedjen da cemo ispasti. bio sam na marakani, poluprazan stadion, cigani vode 1-0 ali 10ak minuta pre kraja neki otpadak je ubacio vokri (do juce sam mislio da je djukic), brate kako sam skakao kad se samo setim. jos je bilo hladno neverovatno, ja onako sa rukavicama, salom, kapom, znaci trans... bukvalno...
 

apet976

Početnik
Учлањен(а)
25.10.2008
Порука
88
Reaction score
0
Јес' то била сезона од раја до пакла и назад...

Развалисмо Славију, добили Гавросе, гурали добро у Купу и онда волови сменише Јусуфија.

Каква је то црна серија била, првенство, Рома ( и ја сам запалио из школе за реванш:ziveli)... ја сам мислио да ћемо испасти из лиге. На крају полусезоне ми 12, они 13:wink:, то им је она чувена сезона са деда Станетом. Елем, тај Куп нас је извукао, мала исправка: у првој утакмици 1/4 финала било је највише 30,000 гледалаца на ЈНА.

Све се заборавља после онаквог финала купа, можда најбоља игра ФК Партизан коју ја памтим...
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Сећање на један, мени драг дерби из 1986/87. После чувене "Шајберове" сезоне када нам је одузета титула првака и додељена гамади из комшилука, антагонизам и мржња између вечитих ривала достигла је максимум. На све то се надовезао и сензационални прелазак Милка Ђуровског из черге у Партизан! За оне који не памте, замислите да је нпр. Жигић на врхунцу своје каријере у черги дошао код нас. Па још 3 пута јаче је то тада одјекнуло.

Осим Милка, Партизан доводи тог лета и Вокрија и Катанеца, па је уз староседеоце Ђелмаша, Радановића, Омеровића, Смајића...створен заиста моћан тим, упркос одласцима Варге и Живковића.

Дерби се играо негде у октобру, а пре утакмице десио се један детаљ који је и тада био карактеристичан за комшилук. Бахате и потцењивачке изјаве по новинама, а предњачио је највећи џибер међу џиберима, пикси, који је на питање новинара има ли трему пред свој, такође први дерби, рекао: "Ма каква трема, као да играмо са Олимпијом!"

Главни хит на трибини био је...

"еј цигани је л` вам жао
Милко вам је к...ц дао" :D

На текми, ми смо доминирали, промашили и пенал (Вокри), додуше пенал није ни постојао. У другом полувремену Смајић оклева са једном лоптом буквално на корнер линији, и онда из мртвог угла доводи Партизан у предност од 1-0, за делиријум на Југу!

Пред крај, још један пенал за нас, очигледан, а лопту узима - наравно, Милко Ђуровски и цепа мрежу, 2-0 за нас!

Милко завршава утакмицу на раменима саиграча, јужна трибина у делиријуму, а Смајић на изласку са терена подсећа сељобера на курчење по штампи пре текме:

"Пикси, кажеш...Олимпија?" :buhaha

Слика је са те утакмице.

Milko posle derbija 1986.jpg

Још један феноменалан дерби, убрзо после овога, Партизан је развалио сплитски Хајдук са 4-1.
 

apet976

Početnik
Учлањен(а)
25.10.2008
Порука
88
Reaction score
0
Oдличан дерби, нисам присуствовао јер сам био на свадби код рођака. Углавном, сећам се да су плакали две недеље после дербија због првог пенала. Партизан доминантан...
 
Последња измена:

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
sasagm и још једна његова слика из прошле сезоне...

IMG_0440.jpg
 

kerkez

Grobar
Учлањен(а)
01.11.2006
Порука
397
Reaction score
24
Локација
Na ivici incidenta
Kad smo kod derbija vec,a i procitah u nekoj temi da se Goce Hristov vratio u nas fudbal,pa da pitam nesto.
Secate li se derbija(ne secam se gde se igralo)ali mislim da smo dobili cigane taj derbi, kada je bio neki faul za nas,blizu gola,i stvara se neka guzva,i prilazi Ivan Tomic,pomera malo loptu na stranu,dodaje Hristovu,ovaj mrtav ladan nonsalantno daje gol i sudija pokazuje na centar.A ovi da puknu,pa na sudiju,pa protesti,a na jugu delirijum.
Koja je to godina bila i koji derbi,ako se seca neko??
 

