Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Одакле је овај текст? Колико грубих и невероватних грешака... :banghead

- Neverovatno je šta smo Mateja Kežman i ja sve uspeli da promašimo protiv Obilića (1:1), a nešto ranije lopta nije htela ni u gol Železnika i pored brojnih šansi mojih drugova.

Те 1999/00 прво је био Обилић па тек после Железник.

Tačku na tužnu godinu stavilo je finale Kupa, u kojem je Zvezda savladala crno-bele 4:2.

Финале купа против циганије (2-4) није било 2000. већ 1999.

Narednu 2002-2003 sezonu započeo je Vladimir Vermezović, da bi do trofeja Ilića i drugove odveo legendarni nemački fudbaler Lotar Mateus.

Сезону 2002/03 почео је Тумба а наставио Матеус. Ћелави је дошао тек у другом делу 2003/04.
 

tuturutu

Početnik
Учлањен(а)
04.12.2011
Порука
174
Reaction score
3
- Svakome je san bio da zaigra za reprezentaciju, ali je meni još od malena bio samo Partizan - pričao je Ilić 2010. godine.

DOKTOR!
 

-Joco-

Grobarčina
Учлањен(а)
13.04.2009
Порука
6.787
Reaction score
164
Локација
Iz Majemija.
Soskic sa sportala, i ja sam posle po citanju video te dve greske, sem te za Zeleznik/Obilic.
Opasno je pobrkao datume...
...

Nesto izvukao iz onog intervjua sto smo mi postavljali pitanja a Voja citao za zvanicni, ono sto sam zamolio Ziveta da postavi, kao na primer ovo sto je tuturutu izvukao....

Ti znaš da je otkrivanje identiteta zabranjeno?!

WebCrew edot
 
Последња измена од уредника:

Pera115

Grobarčina
Учлањен(а)
27.01.2011
Порука
2.851
Reaction score
3.676
Zasto volim Partizan

Partizanov vesnik 1965

Peko Dapcevic

Grk Grobar iz Soluna

Dusko Radovic

1967 posle pobede nad Zagrebom 7-0

100 broj Partizanovog vesnika

Poznati o uspehu Partizana 1965
 

Pera115

Grobarčina
Учлањен(а)
27.01.2011
Порука
2.851
Reaction score
3.676
pobeda u rupi 1967 ,1-0

pobeda u Zagrebu protiv Dinama 2-1 pocetkom 60tih

posle prijateljske utakmice sa Santosom 1963

Posle utakmice sa Verderom 1965


 

PFC manija

Grobarčina
Учлањен(а)
13.07.2010
Порука
5.074
Reaction score
437
Локација
ИСТОК!
kao_kadet_partizana_1992_sportal.rs.jpg


Sale kao kadet 92' protiv cigana. Frizura... :D

Da li ćemo ikada više imati ovakvu legendu? :(
 

Stinger

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2010
Порука
4.052
Reaction score
4.746
Локација
Nomad
$%28KGrHqVHJFQE+TingyIGBP4cJ5zhmQ~~60_12.JPG


Nant - Partizan

Halilhodžić i Župić
 

ВЛАДА ГВЛ

Grobarčina
Учлањен(а)
06.07.2010
Порука
2.169
Reaction score
281
Да, пре пет година.

А као да је било јуче.Тад сам завршавао средњу школу, средњу која ми је прошла са само једном титулом и две победе у дербијима.
Ни слутио нисам шта ће представљати тај Крушевац, какав ће низ започети, низ којем се не назире крај.
Сећам се финала у кошарци против Будућности 2002, крај меча делиријум у Пиониру а фаца Дулета Вујошевића као да све говори: "полако људи, ово је тек почетак".

На Јокановом лицу нисам тог дана видео ништа посебно, ипак 10 000 Гробара у Крушевцу је наговештавало да следи период наше доминације.Само тешко да је неко могао да очекује да ће то трајати 6 година.Знамо за ону причу, вечити морају да се смењују на сваке 2 године.

