Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

MladenGPG

Grobarčina
Учлањен(а)
24.04.2008
Порука
2.538
Reaction score
41
To bješe ista ona godina kad smo mi napravili ono čudo protiv QPR.
Što je najgore imali smo baš dobru ekipu sa Manceom, Čavom, Klinčarskim, Smajićem...
Sigurno je tu bilo još dobrih igrača.
Trener je bio čini mi se Bjeković, baš je neka emisija prije neki dan bila na SOS.
Šteta što u finalu nisu dobili Real, pa da bude da su ispali od šampiona, kao mi 2003. godine :)
 

Laze_PFC

Grobarčina
Учлањен(а)
01.06.2011
Порука
2.628
Reaction score
8.462
Локација
Македонија
Pricali su nesto kratko u jednu kolumnu Jesa i Cika Crni o toj utakmici a trener je bio Bjekovic

"Bili smo prepotentni", priznaje Ješa. "Da smo izvukli Real, ne bi bilo problema. Ovako, Videoton. Koga to zanima. Išli smo u Mađarsku i više razmišljali o šopingu. Čekao sam pola sata u redu da kupim Salamander cipele".

"A ja Kobalt posuđe!", kaže kroz losmeh Vermezović. "Bilo je ludo i tokom puta ka Sekešfehervaru. Prvi put smo seli u autobus koji ima video plejer. Više smo se bavili filmovima, nego analizom Videotona. Šteta. Sami smo krivi".


http://mondo.rs/a1009440/Kolumne/Nesa-Petrovic/Dragan-Mance-kolumna-Nebojse-Petrovica.html
 

GandraSu

Grobar
Учлањен(а)
03.06.2011
Порука
311
Reaction score
2
Ja sam te godine bio u JNA. Sećam se da je predveče ranije bilo i spuštanje zastave i večera jer igra Partizan.Gledali smo prenos u učionici (radi se o prvoj utakmici) i šta da Vam kažem-razočarenje ma katastrofa.Bili smo u zanosu zbog QPR-a i očekivali mnogo ali..jbg. Sutra eto imam da kažem i lični motiv da se "duplo "radujem pobedi za neke stare dugove iz nostalgije.
 

Oplenac

Retired witch Hunter
Учлањен(а)
08.07.2014
Порука
5.933
Reaction score
26.800
Onomad smo vratili Dinamu iz Bukuresta za izbacivanje 90-e, bilo bi lepo da naplatimo i Madjarima, bilo bi, ali...
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.759
Reaction score
29.643
Локација
Beograd
Ja sam te godine bio u JNA. Sećam se da je predveče ranije bilo i spuštanje zastave i večera jer igra Partizan.Gledali smo prenos u učionici (radi se o prvoj utakmici) i šta da Vam kažem-razočarenje ma katastrofa.Bili smo u zanosu zbog QPR-a i očekivali mnogo ali..jbg. Sutra eto imam da kažem i lični motiv da se "duplo "radujem pobedi za neke stare dugove iz nostalgije.
Ja se iz JNA u jesen 1984.-e vratio, pa mogao na miru da idem na JNA... :D ...ili bar da gledam na TV (kad gostujemo)...

Šta da vam kažem, posle euforije protiv QPR-a, NIKO se nije nadao da će neki tamo Mađari iz nekog tamo kluba za koji nešto baš i nismo čuli iz grada čije nam je ime teško (i smešno) čak i da izgovorimo da nam ,,pomrse konce,,...

Ja imao tad neku svesku gde sam lepio karte sa utakmica i pisao ponekad po neku belešku šta sam kojeg dana radio...za razliku od nečega drugog u mom životu, ova sveska je još tu...

Dakle, sreda 28.novembar 1984.-e...

Glavni događaj dana naravno, bio je TV prenos utakmice Videoton - Partizan, zakazan za 16h55min, a u 12i55 igrao je Željo protiv Univerzitatee (u gostima), i u 21i30 Hamburger-Inter...znači, lep fudbalski TV dan, dakle što bi se onda čovek gnjavio sa nečim kao što je fakultet, kupio sam karte za bioskop od 11, 15 i 20h da prekratim vreme između utakmica...
Kakav ludak, a? :D

Ali, iako je poslednji film bio neka komedija, sigurno mi tada uopšte nije bilo do smeha...Partizan je doživo pravu pravcatu fudbalsku katastrofu u mađarskom gradu smešnog imena, i ovo je bio jedan od najbolnijih naših poraza u osamdesetima... :cry:

