Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

KKP - nostalgija, legende i stare slike

  • Зачетник теме MRTAV ZVUK
  • Датум покретања
Учлањен(а)
02.04.2010
Порука
585
Reaction score
122
Имао сам јесенас госте из Мексика и Бразила. Ишли смо до Златибора, па сам се трудио да им на свим успутним стајалиштима покажем понешто од знаменитости. Иначе, већ су захваљујући једном нашем од тамо преко који прати овај наш форум, индоктринирани па су кроз прозор аута свакоме ко би учинио прекршај добацивали "пи*** циганскааа". Хоћу рећи, већ су упознати шта ваља а шта не у нашој земљи. Стога, свративши у Чачак, нормално фокус је био на кошарци. Е ту им покажем халу и испричам мало историје. Кажем им да су Кићан и Жељко одатле, и још доста црно-белих легенди, и да је Кићан проглашен за најбољег спортисту Србије свих времена. Бољи и од Џајке циганске мајке, што је признаћемо сви, у профудбалској спортској јавности процигански опредељених љубитеља спорта и доајена новинарства, ипак нешто. Елем, у Чачку је такође прављен избор најбољег чачанског спортисте (или можда кошаркаша, али је то у Чачку ионако неодвојиво), и резултат је - Радмило Мишовић. Један од гостију, тачније гошћа, рече: то је као она енглеска шала о кројачима у једној лондонској улици, када је на првој радњи стајало "најбољи кројач у целом Лондону", на другој "најбољи кројач на целом свету", а трећи се сетио праве рекламе у таквој нелојалној конкуренцији и поставио знак: "најбољи кројач у улици". "Слично", рекох "али не баш потпуно", пошто и сам Кићан говори за Радмила да је најбољи икада. Нема то проглашење у Чачку везе са оним објашњењем немуштог Милојка из преноса утакмице из Чачка када је рекао како му је неки његов проверени извор из Чачка рекао да сви прави Чачани навијају за Звезду. То је глупост, Милојко је будала (било и на тв-у, рек'о Ћурковић), а ни тај његов извор, ако стварно постоји, није много бољи од њега тако конектован на извор чачанске шљивовице. Једноставно разлика је управо у примењиваном стандарду како ти то Соули лепо дефиниса. Чачани су одлучивали по ЈУСу, а ту је Радмило доста испред чак и Кићана. Оно што је Кићан донео нама доласком у Партизан, и колико нам је значио и као играч и као функционер (читај: тотални преображај "франшизе", илити система), је пандан томе колико је Радмило значио за свој град. Причали смо већ овде о томе да је Радмило имао договорен прелазак у Партизан, и да се вратио из Београда пред сам потпис пошто је схватио да не може без своје Мораве. Да због тога што је свој читав живот посветио свом родном граду и Борцу, није у репрезентацији био заступљен ни приближно колико је заслуживао што га је коштало и националне пензије, па чак ни у том граду коме је дао све, нема подршку оних који имају моћ да одлучују. Једина сатисфакција му је однос љубитеља кошарке према њему, и сазнање да би исти однос "моћника" према себи и клубу, имао и да је прешао у Партизан као Кићан и Жељко.

Соули, свака ти част на писању и надам се да ће ти се сан о објављиваљу тог епохалног дела остварити. Дотад, хвала на огромном обогаћивању форума.
Иначе, ни ја нисам веровао Салету до тог цариградског финала. Додуше, био сам подоста млађи, али ми није уливао поверење. Сећам се да ми никако није било јасно да човек који онако пуца тројке, редовно (барем како се ја сећам тога пошто сам био клинац) маши из наскока са три четири метра. Од те ноћи никада више нисам губио веру у њега. У Партизан нпр. јесам, признајем и стидим се, пошто Кецманову тројку нисам видео уживо већ сам је чуо клечавши на коленима са главом у рукама. Знао сам да када год је Сале на терену нема зиме. По свим стандардима, за мене најбољи плејмејкер икада. Писао сам већ и о поверењу у његово вођење репрезентације током светског првенства.