А те сезоне смо узели и куп, после 7 година чекања и дуплу круну после 14 година.
То је била сезона када су навијачи Партизана добили нове љубимце, друге боје коже и са других континената.Као и њихов колега из КК, и они су остали доследни, грб и дрес који носе поштоваће максимално, бориће се за њих као да су ту цео живот.

На лето смо продали највећег бисера Партизанове школе, замену нисмо пронашли.
Ипак стигао је један, тада већини непознат, схватили смо брзо Гробарчина у срцу.А увек је понеки такав потребан у екипи.

Мало судијске (не)правде нас је делило од уласка у ЛШ.Прво полувреме меча против Фенера у БГ, најбоље Партизаново које ми млађе генерације памтимо, наравно на евро сцени.
Друго полувреме и реванш у Истанбулу показали да "мали" клубови, клубови без новца и утицаја немају шта да траже у ЛШ.

У ЛЕ смо завршили без и једног бода.Сампдорија и Штутгарт су нам остали дужни.

Првенство и куп су поново били наши.После годину ипо чекања покорили смо рупу у првенством дербију.Тај 134 дерби је био почетак Партизанове доминације у истим.Дерби где је судија искључио играча на којег противник физички насрнуо.За јаја би био обешен да то није урадио.Ипак горе поменути доследни момци су се побринули да Гробари на крају славе.
На полусезони нас напушта Тошић и одлази у МУ.Истина тамо се није наиграо, као ни својевремено Ћирић у Барси, али нису га Енглези узели случајно.
И без њега у тиму, одбрана титуле није долазила у питање.На почетку другог дела сезоне опет дерби, онај кога су давили на предходном није допустио неправду, неправду да победи тим који то никако није заслужио, тим чијем противнику нису признали регуларан гол.
Сачекали смо још мало, и дочекали да после 8 година коначно добијемо дерби на ЈНА.На крају меча Крцунови синови палили столице, џаба им, ми то радимо мало боље.
Куп је рутински освојен.На нашем стадиону побеђено Севојно а Ненад Ђорђевић постао тек 4. капитен у историји Партизана који је освојио дуплу круну.

У предстојећем прелазном року направљен је испоставиће се годину дана касније, одличан посао.Вратио се Крстајић после 9 година играња у Немачкој а комшиници испред носа узет играч за којег нису хтели или нису имали да издвоје пар стотина хиљада евра.

Додуше тог лета и нама није била нека корист од тих појачања.Испадамо поново у квалификацијама за ЛШ, овога пута за разлику од предходне године, сасвим заслужено.
Кроз двомеч са Жилином изборен је пласман у ЛЕ.После реванша Јокановић напушта клуб.Околности које су довеле до тога не могу да служе на част Партизану и његовим навијачима и то не само онима са југа.
Исто тако, испада да је боље да нисмо ни улазили у то такмичење.Не би било Тулуза, не би било погибије Татона и целе масовне хистерије која је настала после тога а и дан данас траје.Притом тим који смо имали на челу са новим тренером није био способан да упоредо игра два такмичења, па је мало хвалило да останемо без титуле те сезоне.Једине од ових 25 која је освојена а да на зимској паузи нисмо били први.
Наравно, лако је бити генерал после битке.

Да цела та полусезона не прође суморно по нас, побринуо се онај који је комшиници није ваљао.Метнуо им га је тако, да тај моменат и данас сањају, као и гажење оног назови нападача од стране Срђе Кнежевића.

У зимском прелазном року у клуб се враћа наш Капитен, онај без кога Партизан није исти, онај без кога Партизан не може трофеје да осваја.
Друга полусезона је текла по сличном принципу.Испало се из купа а 7 кола пре краја сезоне заостатак за највећим ривалом је износио 4 бода.
Ипак, не каже се случајно да у сваком злу има и добра.Смењен је Плави Стевановић, тј сам поднео оставку, уз коментар: навијачи су тражили да одем, ја их поштујем и послушаћу их".За респект, нема шта.

На његово место сео човек који ће бројној армији навијача постати миљеник за кратко време а било је и те како разлога за то.
У задњих 7 кола са Станојевићем на челу Партизан остварује све победе и долази до 22.титуле.Најтежим могућим али и најслађим путем.
Поново је комшиница добила по пичкици, овог пута им је пресудио Петровић Раћа, Гробарчина са почетка овог текста.