Kao i onaj kasniji Fljamurtari, bolelo je to što je poraz nanet od nekog ko nije bio bolji od nas - bar je logika govorila da nije...
Ko ne zna, ja ću mu reći, u ono vreme nismo govorili ,,svi znaju da igraju fudbal,, nego smo MI igrali fudbal i respektovali da kažem Nemce i Italijane, sa ostalim poznatijim fudbalskim Evropljanima smatrali da možemo ravnopravno da se nosimo, a neke kao što su to Mađari, Albanci, i još mnogi drugi, smatrali za rivale koji jednostavno nisu na našem nivou...
I to nam se očigledno obijalo o glavu...

I, jebiga, dođe revanš u Beogradu, sreda 12. decembar 1984.-e, ko nije verovao da će Partizan da stigne i prestigne tih 0:5, taj nije ni bio Partizanovac, stadion JNA grotlo vulkana, Parni Valjak Partizan kreće da melje, brzo daje prvi, daje drugi...euforija, zanos, neopisiva radost...poluvreme...još samo tri gola do izjednačenja - sitnica...

U drugom poluvremenu, naše šanse, i naš juriš, i odbrana Videotona se povija kao trska na vetru, ali se, kao i trska na vetru - ne lomi...
Ostaje skromnih 2:0 za nas...odlazimo sa JNA neutešni i beskrajno tužni...jedna solidna generacija zaustavljena u Evropi, neshvatljivom katastrofom u Sekešfehevaru (jel se tako kaže?)...poraz koji mene boli još uvek...
Isto kao i taj pomenuti Fljamurtari gde smo opet imali jako dobar tim - i jedan loš dan u Albaniji i jedan nesrećan dan u Beogradu...

Mnogo se od tada promenilo - mi sad strepimo od tima sa bilo kog kraja Evrope (ili i van Evrope) da nam dolazi...fudbal se srozao i pao na niske grane...navijačima važnije da ,,pokažu da su navijači i Srbi,, nego da gledaju utakmicu i da ne sjebu Partizan...

A i ja sam staro zlopamtilo koga svaki poraz toliko boli da ga zauvek pamti i da uvek želi osvetu, pa, ako baš i nismo trenutno u stanju da Hunima uzvratimo za onih ,,odličan 5,, iz 1984.-e, što bih ja svim srcem želeo, onda bih bar mirne duše danas mogao da posedim na stadionu i da ,,pozitivnim vibracijama,, pokušam da utičem na to da golova damo što više...pa ako stignemo do 5, stignemo, a ako ne, što je do mene, ja sam uradio...bar sam PONOVO bio na tom istom stadionu da se PONOVO izmerimo sa tim našim starim dužnikom i krvnikom Videotonom čija nana crnju vunu prede!
Al' ne dade se...

A ovako, večeras, pored TV-a...braćo, rođaci, mnogo je teže slati ,,pozitivne vibracije,, na daljinu, a i posebno jer sam vrlo nadrkan zbog te UEFINE kazne koja nam uopšte nije trebala...

Jednom nas sjebe potcenjivanje Mađara, jednom sreća i Fljamurtari, jednom upaljač, požar i Roma, jednom tuča i Zrinjski, jednom flašica i zakrčeni prolazi na stadiJonu...
PA DOKLE BRE VIŠE???!!! :banghead:banghead:banghead

Nisam dugo postavljao fotose na internet, želim da vam postavim kartu sa prošlog našeg evropskog sudara sa Hunima, ako ne uspem, ne zamerite...uspeću neki drugi put...



Pitam se da li je IKO u Partizanu skrenuo pažnju našim igračima da Partizan ne počinje od juče, i da stare fudbalske dugove treba vraćati sa kamatom, ako ikako možeš, a da je svaka današnja pobeda zalog za budućnost da te neki sledeći, ili isti protivnik više ceni...
Dakle znaju li trenutno naši igrači za pričicu o osmdesetima, Videotonu, i vraćanju duga...?
 

In_hero!

Grobar
Учлањен(а)
13.03.2016
Порука
551
Reaction score
1.022
Zamolio bih starije pratioce Partizana, da napisu neko njihovo poredjenje Lea, Klea, Moreire i tih nekih nasih igraca koji su pravili razliku, sa nekim nasim igracima iz perioda bivse sfrj. Otprilike, iako se sam fudbal promenio, kako bi oni igrali i koja i kolika bi bila njihova uloga u tim nasim timovima?
Pozdrav.
 

