Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

doolio

Početnik
Учлањен(а)
01.10.2006
Порука
62
Reaction score
1
Ili sam ja slep ili ne umem da nadjem... ali nigde na forumu nisam video da je neko pomenuo da je sutra 45 godina od najveceg uspeha naseg kluba.

Pa Grobari, da proslavimo sutrasnji dan kako dolikuje i posvetimo kup legendama iz 66.
 

Bandit

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2010
Порука
2.409
Reaction score
797
Локација
Niš
Pomenuo je Talicni u temi Kup :wink:
 

Petar-Skopje

Super Moderator
Уредник
Учлањен(а)
19.01.2007
Порука
4.299
Reaction score
2.878
Локација
MKD
http://www.partizan.rs/10088-maj-jedanaesti/
MAJ JEDANAESTI 11. 05. 2011. - 08:39




Srijeda je, 11. maj u svijetu. I prije 45 godina u svijetu je 11. maj bio u srijedu. I te je srijede Partizan igrao najveću utakmicu do dana današnjega. U pola osam uveče počela je ta utakmica, u glavnom gradu Belgije, u Briselu, u Bruxellesu, u Brusselsu, na stadionu Heysel, kojega više nema. O toj tekmi svi znamo sve, a svi koji znaju sve, opet ne znaju dovoljno.
U Sjenici su se, aprila mjeseca 1966, jednom Radojku i jednoj Milici rodile kćeri bliznakinje. I roditelji nadjenuli kćerima imena Ljuba i Julka. A u Tutinu se jednom Saitu i jednoj Malići rodio, istoga proljeća, isto aprila, sin i oni mu dali ime Bećo. A u Žabrenu na Pešteri rodila se Vasvija, ocu Hamdu i majci Beki. A u Kladnici, tamo gdje se dijeli Stari Vlah od Pešteri, rodio se Sulejman. U Štavlju, na Pešteri, rodio se Rašo. Raša sam znao, roditelje nisam. U Bijelim Vodama, zadnja pošta Duga Poljana, Šefćeti i Džemu rodio se sin Fahrudin. Eno ga sada taj Farhrudin u Eislingenu na rijeci Fils u Švabiji.

Po mojim istraživanjima, (a ona su, molim lijepo, pouzdana, ne samo zato što su jedina!) ova su se imena davala djeci u proljeće 1966 češće no ikad ranije. Sestre Ljuba i Julka su naši bekovi Mihajlović i Jusufi, Bećo je maskirani Bečejac, a Vasvija (od milja Vasva) je naš Vaske, Vasović. Rašo je po Rašoviću. A Sulejman je naše desno krilo Bajić. Bajiću je ime bilo Mane, a od milja Sulejman u ovom slučaju nije Suljo, već Mane. Moj jarane, Sulejmane. Fahrudin je jasan, skoro ga nije trebalo ni spominjati uz ova suptilnija.
Treba li reći da se u Sandžaku u muslimanskim porodicama nikada toliko često kao toga proljeća nije nadijevalo ime Mustafa, a u pravoslavnim Milan? Jakako, Hasanagić i Galić. I Kovačević je dao svoje ime mnogima: današnjih četrdeset petogodišnjaka Vladimira je više nego prije 1966.
S nadimcima je stvar bila drukčija. Oni su distribuirani bez etničkih i običajnih ograničenja. Koliko je samo Šoleta, pa Pirmajera bilo i ostalo i među muslimanskom i među pravoslavnom djecom. Ja sam svoju rođaku Zinetu, iz inata, zvao Pirmajerka, a zato jer je ludila što je tako zovem. A naravno da sam obožavao Pirmajera, zbog njegova novembarskog gola Werderu iz Bremena, pa zbog ona dva Dinamu iz Zagreba, toga proljeća. A o Galićima ne vrijedi trošiti riječi. U Novom Pazaru, jedna je majka svoga sina Nusreta zvala nadimkom: «Dođi na ručak, sine moj Galiću!»