Прелазни рок лета 2010 је одрађен трагикомично, потрошено целих 30 000 евра и то на голмана због којег је мало хвалило да не дођемо до групне фазе ЛШ.

Ипак имали смо Клеа, годину дана смо чекали на њега и коначно дочекали.Имали смо Крстајића, Илића, Илиева... и на челу тог тима, Станојевића.
Имали смо додуше и среће те Бриселске ноћи али небеска или земаљска правда је морала да нам врати за Артмедију и Фенербакче.

Пар дана после тога у клуб долази онај који је говорио да то не би урадио ни за 100 милиона а дошао је за џабе.Ипак временом је постао "наш човек", кривицом и оних чији је капитен некада био.

За рaзлику од предходног учешћа у ЛШ 2003, овога пута смо такмичење завршили без бодова.

Али оно што је битније, сачували смо доминацију у домаћим оквирима, оно што нисмо успели 2003.
Пар дана после гостовања у Браги уследило је ново затрпавање рупе.
Оно затрпавање које смо пропустили да урадимо у сличној ситуацији 7 година раније.

На полусезони одлазе Мореира и Клео.Странци који ће златним словима остати уписани у историји Партизана.
Враћа се Вукић а са њим долази, брзо ће се испоставити нови "убица цигана".

Било је повуци, потегни и у првенству и у купу.Али мајстор за дербије, Сале Станојевић је уз помоћ Тејга и његова три гола донео нам оба трофеја.Додуше била је и та мрља у реваншу полуфинала купа, ипак недовољно велика да нам поквари славље.

После доста година када су цигани освајали куп на нашем стадиону, дошло је време да и ми у њиховој рупчаги то исто урадимо.
Не памтим у том стадиону више Гробара него те вечери, 20 000 сигурно (где је половина тих људи кад се игра дерби).Не памтим ни додуше да противник побегне са терена 10 минута пред крај.
Тај месец мај 2011 и почетак јуна, вероватно најуспешнији период за наше ЈСД, освајало се све живо, само у мачевању није...

Крстајић завршава каријеру и седа у фотељу спортског директора.Испоставиће се потпуно погрешна одлука.

Ваљда је коло среће поново морало се окрене, овога пута против нас.Генк ни крив ни дужан пролази даље, мада искрено делимично смо и сами криви.
Игра у том двочему нам је пружала за право да се надамо утешном уласку у ЛЕ.Ипак од тога није било ништа, полуаматери ФК Шамрок су нас избацили.Ко је крив, нек суди историја.

Срећом такав сценарио нас није уздрмао.Ставили смо врло брзо до знања да смо и даље газде у селу (и ако смо задњи у граду).

Четврти пут заредом добијамо дерби у рупи, у чини се никад горим условима.Шести пут заредом добијамо првенствени дерби, другој страни никада ни једна од ове две ствари није пошла за руком.
Први део сезоне завршавамо са 10 бодова предности и пласманом у полуфинале купа.

И уместо да рутински довршимо сезону и цигане још који пут згазимо као бубашвабе ми сами себи ископавамо рупу.
Који озбиљан клуб или озбиљна управа тера тренера који за 20 месеци осваја 2 титуле, куп, избори пласман у ЛШ са нимало улагања у појачања и добија 5 од 6 мечева са највећим ривалом.

Онај који га је заменио, могао је да сјебе све оно добро што је затекао приликом преузимања тима.
Срећом предност у првенству је била толико велика да би је тешко и тренер Јединства из Доње Мутнице испустио.Ипак прекинуо је низ карања цигана, и у првенству и у купу.Додуше криви су делом и играчи који су промашили доста зицера у та три меча.

На крају смо опет ми били шампиони.А противничкој страни је остала туга, пет година дуга (и утешни куп).

Надувени Јевреј одлази а на његово место долази онај који нешто зна о свом тренерском послу али је пизда од човека.Мада признајем, није ми сметало његово постављање на место првог тренера.