И што се тиче оног твог прегласавања Кићан или Дражен, слободно можеш, као што си на комшијину сугестију скинуо Кићану бод због "четништва", и Дражену да откинеш један. Нећу рећи због "усташтва" јер такве квалификације никако не приличе таквим спортским громадама, али је свакако према Дивцу (и осталим српским кошаркашима, али пре свега њему као неком ко му се нашао у НБА као нико када је све било далеко од доброг по његову каријеру) на директиву хрватских државника испао... па цавуља, не умем лепше да се изразим за такво нешто.
 

kecman

Grobarčina
Учлањен(а)
23.01.2008
Порука
3.702
Reaction score
356
Druže Souly, ako ispunjavaš želje, čestitke i pozdrave, mogao si nam predstaviti ovde Beravsa, Latifića, možda nekog iz četvorke Paspalj, Divac, Đorđević, Danilović...
 

souly

Početnik
Учлањен(а)
30.09.2014
Порука
47
Reaction score
20
Latifić i Beravs

Goran Latifić i Bora Beravs imali su gotovo identične karijere, bili su slične visine i talenta, igrali su na istoj poziciji i bili vodonoše Todoriću i Kićanoviću. Obojica su također bili kapitenima trofejnog tima Partizana u sedamdesetima; Latifić je bio prvi kapetan prvaka iz sezone '76, dok je Beravs bio kapiten nakon njega, osvajajući i prvenstvo i 2 Kupa Koraća. Iako se radilo o
igračima koji su u Partizanu bili grejači klupe (niti jedan od njih nikad nije dosegao prosek od 5 koševa u sezoni 1. savezne lige), obojica su imali svojih trenutaka u repki SFRJ. Latifić je u državnom timu debitirao 1970. godine i odigrao za nj 11 susreta,; najvećim mu je uspjehom osvajanje zlata na Mediteranskim igrama 1971 godine, gde je bio dopuna u strašnom timu kojim su dominirale legende poput Kiće, Damira Šolmana, Vinka Jelovca, Tvigija Ivkovića, Miluna Marovića, Georgijevskog...
Boris Beravs je za seniorsku reprezentaciju Jugoslavije debitovao 1974. i odigrao za nju 8 utakmica. Prilično ga je gotivio tadašnji selektor, Mirko Novosel, koji ga je još 1972. izabrao u juniorsku selekciju SFRJ koja je '72 osvojila zlato na Evropskom Prvenstvu u Zadru. Bora je na prvenstvu igrao uz saigrače Kiću i Tošu, te uz sjajne Delibašića, Žižića, Jerkova... Beravs se sa KK Partizan oprostio kasnih sedamdesetih i nastavio je karijeru u Slobodi iz Tuzle sa kojom je odigrao svoju posljednju prvoligašku sezonu 1981-82.

Goran Latifić Beograd, 1950., 184 cm
statistika 1. i 2. lige

1968-69 18 15 0.8
1969-70 20 37 1.85
1970-71 21 50 2.4
1971. 2.liga 21 172 8.2
1971-72 22 96 4.4
1972-73 25 84 3.4
1973-74 26 107 4.1
1974-75 25 40 1.6
1975-76 26 55 2.1
1976-77 23 16 0.7


Boris Beravs Beograd, 1953., 183 cm
statistika 1. i 2. lige

1970-71 5 0 0
1971. 2.liga 17 110 6.5
1971-72 20 31 1.55
1972-73 26 123 4.7
1973-74 26 72 2.8
1974-75 25 93 3.7
1975-76 25 74 3.0
1976-77 25 60 2.4
1977-78 26 71 2.7
1978-79 22 10 0.45
1981-82 13 8 0.6
 

kecman

Grobarčina
Учлањен(а)
23.01.2008
Порука
3.702
Reaction score
356
Ako može i Kerkez, mislim da nisi stavljao ?
 

souly

Početnik
Учлањен(а)
30.09.2014
Порука
47
Reaction score
20
Dule Kerkez

evo druže Kecman, samo za tebe i društvo :ziveli - o veličinama kao što su Vlade, Sale, PSD i Žare ću da pišem, možda malo kritički ponekad, ali i to je dio carstva partizanskog...