Oplenac

Retired witch Hunter
Учлањен(а)
08.07.2014
Порука
5.933
Reaction score
26.800
Tesko za poredjenje, ko je bolji Lineker ili Ibrahimovic, Butragenjo ili Cavi...
Ta sfrj liga je ipak imala nesto sto se nije svodilo samo na veliku cetvorku...Radnicki iz Nisa imao Piksija, Buducnost iz Titograda Savicevica i Mijatovica, Vardar iz Skoplja Stanojkovica, Panceva...Vosa Vujacica, Jokanovica i mihajlovica, Olimpija Zahovica, Novaka, itd...Mogao si da dovedes kvalitetno pojacanje iz lige, i to pazi kakva imena. Danas je to u domenu SF...
 

amansio

Grobarčina
Учлањен(а)
03.02.2007
Порука
2.143
Reaction score
4.589
Локација
tamo daleko......uz grupu JNA
Osim velike četvorke u bivsoj drzavi i ostali klubovi su u svoje vrene imali odlicne igrace Vardar Ringova, Zeljo Bazdarevica,Sarajevo Pasica,Velez Tuce-Kajtaz-Juric,Sloboda Tz Šecerbegovica,Rijeka Desnica, Osijek Grnja to su neki od mnogih dobrih igraca koji nisu zavrsili u v 4ci. Samo tada se igrao drugaciji fudbal koji nema puno veze sa danasnjim iako je meni tada bio nekako lepsi, bolji , punije tribine.....ali danas imamo to sto imamo.
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.759
Reaction score
29.643
Локација
Beograd
Zamolio bih starije pratioce Partizana, da napisu neko njihovo poredjenje Lea, Klea, Moreire i tih nekih nasih igraca koji su pravili razliku, sa nekim nasim igracima iz perioda bivse sfrj. Otprilike, iako se sam fudbal promenio, kako bi oni igrali i koja i kolika bi bila njihova uloga u tim nasim timovima?
Pozdrav.
Jako lepo, ali i jako teško pitanje...

Pre svega teško će se na internetu naći neko ko bi upoređenje počeo još sa Bobekom i Milošem i timom iz 1966.-e...dakle ostajemo samo mi preživeli iz prošlog veka koji se uglavnom još sećaju ,,samo,, 70ih i osamdesetih...

Ali gotovo je nemoguće porediti pojedine igrače na tako velikoj vremenskoj razlici, jer, nisu igrali u isto vreme, ni sa istim saigračima, ni protiv istih protivnika...

Nešto mi ipak pada na pamet:

Pre izvesnog vremena postavio sam ovde Prekazijeve golove iz Turske, čisto kao neku ilustraciju šta je on mogao da uradi sa loptom dok je bio u Partizanu, jer tih snimaka uglavnom nema...
Igrao je po levoj strani, imao razoran i precizan šut, ponekad davao golove iz ,,slobodnjaka,,...dakle na istoj strani kao Leo i sa nekim sličnim fudbalskim potezima...
Od Leonarda je svakako imao mnogo bolji dribling, više sarađivao sa saigračima, češće centrirao.
S druge strane Leonardo je mnogo ,,čvršći,, od Prekija (koji je bio ,,mek,, igrač kako se to tada zvalo), po šutu sa distance su tu negde, ali kao izvođač ,,slobodnjaka,, Leo je svakako najbolji koga sam ja ikada video u Partizanu...
Jeste Drina dva puta razorno ,,sahranio,, Zvezdu, Jojić jednom, ali kod Lea je slobodnjak bio skoro uvak pa pola gola...ili i više od pola...
Preki je prešao put od talentovanog klinca do prvotimca, ali i do klupe, pa i do odlaska iz Partizana u Hajduk iz Splita...
Leo je bio neprikosnoveni prvotimac kojem je bilo dozvoljeno sve a na kraju je i on otišao, a da nam to nije bilo baš tako hitno...

Pa onda...
Kleo i recimo...Milko Đurovski...
Opet neuporedivo bolji dribling starijeg igrača, paklenog Milka, njemu kada ,,dođe dan,, ja ne znam kome na svetu ne bi mogao da pobegne i da uvali gol...naravno, voleo je ponekad i da lenčari na terenu, šetkajući se, dok ne proceni da je vreme da potrči...
Kleo je imao sjajan šut sa distance, opet nešto što nisam baš zapamtio kod nekih starijih naših špiceva (pa ni kod Milka), Brazilcu je bilo dovoljno samo malo prostora i delić sekunde da se namesti na šut i to bi već bio gol...davao je i lepe i atraktivne golove, uveo nas u LŠ...