И са таквим тренером правимо одличну бодовну залиху у првенству, залиху коју смо могли да проспемо још лакше него што смо је направили.
После Батајнице и Тимока, уследио је и Борац и ново брукање у купу.Ако је за утеху, није га освојио ни омражени ривал са друге стране Топчидерског брда.

Једна лопта, само мало боље сналажење у тој ситуацији оног за кога кажу да га јури пола Европе, нас је делило од победе на Интером у Милану.

Тада није ушла али јесте 18.маја текуће године.Та лопта је означила ту толико чекану 25.титулу, прекид црне серије у дербијима.
Означила је да Саша Илић подиже свој 8 трофеј као капитен Партизана.Означила је да се од Партизановог дреса вероватно и нажалост опраштају Стојковић, Иванов и Марковић.Уз Капитена и тенкисту са бројем 45 најзаслужнији за ову титулу.
Надам се исто тако, да ће та лопта као она Раћина означити да смо добили новог Станојевића у лику Вука Рашовића, макар то ако ништа друго.


Гробари и Партизановци, уживајте у овим моментима, генерације су чекале на њих, ми имамо ту привилегију да смо их дочекали.


TO BE CONTINUED...
 
Последња измена:

Dr.Hofmann

Guest
Na danasnji dan prije 5 godina zapoceta dominacija. Lokacija: Krusevac!

http://www.youtube.com/watch?v=JpPYHhi_cxk


Moram malo da se podsetim,a i da podelim sa vama dozivljaje sa ovog gostovanja, mada sam to vec pisao doduse davno...


Krusevac 2008 to gostovanje cu pamtiti ceo zivot po mnogo cemu, najvise po tome sto smo osvojili 20 tu jubilarnu titulu, sto nas je bilo more dole ali i po jos dosta zanimljivih detalja, kao sto to uvek biva na gostovanjima...

Krenuli smo rano kao i uvek kad se ide na jug Srbije, put kao put standardno sve, orobljena Sidska pijaca, prodavaci rakija trljaju ruke doslo im 20 bandita i pokupovalo sve u 7 ujutro:D, nesto kupljeno nesto munjeno...

Taman prolazimo Kraljevo crkava nam kombi,drugi nas kombi produzuje dalje par ljudi iz naseg kombija prelazi u taj, ostaje nas 7 kod ovog kombija , pokusavamo da upalimo preko kablova staju ljudi posto nepregledne kolone nasih Grobara idu za Krusevac, ustanovimo vrlo brzo da nesto nije u redu sa alternatorom posto ne puni, gubi struju mi se potrpamo stopom vozac ostane da regulise kvar kombi...

Ja i kolega upadnemo kod nekih momaka iz Cacka tacnije Trnave u automobil ispostavi se da je jedan jako dobar prijatelj sa Urosem Tripkovicem , mi mu ne verujemo i prozivamo ga da ga nazove, a secam se da je taj dan igran i kosrkaski derbi sa Ciganima koji smo dobili valjda 2 razlike, i nazove on Urosa Tripkovica i da meni slusalicu:D

Ja mu kazem Urose nemojte danas da se zajebavate nego oderite one picketine Ciganske, i malo galamimo zajebavamo se on se smeje, moj kolega mu vice kako mu je omiljeni igrac Kecman i da ga puno pozdravi.

U dzdipu ispred nas neka budala u Partizanovom dresu visi kroz prozor i dernja se, ispostavilo se da je u pitanju kosarkas Marinovic, kasnije igrao za Cigane, stajemo u Trsteniku on nam kupuje karton Hajnekena i ubacuje u automobil:D kroz prozor(nama tesko palo inac eslabo pijemo)

stize se u Krusevac nalazimo se sa ostatkom ekipe i upucujemo izpred onog nekog etno restorana gde nas je bilo more i tu uspevamo nekako da se uguzimo u bastu i pored baste, tekam ko tekmaDijara ga metnu guzicom, slavlje ispred hotela Rubin, vozac javlja da je kombi popravljen ne molze biti lespse, idemo presreci kuci za Vu...