Popularni Dule Kerkez je za razliku od dvojice prethodno spomenutih ipak bio igrač sa štihom. Uvijek rezerva Kići ili Praji, retko se nalazio na parketu sa obojicom. Još jedan košarkaš naročito ubojit kad je igrao malo krilo pored Kiće, Kerkez je bio solidan šuter i dovoljno brz da u kontri zagorča život protivniku. Često je ulazio po 2-3 puta na 5-6 minuta da pogodi par šuteva ako je vruć, a znao je često da bude. U nekoj lošijoj momčadi trpao bi dvadesetak koševa prosečno. Naročito je bio popularan kod lepšeg pola,; čak je i moja keva koja nije nešto posebno od košarice žena bila, znala da uzdahne...
Duuuule Kerkez bio je spontani uzvik pravih navijača Partizana kad je ovaj ulazio u igru. Dušan je zaigrao i za repku Juge, debitirao je '75 i odigrao ukupno 8 susreta, osvojivši zlato na balkanskom šampionatu iste godine. Iako sam šmekera Kerkeza gotivio prilično, jednu stvar ne mogu da mu oprostim. U svojoj posljednjoj sezoni koju je odigrao za Partizan, u finalu prvog playoffa domaćeg prvenstva (legendarna, trostruko produžena tekma o kojoj ću da izvestim jednom kad budem pisao isključivo o neuspesima KK Partizan koji su takođe divni kao riba sa madežom), Partizan je sredinom drugog poluvremena imao dvocifrenu prednost - izgledalo je da je utakmica rešena - Kerkez se nakon osvojene lopte stuštio u kontru i potpuno sam kao duh promašio polaganje koje bi po meni odlučilo prvaka. Nakon gubitka titule u toj baxuznoj sezoni 1982., Kerkez prelazi u filijalu Partizana - IMT - gdje će i završiti košarkašku karijeru nekoliko godina potom. Po završetku aktivne karijere košarkaša angažovao se u KK Hemofarm kao sportski direktor.

Dušan Kerkez, Vršac, 1952., 194
stats 1. savezne lige
1971-82 Partizan, 1982-85 IMT


1971-72 22 16 0.7
1972-73 26 87 3.3
1973-74 26 220 8.5
1974-75 25 119 4.8
1975-76 25 194 7.8
1976-77 26 188 7.2
1977-78 22 89 4.0
1978-79 22 261 11.9
1980-81 22 141 6.4
1981-82 30 112 3.7
1983-84 15 46 3.1
1984-85 21 145 6.9
 

kecman

Grobarčina
Учлањен(а)
23.01.2008
Порука
3.702
Reaction score
356
e, pa druže Souly, mogu samo da ti se zahvalim na divnim postovima...
Praktično si pokrio pedesete godine (Engler, Loci), šezdesete (Bojović, nedostaje Bata Radović), sedamdesete (Farčić, Beravs, Kekrkez, Zečević, Toša, Kića, Praja), osamdesete (Miško Marić, Savović, Vujačić, Željko, Androić, Grba, Vilfan) i ostala je ta priča o 4 asa s kraja osamdesetih...
Ja lično mislim da je ovo najbolji način da dođeš do knjige, jer su forumi dobra mesta da se što više ljudi upozna s pričom, a onda je lako...Samo štampanje knjige nije toliko skupo, sa 300 evra možeš napraviti 300 primeraka...
Sama statistika je dostupna kroz sizn gajd i nije u njoj poenta. Važno je da si igrače prestavio sveobuhvatno, i kroz inostranu i reprezentativnu karijeru. Mene prvog samo Partizan zanima, ali da bi imali realnu sliku potreban je prikaz cele karijere, što si ti i uradio...
Statistički prikaz nosi određenu dozu objektivnosti u sebi. Npr. ja sam do pojave Saše Pavlovića, najviše voleo pokojnog Harisa. Da ne patetišem sada o produženom dvokoraku i beskonačnim ponavljanjima u školskom dvorištu, ali statistika kaže, Mića Berić je bio bolji...Samo navodim jedan primer...
 