A kakvo je to vrijeme bilo kad su lopte igrali Pirmajeri, Galići, Bečejci, o tih dana! Nakon pobjede nad Manchester Unitedom i ulaska u finale, emisija «Pozdravi i čestitke» Radio Niša imala je ovakve poruke: «Igračima Partizana, od Šoškića do Pirmajera prijatno nedeljno popodne želi Vujadin iz Đunisa s porodicom: uz pesmu ‘Najbolji sam momak’». Radio Skopje nije zaostajao, svaki čas smo slušali Vasku Ilijevu i Nikolu Badeva kako pjevaju po željama partizanovaca iz Valandova, Orizara i Prilepa. Bitola, moj roden kraj, Se navali Šar Planina. A nezaboravni Nikola Soldatov je prije no što je počeo s prenosom utakmice Vardar-Partizan (dva mjeseca nakon utakmice na Old Traffordu) izdiktirao naš sastav koji je prošao u finale i spomenuo posebno Zorana Miladinovića. Pa Radio Priština, na dva jezika! A na Radio Sarajevu je zapjevao sam Mustafa Hasanagić, glasom malo drhtavim, «Moćevčiću, mali Carigrade». I Džajić je bio snimio ploču, i Mirsad Fazlagić, kapiten Sarajeva i reprezentacije Jugoslavije. Jedan radio reporter je igrače koji snime ploču zvao «kompletne ličnosti».
Tih dana je u, Bijelim Vodama, Pepi kinematograf, čiji je projektor vidio svaku zadružnu salu, prije prikazivanja filma «Lete ždralovi» pustio Hasanagićevu ploču. Mi dječaci smo stali pred ogroman zvučnik ispred Zadružnog doma i pjevali uz Muju. Besim Ljajić je rekao: «Bolje pjeva Hasanagić no Zaim Imamović». A stari Ibro Čole je rekao Besimu: «E mahnitove, pogledni se kolik si: Hasanagić peva bolje od Zaima, taman kolko Zaim bolje šuta loptu od Hasanagića! Ti mi se u pesmu razumiješ ka’ ja u loptu!».
A Besim je čarobno igrao lopte. Ne samo igrao nego i prenosio utakmicu. I bio je sve, bio i golman Šoškić. Uzeo bi loptu i namjestio glas kroz nos, kao nezaboravni Radivoje Marković: Trenutna situacija, lopta je kod Bečejca, Bečejac do Bajića, Bajic do Pirmajera, Pirmajer daje Galiću, Galić gooool». A sve vrijeme je lopta kod Besima. Tako je Besim bio sva ta imena u polju, bio je Partizan u proljeće 1966.
Neka svako kaže šta god ga volja, no toga proljeća nije ništa bilo važnije od Partizana. I hodže i popovi su gledali Partizanove utakmice. Ljudi od vjere su onda bili više vjernici no danas, jesu, jesu. Nisu se slikali po televizijama, nisu pričali o ugroženosti, o referendumima i samostalnosti. Bog je bio nevidljiviji, a prisutniji no što je danas. Utakmice su se igrale i na Veliku nedjelju i na Bajram, i niko nije zbog toga bio manji vjernik, ni oni što u Isusa vjeruju, ni oni što ga poštuju kao jednog od pejgambera.

Vasvija se udala u Tursku, u Izmir. Moj davni rođak Rahim, zvjezdoznanac, bez djece i bez žene, jedanput je rekao: «Da sve Turke iz cijele Turske skupiš i upitaš, ni jedan ne bi pogodio odakle je Vasvi ime. A mi znamo. Eto, naše selo zna više no cijela Turska». I još je Rahim kartezijanac rekao: Igrači mrdaju tijelom i oko lopte se znoju, a narod mahnita dušom i znoji mu se mozak zbog igrača».
Najbolje ime ostavljamo za kraj, ime kralj svih imena iz proljeća 1966: Brisel! Brisel je rođen u utorak, 10. maja 1966. u Rumi, od majke Bisere djevojačko Škrijelj, udato Gegić i oca Abdulaha Gegića, sina Ibra Gegića, izrađivača najboljih voštanih svijeća iz Novog Pazara. Abdulaha Gegića znate. Abdulah je bio u Bruxellesu s Partizanom, kad mu se sin Brisel u Rumi rodio. Mezar je Abdulahov na groblju Gazilaru u Novom Pazaru. Brisel živi u Novom Sadu. Briselu, sretan ti i deseti i jedanaesti maj, i sretno ti tvojih četiri-pet! I daj se nekako usredsredi ove srede, te učini da večeras Beograd bude jači od Novoga Sada.