Negde na oko 50 km od Beograda osetim ja nesto nije u redu sa automobilom, trza, slabo vuce na usponu, zamirisa cudno, kazem ja vozacu, majstore tebi ce lamela uskoro da vrisne mi do Beograda doci necemo, on me samo pogleda kaze jeste jebote, a kupio sam je pre 5 dana ali jos nisam promenio, reko jako lepo, bas fino...

Ulazimo u Bg i kombi nam crkava tacno ispred klinickog centra na autoputu, nema ni makac, Lamela zalepila:D , nedelja vece ponoc, sutra ujutro sljaka treba stici za Vu, ja zovem mog kolegu iz Novog sada inace taksistu i kazem mu pomagaj, dolazi po 4 coveka i vozi ih do hr granice

Ja i jos jedan kolega ostajemo da se zrtvujemo i stopiracemo do Vukovara, j a im dajem iz mog dzepa 50 evra da mu daju za gorivo (nemaju ni kedera u zdepu klosari:D)...

Ostatak ekipe iz kombija se razletio po Bg-u na sovu...


Nedelja ponoc kao sto sam rekao, kaze docu samo zato sto me ti zoves inace nebi nikom dosao u ponoc u nedelju iz NS-a za Bg, kaze platite mi samo gorivo...


Mi zovnemo jednog kolegu iz Anti roma da nas odbaci barem do Simanovaca i naplatne rampe dalje cemo stopom...

On dolazi po nas i moli nas da ostanemo i da idemo na neki kurcev Hua hua sa njim kaze proslava sa igracima, kada mi je rekao hua hua, ja prvo pomislio da nas zove na neke kurve, kad ono valjda neki splav:D

Mi tu odustanemo moramo na sljaku ujutro...


Stanemo u Simanovcima, 2 kretena celava od 100 kila stopiraju, koja li ce nam bena stati u 01h posle ponoci, kad staje neka budaletina u nekom zlo besnom mercedesu, sabacke tablice, covek nije spustao ispod 220, a ovaj moj kolega vice ma neeema Mercedes je Mercedes.


On nas odveze do iskljucenja sa autoputa a Rumu, samo sto smo izasli ja na neku galamu i sprdnju savatam nekog kamiondziju da nas poveze,a neckao se prvo zakocio pa krenuo, ipak stade, covek se krsti ne veruje kada smo mu ispricali odakle idemo i sta nam se sve izdesavalo on nas odveze do izlaska sa autoputa kod Kuzmina...

Od naplatne kucice krenemo peske prema Sidu,mrkli mrak, njive ko u rogu, smrdi neko jebeno isparavenje iz njiva za oci stipa ...

Kazem ja ovom mom nas sad jedino policija moze povesti niko drugi stati nece, i stvarno svi zivi prolaze nikom ne pada na pamet da stane, kad snimimo mi policijski automobil, reko jebote evo spasa, ja izadjem gotovo do pola ceste i pokazujem im da stanu, ovi ladno usporise i u drugoj prodjose kraj nas i odose:buhaha

Valjali smo se od smejanja ko 2 kretena tamo na cesti...


Prelazimo prugu kad prolazi kraj nas neki kombi i koci jedno 200 metara ispred i vice Sta je Grobari pesacite, ovaj moj vec u stavu bice frka, ali prepoznam ja glas nasem kompanjonu, reko cuti budalo pa to je nas drugi kombi, oni su vec natrpali par momaka iz sida da ih povezu do sida i puni su ko cep, ali upadamo i nas dvojica i nekako stizemo kuci...


Izvinite sto sam ovako nabacao pisem u zurbi,posto odoh, eto vi ako smatrate da ovo treba da se obrise ili premesti, premestite, htedoh da podelim a vama jedno zanimljivo putesestvije..., imam ih ja mnogo ovakvihi slicnih...


Skoro pa idealan Grobarski dan, falilo je samo jos da sretnemo 2 krajputasice negde pored Kuzmina i da popijemo triper:D


IZMENA:
umalo preskocih jako vazan detalj, kolega "uprava napolje" ce znati o kome se radi, o nasem zajednickom prijatelju S...., za vreme utakmice S se penje na semafor na stadionu pod Bagdalom, i urla da mu dodam nas transparent i zastavu i ja mu to dodam, i on to naravno prebacuje preko semafora i rezultata, sigurno se secate da je svakih 2 minuta spiker opominjao da se skloni kako bi uslovi za igru bili regularni, e sad znate zbog koga je to bilo, ako ste bili na toj tekmi...