Petar-Skopje

Super Moderator
Уредник
Учлањен(а)
19.01.2007
Порука
4.299
Reaction score
2.878
Локација
MKD
Lekcija o sportu i životu od Divca i Đorđevića
Legendarni srpski košarkaši složni u oceni da igrači treba da imaju menadžera, ali da košarkaši ne smeju da pristanu da agenti upravljaju njihovim karijerama i životima.
Lekcija o sportu i životu od Divca i Đorđevića

Aleksandar Đorđević i Vlade Divac slažu se da su menadžeri neophodni u vrhunskom sportu, ali naglašavaju da je pogubno to što ima sve više onih koji se ponašaju kao gospodari karijera igrača i gotovo da upravljaju njihovim životima. ističu da je najgore to što sami igrači pristaju na takvu podređenu ulogu.

BAHATOST MENADŽERA
Vlade Divac je ispričao kako menadžeri kod nas uzimaju proviziju od igrača i od oba kluba, drže monopol. "Dok sam bio predsednik Partizana jedan menadžer je ucenjivao klub. Hteli smo da dovedemo igrača koga je on zastupao, ali on je u paketu hteo da nam proda još jednog svog igrača. Pošto nismo pristali na to, on nije pustio igrača koga smo želeli, koji ne samo da nije igrao u Partizanu - što je velika stvar za karijeru svakog košarkaša - već nije ni postigao neki poseban uspeh", izjavio je Divac.
"Saša Đorđević i ja smo u svojim karijerama imali po jednog menadžera sa kojima smo i danas prijatelji. Uloga menadžera bila je samo to da nam zaštite ugovore, a nisu nam bili ni dadilje, ni rame za plakanje, a još manje da nas vode iz kluba u klub kako se njima prohte", izjavio je u intervjuu za "Politiku" proslavljeni srpski košarkaš i predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac.

I Aleksandar Đorđević, jedan od najboljih srpskih košarkaša svih vremena, trenutno selektor reprezentacije Srbije, smatra da menadžerima treba ograničiti proviziju.

"Danas postoji mišljenje da je menadžer taj koji igraču pravi karijeru, što nema veze sa istinonm. Igrači sami sebi prave karijeru - ili jesi ili nisi! Ja sam posle utakmice prvo zvao brata, porodicu, najboljeg druga da se njima pohvalim zbog uspeha ili da im se izjadam posle poraza, a danas je prvi poziv rezervisan za menadžera. Shvatam donekle roditelje mladih igrača, ekonomsku situaciju, ali na duže staze to nije dobro. Neki menadžeri uče igrača da su mu krivi klub i trener kada igra loše... Trebalo bi limitirati provizije menadžera, kao što je slučaj u Americi (tamo je provizija regulisana zakonom i iznosi četiri odsto) i u tom slučaju bi se manje mešali u ono u šta inače i ne treba da se mešaju", izjavio je Đorđević.

Selektor i predsednik OKS istakli su da je važnu ulogu u njihovim karijerama odigrao Dragan Kićanović, tada sportski direktor Partizana.

"Mene je htela Jugosplastika, tražio me je Željko Jerkov. Pitao sam Kiću šta da radim i on me je rekao da sam procenim i da će to poštovati. Želeo sam da ostanem. Znao si da će Kića da uradi pravu stvar i imao si sigurnost da tvoja karijera ide u pravom smeru", rekao je Đorđević.

Divac je takođe naglasio da je Kićanović uticao pozitivno na njegovu karijeru.

"Kića nas je savetovao šta sve treba da radimo. Meni je jednog dana rekao 'prerastao si Partizan, tebi je mesto u NBA ligi'. I ja sam otišao u Ameriku, a da on nije imao ništa od toga. Danas su drugačija vremena...".
http://mondo.rs/a760963/Sport/Kosarka/Divac-i-Djordjevic-Menadzeri-ni-su-gospodari.html
 