Moreira...svakako momak koji spada u tehnički najobučenije fudbalere Partizana - sa loptom je znao sve.
Mane: naravno da tako nizak nije često igrao glavom (ali Moca i Varga, iako niski često su baš glavom davali golove), a i tako ,,kratak,, Mo nije mogao uvek da pobegne rivaklu, jednostavno, on ih loptom pređe, ali oni mu uklizaju, sruše ga, povuku ga, obore ga...a da je sa loptom znao sve, znao je.
Pre neki dan odgledah na SOS-u i ovde detalje iz dvomeča sa Videotonom iz 1984.-e, pa eto lepe prilike da Moa uporedim sa Čavom...
I za ,,poslovođu,, Čavu lopta nije imala tajni, ali je zato on imao neke svoje tajne ili javne ,,istupe,, van fudbalskog terena - voleo je ,,sladak život,, ma šta to značilo, pa ponekad nije bio baš u najupotrebljivijem fudbalskom stanju - da je Mo tada igrao, moguće je da bi treneri više cenili njegov ,,terijerski,, mentalitet i igru u oba pravca, pa bi se radije odlučili da Čava ,,odmori,, na klupi, a da Mo zaigra...

Uostalom ni na našoj klupi nije baš svako mogao da sedi...ja često navodim primer Milinka Pantića koji je kod nas ne baš retko ,,grejao klupu,, a u jednom Atletiko Madridu posle postao sve i svja i osvojio sve...
A gde je SAD taj Atletiko Madrid a gde smo mi???

Ali, nisam baš rad da nastavim ,,odmeravanje,, ko bi igrao a ko bi bio rezerva kad bih uporedio dva igrača iz raznih perioda, radije bih rekao da se od starijih igrača zahtevalo da budu mnogo kompletniji u nekim tehničkim stvarima, imali su dribling, šut, pogađanje saigrača loptom ,,u trepavicu,, - tad je ceo tim napadao, a sada se više traži da se ceo tim brani...
Sada se mnogo polaže na neki presing, odbranu, zatvaranje, nažalost, umesto da napad (bar ovaj naš) na sve to odgovori mnogo BRŽOM igrom, oni sad igraju 4 puta sporije od kolega iz prošlog veka...a misle 8 puta sporije...

Sastavljao sam ja jednom mojih najboljih 11 fudbalera Partizana od svih koje sam gledao uživo, ali se taj tim ,,poklopio,, otprilike sa periodom kraja SFRJ, a moj sin sad sastavlja svoj tim - otprilike od post YU vremena do danas...i ne zna koga da stavi na desno krilo...

Kada bih ja poželeo da sastavim tim i od ovih koje sam gledao u YU, i posle te YU, možda bih imao neke teške nedoumice, te...bolje da to i ne radim...
Teško je sastaviti neki idealan tim na više decenija razlike između igrača, a najbolji tim Partizana SVIH VREMENA, ali da to bude objektivno, ma, to bi bilo gotovo nemoguće, ili skroz nemoguće...
 

Goran Tomić

Kralj fanzina
Учлањен(а)
07.12.2011
Порука
11.759
Reaction score
29.643
Локација
Beograd
Eeee...prvi put čujem radio-prenos Partizanovog gola Veležu, za titulu iz 1983.-e...
Naravno, zato što tog dana nisam bio uz radio, nego na stadionu... :D

Prethodno diplomirao u srednjoj ,,Dizajnerskoj,, te otarasio tu jednu obavezu, znači ja slobodan, leto već počelo, pa daj nek to leto bude sa titulom Partizana...da mi bude i lepše i lakše...
...kad se već posle tog leta mora na neku drugu obavezu, i to dugotrajnu... u JNA, ali ne na stadion, nego u vojsku...
Kad se mora, mora se, ali davno sve to beše...eeee koliko sam tad bio mlađi...jbg...

Štrecne me nešto oko srca od nostalgije kada sam čuo radio prenos, ali još više me je štrecnuo video snimak...gol daje naš LEVI BEK, Rojević, pogledajte ga samo gde se ,,zavukao,, - na poziciju špica!!!
Eh kako se tad igralo napadački...