Ahaha sad gledam ovaj video, na 02:19 se vidi S. na semaforu sa srpskom trobojkom na kojoj cirilicnim slovima pise Vukovar, ova zastava ima takodje svoju posebnu istoriju ali nije za forum...

a na 02:11 neko od savesne publike vice, vec mu par puta delegat govori onnece da sidje...
 
Последња измена од уредника:

GP 101

Banned
Учлањен(а)
04.12.2012
Порука
126
Reaction score
0
Da li neko ima informacija o tome gde su i sta trenutno rade Slobodan Rojevic,Nenad Stojkovic,Zoran Batrovic i Vladislav Djukic ?
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Ројевић живи у Швајцарској, Стојковић у Француској и бави се менаџерским послом (видео сам га на нашем стадиону пре годину-две) а Владислав Ђукић живи у Врњачкој бањи, одакле је иначе родом. Ђукић се бавио тренерским послом, не знам да ли сада има клуб.

За Батровића мислим да живи у ЦГ, нисам сасвим сигуран.
 

zive

Grobarčina
Учлањен(а)
20.06.2007
Порука
7.969
Reaction score
10.262
Ivan Tomić, bivši fudbaler: Protiv Zidana je bilo najteže igrati
2611md_ocp_w380_h300.jpg

Beograd - Već šest godina nije odigrao nijedan zvanični meč, ali daleko od toga da je otišao iz fudbala. U svojoj poslednjoj utakmici nastupio je za Partizan, iz čijeg je predvorja i došao na fudbalsku scenu, a između dva boravka u Humskoj nosio je dres Rome, Alavesa i Rajo Valjekana. Igrački se „penzionisao“ u 31. godini i veoma brzo prešao na funkciju sportskog direktora. Teren je zamenio foteljom, mada priznaje da je svaki slobodan trenutak voleo da provede uz igrače, a ne u kancelariji.

Ivan Tomić je mlad i ambiciozan čovek, koji ne živi od prošlosti. Igračko doba je iza njega, takođe su u arhivi i dve i po godine izuzetno uspešnog rada na mestu sportskog direktora. Pred njim su novi izazovi, a on ne sedi skrštenih ruku. Upisao je trenersku školu i već došao do B i A licence. Na tom spisku nedostaje profi licenca, ali nema dileme da će uskoro stići i do tog nivoa. Ipak, za ovu priliku rado se prisetio igračkih dana.

U Partizan ste došli kao tinejdžer. Da li ste tada verovali da možete ostvariti bogatu karijeru?
- Ljudi iz Partizana su me doveli iz Radničkog sa Novog Beograda. Bilo je to 1993, imao sam 17 godina i odmah sam priključen prvom timu. Išao sam korak po korak, bez nekih dugoročnih planova. Zadovoljan sam svojom karijerom, mada sam mogao malo više da napravim u vezi sa osvajanjem trofeja.

Evropskom ste bili najbliži dok ste igrali za Alaves. Šta se desilo te noći u Dortmundu?
- Stvarno nismo imali sreće. Izgubili smo od Liverpula 5:4 u jednom od najboljih i najuzbudljivih finala nekog međunarodnog takmičenja u istoriji fudbala i to autogolom, koji je automatski bio i zlatni gol. Eto, postigli smo pet pogodaka, a presudio nam je jedan u našoj mreži. Ipak, fudbalski sam najviše napredovao baš u Alavesu, prijao mi je period proveden u Španiji.

Kakve uspomene nosite iz Rome?
- U Rimu sam živeo ukupno tri i po godine i sa te strane bilo je fenomanalno. Naučio sam italijanski jezik, upoznao njihovu muziku i kulturu. Naravno, za moju karijeru bi bilo bolje da sam više igrao, da sam 100 odsto bio posvećen fudbalu. Međutim, ni ovako nisam nezadovoljan, jer sam mogao da zadovoljim neke svoje privatne afinitete. Dobro sam upoznao grad, pročitao dosta knjiga, video prelepa mesta.