vancouver

Početnik
Учлањен(а)
26.11.2006
Порука
9
Reaction score
0
Veoma lepa tema samo sta treba vise diskutanata da se ukljuci.Evi ja cu izneeti moje utiske sa utakmice zeljo-partizan 3:3 na Grbavici u sezoni 1987 koju sam umalo zaboravio da je neko od diskutanata nije pomenuo na predhodnoj strani.Kisa je lila celi dan i nije prestala ni za vreme utakmice.To mi je bila prva utakmica na kojoj sam nabavio sal(onal svileni sto je imao grbove partizana na kraju).Ko je bio na grbavici zna kakav mi je stadion bio sa onom ludom tribinom za gostujuce navijace gde treba da gledas gde stajes inace ces slomiti noge.Bilo je u vrh glave samo 15 redova tih ludih stepenica ali je zato tribina bila malo duza pa smo se svi morali nabiti tu kao stoka.Utakmice je bila pravo dobra samo sto i da danas mislim da je bila namestena da se zavrsi 2:2 ali je Radanovic dao go Skrbi sa skoro pola terene (prosla mu lopta kroz noge) pa je zeljo morao da izjednaci sto se desilo malo pre kraja kada gje Skoro savladao Omera.Zeljo je bio pravo stisnu, pogadjali su precke i promasivali prave zicere, a nasi su se samo lepo sklanjali da ovi izjednace sto im je uspjelo pred sam kraj.Svi su se vec bili zabrinulu hoce li ovi ubaciti za izjednacenje.Tu sam vec video prve grobarske zastave(black&white army) koja je delovala pravo mocno za to vreme i neke druge (karlovcani) i mogu komotno da kazem da smo u to vreme vec bili licili na pravu navijacku skupinu.Toliko od mene za sada.Pozdravim svim diskutantima
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Kad smo kod derbija vec,a i procitah u nekoj temi da se Goce Hristov vratio u nas fudbal,pa da pitam nesto.
Secate li se derbija(ne secam se gde se igralo)ali mislim da smo dobili cigane taj derbi, kada je bio neki faul za nas,blizu gola,i stvara se neka guzva,i prilazi Ivan Tomic,pomera malo loptu na stranu,dodaje Hristovu,ovaj mrtav ladan nonsalantno daje gol i sudija pokazuje na centar.A ovi da puknu,pa na sudiju,pa protesti,a na jugu delirijum.
Koja je to godina bila i koji derbi,ako se seca neko??

Сезона 1996/97, текма из априла 1997, резултат 2-1 за нас. Стрелци Христов и Ћирић. Последњих 5 минута се није видело ништа због јаке вејавице.
 

apet976

Početnik
Учлањен(а)
25.10.2008
Порука
88
Reaction score
0
Јесмо их газили те сезоне, то је био моћан Партизан са Савељом, Краљем, Ћиром и осталима. Толико су плакали после утакмице на судију да је то било огавно. Драга победа.
 

PFC_D

Guest
derbi koji je opisao aca je moj prvi na kom sam bio...
http://www.youtube.com/watch?v=MEUBPHR-RZA

o tom derbiju je zaista dosta receno. inace, obratite paznju ocigledan 'delirijum' u kom je bio milojko pantic, nakon nasih golova. jebem li mu cigansku majku, oca, brata, sestru i bobija...

derbi iz 96/97 o kome pricate, i pored nase pobede bio je tezak smor. te godine odigrana su 2 derbija pre toga. u septembru 96 pregazili smo ih 3-1 u septickoj jami, a cuvenog 8.marta 97. pobedili smo 3-0 na jna (najveca pobeda nad njima koju sam ja gledao uzivo). nikada necu zaboraviti izjavu smrada gorana djorovica 'razumem da smo u prvom derbiju sami sebi dali 3 gola, ali kako smo uspeli opet to da uradimo'... da, bas je tako, mi se tu nista pitali nismo, stoko majmunska...
derbi je odigran aprila 97, bila je sreda, pobegao sam iz skole. iako je bio april, ko sto rekoh, sneg je vejao kao da je bio januar na kopaoniku. imali smo vise sansi, a cakar je negde u 30. minutu prosto razneo stativu i to, nikada necu zaboraviti, za njega neupotrebljivom desnom nogom... a onda slobodnjak negde na ivici kaznenog za nas. dok se cakar pripremao da izvede udarac, a sudija postavljao zivi zid, direktor ivan tomic je cusnuo loptu do hristova, koji pored njihovog golmana (nisam siguran, mozda je u pitanju bio jevric) postize gol o kome se dosta pricalo. verovatno bi mogli i reci da je problematican, da apsolutno identican gol nije postigla vojvodina protiv nas u istoj toj sezoni u novom sadu.
drugo poluvreme se slinavilo a onda je dejan stankovic postigao lep gol, negde iskosa sa ivice kaznenog, i to je bio prvi gol koji je ivica primio u ligi posle ne znam koliko stotina minuta rekorda (koji ja mislim i dan danas nije oboren)...
cigani u delirijumu pevaju 'mozes da nam pusis ivice', ali par minuta nakon toga, ubacujemo loptu u kazneni, cira (neki kazu rukom) prima loptu, dribla volove, i skoro sa gol aut linije ubacuje u gol, 2-1...
taj derbi nije mnogo odlucivao jer mislim da smo mi i pre tog derbija imali 10 bodova prednosti (sa tim derbijem 13). ako ne racunamo proslu sezonu, sve nase titule od 1990. su osvojene prakticno negde u ferbruaru jer su cigani zaostajali debelo...
 

apet976

Početnik
Учлањен(а)
25.10.2008
Порука
88
Reaction score
0
Ко што рекох, угазили смо их те године, узели су куп Војводини у две утакмице и то једва.