Pera115

Grobarčina
Учлањен(а)
27.01.2011
Порука
2.851
Reaction score
3.672
Nebojsa Zorkic 1984g


n.jpg
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.187
Reaction score
2.825
Локација
Где год ОН да игра!!!
Pitaj Boga! :D
Ne zna se ko se više iživljavao! A Vujanić je pored silovanja zamrznute kurve, silovao i Ćokijev FMP tada! Odlično se sećam kada je u oproštajnoj sezoni 2002/2003 sa više od pola terena dao FMP-u trojku za produžetak, a kasnije i pobedu u finalu PLAY OFF-a i čuveno "Boooombaaaaaaaaaaaa" Slobodana Šarenca! :D
 

Petar-Skopje

Super Moderator
Уредник
Учлањен(а)
19.01.2007
Порука
4.299
Reaction score
2.878
Локација
MKD
"Bombaaaa" je bila godinu dana ranije u 1/2 finalu protiv FMPa. Taj trenutak prakticno oznacava pocetak nase dominacije koja traje do danas!:D:
To je bio sut sa nekih 9 metara. https://www.youtube.com/watch?v=UP4xLvtEBdY

Haus je u sezoni 2002/03 dao kos sa vise od pola terena na kraju poluvremena ili na kraju 3/4. Koliko me secanje sluzi, pobedili smo ih tada bez neke prevelike muke.
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.187
Reaction score
2.825
Локација
Где год ОН да игра!!!
Petre mislim da grešiš. Ova Vujanićeva trojka je bila u sezoni 2002/2003, kada smo branili prvu titulu od ovih 13 u nizu. Nisam 100% siguran, ali mislim da je ovo oproštajna sezona Miloša Vujanića u dresu Partizana (2002/2003)

Ja ovo sve iz glave, ne kopam po netu. :D
 

Petar-Skopje

Super Moderator
Уредник
Учлањен(а)
19.01.2007
Порука
4.299
Reaction score
2.878
Локација
MKD
Ma milion % je 2002!
Ne kopam ni ja po netu, pamtim k'o slon dosta stvari, narocito o Partizanu (oni koji me poznaju, dobro znaju za ovo). Dobro jesam, pogledao sam ovaj klip samo da bi potvrdio moju pricu.
Znam da su sve cetiri utakmice bile tesne, Kecman nam je radio svasta tada u dresu FMPa, a nakon ove utakmice pocelo je da se suska da ce doci kod nas. Da se igrala majstorica, svasta bi bilo.

A ti pricas o ovoj utakmici. https://www.youtube.com/watch?v=ueGBaOxFx6E :wink:
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.187
Reaction score
2.825
Локација
Где год ОН да игра!!!
Čekaj, u sezoni 2001/2002 kada smo prvu titulu od ovih 13 u nizu osvojili, finale play-off-a smo igrali protiv favorizovane Budućnosti u kojoj su tada igrali Kuzmanović, Rakočević, Milojević itd, dok smo mi bili u sastavu Vujanić, Ostojić, Šćepanović, Krstić, da ne nabrajam dalje. Budućnost smo dobili sa 3:0 u finalu, tako što smo prve dve dobili u Podgorici, a onda i treću u Pioniru za titulu uz neopisivo slavlje navijača na parketu.

A sledeće godine (sezona 2002/2003) smo dobili FMP u finalu kada se Vujanić oprostio od Partizana? Poslednja utakmica finala te godine se igrala u Železniku? Da li sam upravu?
 
Учлањен(а)
03.07.2014
Порука
293
Reaction score
41
Локација
Бгд/ЈНА-Истoк
@monSi, све написано стоји, осим што си у претходна два поста тврдио да је Вујанићева тројка из сезоне 2002/2003, а десила се (као што је Петар написао) годину дана раније, у полуфиналу... На почетку те сезоне је дошао Дуле и тада је кренула наша доминација.
 

monSi

Grobarčina
Учлањен(а)
02.07.2014
Порука
2.187
Reaction score
2.825
Локација
Где год ОН да игра!!!
Da, došao je Dule koji je čini mi se Darka Rusoa zamenio! Moja greška, izvinjavam se! :ziveli
Mnogo bre ovih trofeja, titula, pobeda, a godine prolaze, ne može sve da se popamti, naročito nešto pre 12-13 godina! :D A nisam od onih koji znanje traže na netu, bar kada je Partizan upitanju! :D
 
Top