Protiv kog igrača je bilo najteže igrati?
- Protiv Zidana, definitivno. Bio je odličan fudbaler, fantastičan sportista u svakom pogledu. Imao je posebnu harizmu na terenu. Bio sam njegov veliki navijač i sa posebnom pažnjom sam pratio klubove u kojima je igrao.

Možete li izdvojiti nekoga od brojnih saigrača?
- Bez razmišljanja Dragana Ćirića. On je bio neko ko je donosio prevagu na terenu. U trenutku je birao najbolja rešenja, jednim potezom je rešavao utakmice. Žao mi je što nije napravio karijeru shodno kvalitetu, potencijalu i fudbalskoj lucidnosti. Otišao je u Barselonu sa 22 godine, a tamo su ga forsirali na desnoj strani. Jednostavno, nije mu bilo suđeno.

Vaš poslednji angažman bio je na funkciji sportskog direktora Partizana, a u medijima ste ponovo povezani sa tim mestom posle odlaska Ljubiše Tumbakovića. Koliko ima istine u tome?
- Iskreno, i ja sam o tome informisan putem medija. Video sam da se pominje i moj dobar prijatelj Gordan Petrić kao jedan od kandidata. Međutim, ni sa jednim od nas nije bilo nikakvih zvaničnih kontakata. Očito su to proizvoljne stvari pojedinaca, koje su mogle mnogo toga da imaju za cilj.

Da li to znači da ne biste prihvatili ponudu, ukoliko bude ozvaničena?
- Rano je pričati o tome, a nema ni osnova.

Trenutno pohađate trenersku školu. Da li se, onda, spremate za mesto šefa stručnog štaba?
- Nikad se ne zna šta sutra donosi. Imam veliku ambiciju da se bavim trenerskim poslom, ali to nikako ne isključuje moje druge aktivnosti u vezi sa fudbalom. Uložio sam dosta vremena i truda u svoju temu „Stil dominacije u igri“ jer, ukoliko mi se ukaže prilka da radim kao trener, želim da moje ekipe igraju ofanzivno.

Koliko je to lako, odnosno teško izvesti na našim prostorima?
- Ne bi trebalo da bude teško, jer smo genetski predodređeni za sportove sa loptom, pošto su nam tehnika, vic i lucidnost ispred fizičke konstitucije. Nismo dominantni u snazi, ali to možemo nadomestiti kreativnošću. Nedostaju nam igrači poput Dragana Stojkovića Piksija ili Moce Vukotića, koji su bili pravi fudbalski znalci.

Koji od srpskih timova neguje ofanzivni stil igre?
- Samo ekipe iz vrha tabele Jelen Superlige, ali isključivo u domaćim okvirima. Kada izađu na međunarodnu scenu, sve se menja iz korena. To nije dobro. Trebalo bi drugačije pristupati fudbalu i uvek igrati za gol više. Tako bi ekipe imale bolje rezultate, a pojedinci bi lakše mogli da pronađu inostrani angažman.

Šta je glavni razlog „ubijanja“ igre u Srbiji?
- Kod nas je takva atmosfera da se treneri smenjuju posle dva poraza. Verovatno se oni trude da čuvanjem svog gola sačuvaju i radno mesto. Trener Slobode Point Ljubiša Stamenković je izgradio jedan, za naše uslove, atipičan stil, jer želi da se njegova ekipa nadigrava sa protivnikom ma ko on bio. Izuzetan potencijal potvrdili su i Simo Krunić, Marko Nikolić i Zoran Milinković.

Da li među vašim kolegama iz trenerske škole ima talentovanih polaznika?
- Naravno, tu su između ostalih Dragan Ćirić, Zoran Mirković, Gordan Petrić, Goran Drulić, Nemanja Vidić, Darko Kovačević. Oni bi mogli da donesu neke nove vetrove, jer su igrali u velikim klubovima i imaju bogato iskustvo. Doduše, dobar trener ne mora iza sebe da ima uspešnu igračku karijeru, a najbolji primer za to je Žoze Murinjo.Verujem da oni predstavljaju kadrove koji bi mogli i morali da rade i na Zapadu.