Sinan Gudžević



LOPTA SVIH MOJIH LOPTI

U Stuttgartu ima dio grada Degerloch. U Degerlochu ima kuća, u kojoj žive Anneliese i Rudolf Kreitlein. U toj kući ima soba, u njoj termoakumulaciona peć, a na peći ima tacna od kafene šoljice. Na toj tacni stoji lopta svih mojih lopti. Ta je lopta u moj život ušla u obličju komete, 11. maja 1966, u pola osam uveče. Ušla je preko televizora marke EI Niš, vlasništvo osnovne škole „Bratstvo-jedinstvo“ u Dugoj Poljani. Duga Poljana je bila moja prva zadnja pošta. Trista metara od škole u Dugoj Poljani ima grob u koji su moji roditelji ukopali moga brata blizanca, koji je jedne zime umro umjesto mene. Duga Poljana odavno nije moja zadnja pošta, ni onaj televizor više ne postoji.
Postoji samo ona lopta koja je one večeri imala za sobom kometin rep. Neko će reći da je to zato što je televizor bio loš, može biti, no može biti da su repovi svih zvijezda odatle što je nešto negdje loše. Ja sam, sa svojim mlađim bratom, pobjegao od kuće u kasno popodne, e da stignemo na utakmicu. Duga Poljana je bila jedino mjesto između Pazara i Sjenice u koje je bila došla struja, a jedina dva televizora bila su javna: jedan u Salihovoj kahvi, a drugi u školi. Cijela Pešter i pola Starog Vlaha tu su gledali Partizana toga proljeća. Kad smo stigli, kahva je bila puna, ni miš više nije mogao ući. U školu su nas nekako pustili. Spustili smo se na pod, dva metra ispred školske table, nad kojom je bio televizor. Moj brat, slomljen od žurbe duge dvanaest kilometara, prespavao je na podu prvih pola sata. Bilo je i drugih dječaka pješaka koje je san bio savladao pod televizorom u kojem je bio Galić i društvo.
U prvih dvadeset minuta četiri naše strašne šanse. Moj brat bi se na svaku trgnuo iz sna, ali kometa nije ušla gdje smo željeli. Kad je u 55. minutu potekla s Vasketove glave i završila u gornjem lijevom uglu Araquistanova gola, potkivač volova Milutin i švercer volova Džemo ispalili su kroz školski prozor po rafal iz istog pištolja, a stara Zejna Partizanovka, koja je imala počasno mjesto i uvijek sjedila u prvoj klupi, rekla je: „E Vasoviću, dao ti veliki Allah svaku sreću, što nas ovoliko obradova!“


Kometa je prešla u uspomenu te večeri oko pola deset. Ja i brat smo po mrkloj noći krenuli natrag u našu planinu. Iz šuma se cijelo vrijeme čuo meket srna. Kad se čuju srne, vukovi nisu blizu. U kuću smo se uvukli u ponoć. Četrdeset godina kasnije, sa tacne na onoj peći u kući Kreitleinovih, uzeo sam u ruke glavu one komete. Od kože je, crno-bijela, na šestougaonike i na petougaonike. Crni su joj petougli, a bijeli joj šestougli. Na sebi ima nekoliko tragova crne boje, od kopački. Nekada su kopačke bile crne, današnje su svakobojne. Ne znam da li bijele kopačke ostavljaju tragove, ne znam, kad ne znam, ne znam. Lopta svih mojih lopti jedna je od onih nogometnih lopti koju se ne usuđuješ da udariš nogom, već je uzmeš i miluješ rukom. Čitava je u potpisima. Nijedan nisam odgonetnuo, osim Kreitleinova, koji je jedini čitak.
Nema više ni stare Zejne Partizanovca, nema ni mojih roditelja, nema više ni Vasketa na ovome svijetu. Ima ona lopta. Recite šta vas volja, no ja vam kažem da sam u Stuttgartu, 4. maja 2006. uhvatio rukama svoju zvijezdu repaticu.

Sinan Gudžević
http://www.partizan.rs/10088-maj-jedanaesti/
 

PFC_D

Banned
Учлањен(а)
21.02.2010
Порука
2.631
Reaction score
161
Локација
Pljuc !
ajde malo da otvorim dusu...gledam ove slike, cudim se, ribe, klinci od 12 godina, mili boze...

ne tako davno, pre jedno desetak godina, grobari su dolazili na njihovu tribinu da daju podrsku firmi i navijaju zajedno sa njima, medju nama nije bilo ni u najavi neke netrpeljivosti kao sto je to slucaj sada, pogotovo su imali nasu podrsku kada su igrali protiv cigana


to je tako trajalo i trajalo, do jednog momenta dok nismo ukapirali da smo jedini na tribini koji pevamo, dok su oni kao zadnje cupi cutali i sedeli, onda je sve otislo u ku.rac krasni, da izvinete na izrazu, drugarice i drugovi

danas imaju neki ultra mentalitet, stampaju majice i zastave a nos im slinav, nas nazivaju franjevcima, cigane ciganima i komunjarama i naravno mrze beograd, ne znam zasto sam napisao ovo, ali eto bilo mi na srcu pa ako smatrate neprimerenim, vi obrisite

samo toliko,

decembra 1993. godine, igramo mi sa njima odlucujucu utakmicu u poslednjem kolu za jesenjeg prvaka. ko pobedi startuje u onoj nenormalnoj prvoj A ligi na prolece sa 1. pozicije kojoj se dodaju nekakvi bonus bodovi, luda kuca.

uglavnom, utakmica jako bitna.
ja klinac, redovan na Jugu, cekam 'derbi' (pazi kurca derbi) cele nedelje, dodjem na blagajnu vidim sever zatvoren. pitam prodavca karata starog 102 godine, a gde ce navijaci iz novog sada ? a on se jedva osmehne i kaze 'koji bre navijaci iz novog sada, nemoj dete srati'. u mislim se, mamu ti matoru bezobraznu.