Сећам се да су нас прозивали због припрема на Карибима. Како су се Тумба и Савеља иживљавали после овог дербија у новинама па то је брука.
 

PFC_D

Guest
posto se priblizava derbi 21.2., bilo bi zanimljivo da ko hoce napise (iz svog ugla naravno) nesto o derbiju na jna iz proslosti koji mu je ostao u lepom ili ruznom (po mogucstvu lepom) secanju...

recimo... 95. derbi, ferbruar 1995. godine...

veoma bitna utakmica. ovo je inace (bar po mojoj memoriji) poslednja sezona u kojoj se za pobedu dobijalo 2 boda, tako da je nasa prednost od 3 boda pre ove utakmice bila znatna, a u slucaju pobede 5 bodova bi nam 90% osiguralo titulu, jer u to vreme (za razliku od sadasnjeg) partizan i zvezda nisu gubili bodove na svakoj livadi na koju istrce...
nas tim je te godine otrpilike izgledao 1pandurovic 2mirkovic 3gudelj 4nadj 5mijalkovic 6vasiljevic 7ciric 8curcic 9curovic 10brnovic 11savo milosevic dok su kod cigana istaknutiji igraci bili ilija ivic, onaj mentol vasilijevic i rambo petkovic...
inace, taj derbi je bio predvidjen da se igra nedelju dana ranije od termina kada se zapravo i odigrao zbog snega koji je pao te nedelje, i secam se da sam popizdeo cekajuci jos jednu nedelju do derbija. medjutim, ta odluka bila je pun pogodak, 15ak stepeni, preko 45.000 gledalaca... jos bi trebalo reci da je taj februar bio jako kritican o odnosima srbije i nato-a jer je tad bila kriza oko gorazda i po prvi put se pocela pominjati mogucnost da popijemo bombe. prvo braca preko drine, a potom i mi, pa je i to povecavalo napetost...
tekma ok, mi napadamo, oni se kao nesto brane ali vrhunac se dostize u zadnjih 10 minuta. prvo je dejan curovic negde u 75. minutu, razvalio precku iz slobodnog udarca tako da je lopta pala direktno na gol liniju, da je samo jedan milimetar bila iza, to bi bio jedan od najlepsih golova vidjenih na derbiju. 5 minuta kasnije, isti igrac prima loptu na ivici kaznenog, malo iskosa, sutira, lopta prolazi tik pored desne stative, pokadja reklamu i zapetljava se u spoljni deo mreze (zadnja strana gola) sto je na 90% Juga ostavilo utisak da je pao gol (ja sam bio u onih 10% moram da priznam :) ) pa je nastalo nepotrebno i pomalo blamirajuce slavlje :)
ali onda na scenu stupa nas najbolji na toj (a i mnogim drugim utakmicama sa zvezdom) zvonko milojevic. neko je uputio udarac koji blokira zvezdin igrac tako da je lopta poletela u vis i padala ka milojevicu, koji je nonsalantno stajao na golu i cekao loptu da mu sama padne u narucje. tako bi se i desilo da u zadnjem trenutku ispred miloja nije uleteo brnovic i glavom iza ledja plasirao loptu u gol. ludilo na Jugu, brna trci ka nama, potpuni haos. 1-0 za nas u 84.minutu !
do kraja, zvezda je imala neku sansicu, ali je grof bozovic slabo zahvatio loptu glavom. kraj utakmice je ubrzo odsviran... jako bitna pobeda u pohodu na titulu (iako smo vec u sledecem kolu bez potrebe igrali 2-2 u zemunu) koju smo kasnije malo zakomplikovali porazom u ns, ali zvezda porazima od ofk na marakani i u podgorici (cini mi se) nam obezbedjuje titulu te godine...
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
recimo... 95. derbi, ferbruar 1995. godine...

24. фебруар 1994, сигурно :wink:
Све остало си тачно описао, а као занимљивост са те утакмице је да је Партизан тада први и једини пут играо у "Умбро" дресовима.
 

PFC_D

Guest
lapsus sto se tice godine. znam da je 1994. :)

a sto se tice dresova, ne secam se da li je umbro ili admiral ali znam da je prvi put osvanula ona reklama GOMA, koju smo nosili sledecih par sezona da OKI-ja...
 

Head_Hunter

Guest
I samo da se nadovezem na pricu,cigani su imali dosta sansi u tom derbiju,ali je Pandur branio kao u transu
 
Top