Nije čudo što me verovatno mnogi ne razumeju kad počnem da objašnjavam svoje teorije fudbala...ja mislim na OVAKO nešto (niko ne brani beku da postigne gol), a generacije su odrastale uz poteze a la Miletić levi bek na prošlom derbiju - uđe u šansu, pa je šutne tek da je se otarasi, idi bidi bek, a gol, pa jebiga...nije on zadužen za gol...

Nego..da se vratim u prošlost...
Ta utakmica Partizan Velež je bila prilika kada sam prvi, a čini mi se i jedini i poslednji put tokom sedamdesetih i osamdesetih poneo foto-aparat na utakmicu...
Bio sam ja (i još sam, pomalo) neki vajni fotograf, fotografisao sve i svašta, i kamera je bila često sa mnom, ali na utakmici - ma kakvi...nije dolazilo u obzir!
Utakmica Partizana uvek mi je bila nešto posebno, toliko posebno, da čak ni foto-aparatom nisam hteo to da remetim...doduše, pitao sam se i da li bi me redari na ulazu uopšte pustili da unesem jednu tako subverzivnu napravu na utakmicu...ovoga puta, kao deo proslave titule, ipak, prekrših pravilo i ponesoh foto-aparat sa sobom...

Da, nisam tada uopšte hteo da ,,kvarim,, neki moj sopstveni fudbalski zanos na utakmici nekim tamo ,,šklocanjem,,...ali...sad mi je ipak žao što skoro pa NIŠTA od te davne lepe stadionske atmosfere nisam ovekovečio, niti, bar za malecku uspomenu, na nekoj fotografiji, sačuvao ta mnogobrojna stadionska druženja sa meni bliskim ljudima kojih sada na stadionu više nema...
Bilo...pa prošlo...

Evo, ipak bar malčice nekih uspomena iz 1983.-e:





A sada...mnogi će reći da sam ,,pozer,, ali...uz mobilni koji mi je uvek pri ruci, a ima i kamericu, moram priznati da sam na utakmicama često dao oduška nekim svojim foto-ambicijama...
Ako već nisam ovekovečio 20.vek, daj da poradim bar nešto u 21.-om...
Koliko se može...
Uostalom, nekad bih strepeo da ne propustim nešto bitno sa utakmice dok se bavim fotografijom...a sada...pre ću ja na utakmici napraviti sličicu za izložbicu, nego što uspemo da prenesemo loptu iz odbrane u napad...

Ali, ipak, nadam se da ćemo u ovoj sezoni uspeti da toliko ubrzamo igru da će moje fidbalske foto-ambicije potpuno otići u drugi plan...
 

trivunelli

Grobarčina
Учлањен(а)
02.06.2017
Порука
1.796
Reaction score
7.592
Локација
25-i maj
Preporucujem da pogledate intervju sa Ivanom Golcem na sportklubu.Sat vremena dominacije.
 
Учлањен(а)
31.05.2017
Порука
528
Reaction score
467
GLedam intervju Smaje pred ovu promociju....deo kad opisuje povratak u Beograd, miris borovine, zvuke, vojnu gimnaziju, osecaj kada si u Partizanu......Kamo srece da su svi takvi
 

njacke

Grobarčina
Учлањен(а)
21.10.2009
Порука
2.173
Reaction score
2.375
Nije to tad bio usamljen slucaj. Idiotizam.
 

Oplenac

Retired witch Hunter
Учлањен(а)
08.07.2014
Порука
5.933
Reaction score
26.800
Desavalo se i da na jugu rupe protiv purgera i tovara budu nase zastave, ali to pripada vremenu koje je proslo.
Pa eno ti slike Pampija sa ortacima na severu rupe na nekoj njihovoj evro utakmici osamdeset i neke.
Ipak, iz prica koje sam cuo, nisam bas siguran da su Pampi i Trlaja "voleli" cigane.:D
 

Saša Aleks

Grobarčina
Учлањен(а)
05.12.2012
Порука
1.692
Reaction score
4.343
Локација
Brèko, BIH
Kraj zime 1990. godine i Golčeve optimistične izjave "Idemo na sva 3 trofeja", meč na JNA protiv Rada uoči puta za Bukurešt na megdan Dinamu u 1/4 finalu Kupa Pobednika Kupova.Dva Radova igrača, dva jahača apokalipse za nagoveštaj Partizanovog prolećnog potopa na snimku od nekoliko sekundi:
https://www.youtube.com/watch?v=8p2lO_-Txdo

Kijev Djuka i Augzburg Drula
 
Top