Jedan sa Zapada je došao u Srbiju. Šta je novo doneo trener Crvene zvezde Rikardo Sa Pinto?
- Zvezda ne briljira sa njim na klupi, ali je potrebno da prođe još dosta vremena da bi se sudilo o njegovim kvalitetima. Verovatno se još nije u potpunosti navikao na ekipu i uslove rada u novoj sredini. Isti je slučaj i sa Vukom Rašovićem u Partizanu, iako je on dugo u klubu. Jedinu novinu može da unese na motivacionom planu, teško da će u četiri ili pet utakmica uspostaviti novi stil igre.

Koja je osnovna razlika između današnjeg i fudbala koji se u Srbiji igrao pre desetak ili 15 godina?
- Dosta je opao ritam utakmica, trebalo bi popraviti taktičke elemente, jer je mnogo toga greškom oslonjeno na improvizaciju. Sudije bi morale da dozvole da se više razvije igra, kao što je to u Engleskoj, na primer.

Ima li bar nekih pozitivnih pomaka?
- Izgradnja Kuće fudbala u Staroj Pazovi je odličan potez. Dobro je da imamo sve više stadiona i to van Beograda na kojima mogu da se igraju utakmice u večernjim terminima, jer će to sigurno privući navijače. Međutim, bitno je popraviti i same terene, jer će na boljim terenima i igrači moći bolje da igraju.

Kojim putem treba krenuti da bi se to dogodilo?
- Ništa neće biti od toga bez pomoći države. Fudbal se mora dodatno popularizovati, loši zakoni da se promene i da se insistira na njihovom sprovođenju. Dosadašnji sportski aparati su prevaziđeni, neophodno je da šansu dobiju mladi ljudi čistih obraza i biografija i izraženog entuzijazma i volje za napretkom.

Redovno čitam Danas
- Redovno čitam vaš list, pošto ima puno zanimljivih stvari. Posebno volim da pročitam Basarine tekstove, jer je on zaista poseban - rekao je Tomić.

Mihajlović mnogo promenio za kratko vreme
- Selektor Srbije Siniša Mihajlović je doneo neke novine u igru nacionalnog tima, koja je sada ofanzivnija. Dobro je i to što je podmladio reprezentaciju, mada je možda mogao malo sporije da izvrši neke promene. Čini se da još nije napravio kostur ekipe, pa često nastupaju fudbaleri koji imaju malo iskustva i za koje navijači gotovo i da ne znaju. Zbog toga će najverovatnije selekcija Srbije i propustiti Svetsko prvenstvo u Brazilu - istakao je Tomić.

S pravom smo nazvani „Evropski Brazilci“
- U svom radu dotakao sam se širih stvari, fudbala uopšte. Najlepši i najofanzivniji fudbal igra se u Španiji i Holandiji, a nekada se igrao i na prostorima bivše Jugoslavije. S pravom su tadašnje naše selekcije oslovljavali sa „Evropski Brazilci“. Međutim, sada je sve drugačije - iskren je Tomić.

U dobroj sam kondiciji
- Redovno igram tenis, naravno rekreativno sa bivšim saigračima. Međutim, s obzirom na to da smo svi bili profesionalci, niko ne voli da gubi pa su mečevi i te kako zahtevni. Konkurencija je žestoka, nas petnaestak igra na sasvim solidnom nivou. Družimo se i privatno, provodimo vreme zajedno i van sportskih terena - jasan je Tomić.
Danas:
Autor: Saša Tomić
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Tema o legendama kluba je spojena sa temom PFC nostalgija, pa tu nastavite da pišete o legendama kluba.
 

Леки

Početnik
Учлањен(а)
09.06.2012
Порука
58
Reaction score
0
Локација
Raska
Имали ли неко снимке голова са 60,61 и 62 дербија, играни су 1977-78 године нигде не могу да нађем, а добили смо сва три са по 2-1, 3-1(Завишић увртао кичме чергарима) и 3-2( Манце два гола).Хвала.
 
Top