dodje utakmica, jedva 7.000 gledalaca, a na istoku (skroz na severu) neka grupica ljudi, izmedju 20 i 30 dusa sa jednom krpom. niti jednom se nisu oglasili, osim sto su nakon postizanja golova trcali ka ogradi (tad je to bilo popularno) ne pustajuci ni glasa. posle utakmice, sprovodi ih policija (par policajaca), prolaze oni pored nas i aplaudiraju nam. ortak i ja u soku...
a sve se to desava 4 godine nakon sto su osvojili titulu prvaka one Jugoslavije.

inace rezultat je bio 4-2 za nas. osvojili smo jesenju titulu, a nakon toga i duplu krunu.

1-0 brnovic
2-0 curovic
2-1 jezdimirovic
2-2 govedarica (2-2 rezultat poluvremena)
3-2 gudelj
4-2 ciric
 

dr_error

Početnik
Учлањен(а)
13.12.2010
Порука
119
Reaction score
8
Te utakmice sa Vojvodinom se dobro sjecam. Igrali smo je u bijelim diadora dresovima. Mislim da imam i par slika sa te utakmice, gledacu da ih skeniram.

Sto se strijelaca tice, meni je nekako u glavi da je jedan od prva dva gola postigao Savo (slobodan udarac?) i da je imao nekih problema sa tribinom... Sjeca li se neko od starijih? Ne znam, mozda sam i ja pobrkao s nekom drugom utakmicom.
 

PFC_D

Banned
Учлањен(а)
21.02.2010
Порука
2.631
Reaction score
161
Локација
Pljuc !
Te utakmice sa Vojvodinom se dobro sjecam. Igrali smo je u bijelim diadora dresovima. Mislim da imam i par slika sa te utakmice, gledacu da ih skeniram.

Sto se strijelaca tice, meni je nekako u glavi da je jedan od prva dva gola postigao Savo (slobodan udarac?) i da je imao nekih problema sa tribinom... Sjeca li se neko od starijih? Ne znam, mozda sam i ja pobrkao s nekom drugom utakmicom.

ne.

utakmica kada je sava postigao gol iz slobodnog udarca je jesen 1994. godine (3-1). evro gol kada je prebacio zivi zid dok je Kocic stajao ukipljen. tada sam prvi put cuo simpaticnu pesmicu "skini ranac Kocicu" posvedjen njegovoj grbi.

poveli smo 1-0 tim golom, izjednacili su, ali smo opet poveli iz sumnjivog penala a kasnije i potvrdili pobedu.

ta 94/95 je bila jedna od retkih sezona kada je vojvodina zajedno sa nama i zvezdom bila kandidat za titulu, medjutim katastrofalan skor u medjusobnim susretima ih je izbacio iz trke. tada je igrano 4 puta svako sa svakim, novosadska funfulja je protiv nas igrala 4-3, 1-3, 1-3, 2-4. protiv cigana 2-2, 0-3, 1-2, 2-2.
 

PARTIZAN

Partizan
Учлањен(а)
04.05.2009
Порука
11.900
Reaction score
315
Ja sam kao balavac bio na aerodromu kad su došli iz Ljubljane...bio je haos, još mnogo veći nego posle Njukasla...ludnica jedna...

Posle ovoga (čega se sećam samo kroz maglu, pamtim neverovatnu gužvu i "milione" onih "tristaća", "kečeva" i ostalih "formula 1" tadašnjeg doba), desio se još Željo 1986. na JNA i naravno Kruševac 2008. godine...tri najupečatljivija završetka prvenstava iz našeg ugla i 3 strašna slavlja...bilo - ponovilo se...
 

Pera115

Grobarčina
Учлањен(а)
27.01.2011
Порука
2.851
Reaction score
3.673
sta reci a da oci nezasuze od srece,ali i tuge sto ovakvog fudbala i navijackog zanosa vise nema.

Jesic i Mance 1982'

Uploaded with ImageShack.us
 
Последња измена:

Pera115

Grobarčina
Учлањен(а)
27.01.2011
Порука
2.851
Reaction score
3.673
Jedna veca slika Predraga Spasica nase legende koji je svojim pozrtvovanim radom i borbenoscu stekao veliku karijeru.Jedan od zasluznih sto je tadasnja reprezentacija stigla do cetvrtfinala svetskog prvenstva u Italiji 90' Sto celnicima Reala nije promaklo tako da je za njih zaigrao u sezoni 1990/91' Cini mi se da je igrao i za tim sveta.Spale vojvoda.

Uploaded with ImageShack.us
 
Top