Partizan.net - Forum navijača Partizana

Dobrodošli na najveći i najstariji Forum Navijača Partizana!

Nekoliko desetina hiljada ljudi prati i podržava naš rad. Zaprati nas na socijalnim mrežama za najnovije informacije o Partizanu ili se pridruži hiljadama članova u diskusijama na našem Forumu

Važno: Registracije za nove članove su trenutno zatvorene. Ukoliko svejedno želite da nam se pridružite, pošaljite E-mail Uredništvu koje će Vas uputiti u proceduru. Kontak informacije možete pronaći na partizan.net

Napred Partizan!

PFC nostalgija: istorija, legende, stare slike

Давид

Уредник - Стара гарда
Учлањен(а)
26.06.2007
Порука
3.747
Reaction score
60
Локација
Београд
Istinska legenda Partizana, vezni igrač sa velikim srcem, kapiten, Grobar do neba


Albert Nađ

Nadj-Albert.jpg


Rođen je 29.10.1974. godine u Zemunu.

U Partizanu od 1992. godine i tu ostaje četiri sezone nakon čega odlazi u Španiju gde ostaje pet sezona. Nakon Španije vraća se u Partizan i tu ostaje sledećih pet sezona. Jednu polusezonu 2007. godine igra u Rusiji odakle se vraća i pristupa FK Čukarički Stankom gde i danas igra.

Sa Partizanom je osvojio mnogo toga, igrao je LŠ i predstavljao jedan od stubova te ekipe.

Nađa možemo često videti na utakmicama Partizana gde je, sa svojom decom, među najaktivnijim navijačima.

Nadam se da će Partizan za ovog Grobara iznaći radno mesto u upravi kluba jer sam siguran da može još mnogo toga dati Partizanu.
 

lavex

Grobarčina
Учлањен(а)
23.10.2008
Порука
1.631
Reaction score
8.801
Локација
"preko bare"
Istinska legenda Partizana, vezni igrač sa velikim srcem, kapiten, Grobar do neba


Albert Nađ

Nadj-Albert.jpg


Rođen je 29.10.1974. godine u Zemunu.

U Partizanu od 1992. godine i tu ostaje četiri sezone nakon čega odlazi u Španiju gde ostaje pet sezona. Nakon Španije vraća se u Partizan i tu ostaje sledećih pet sezona. Jednu polusezonu 2007. godine igra u Rusiji odakle se vraća i pristupa FK Čukarički Stankom gde i danas igra.

Sa Partizanom je osvojio mnogo toga, igrao je LŠ i predstavljao jedan od stubova te ekipe.

Nađa možemo često videti na utakmicama Partizana gde je, sa svojom decom, među najaktivnijim navijačima.

Nadam se da će Partizan za ovog Grobara iznaći radno mesto u upravi kluba jer sam siguran da može još mnogo toga dati Partizanu.

respectrespect Podržavam u potpunosti!
 

undertejker

Grobar
Учлањен(а)
07.11.2006
Порука
893
Reaction score
122
1989/90


Почетком 70-их ... обратите посебну пажњу на претпоследњу слику доле десно :mrgreen:
 

Давид

Уредник - Стара гарда
Учлањен(а)
26.06.2007
Порука
3.747
Reaction score
60
Локација
Београд
Sjajan vezni igrač, igrač izuzetne tehnike i preciznog šuta

Branko Brnović

Brnovic_Branko.jpg



Rođen je 08.08.1967. godine u Podgorici.

Profesionalnu igračku karijeru je započeo u podgoričkoj Budućnosti. U Partizan dolazi 1991. godine i tu ostaje 3 sezone nakon čega odlazi u španski Espanoyol i tu ostaje 6 sezona, a zatim se vraća u podgorički kom gde 2007. godine završava svoju igračku karijeru.

Odigrao je 27 utakmica za reprezentaciju Jugoslavije, kasnije, Srbije i Crne Gore.
 

undertejker

Grobar
Учлањен(а)
07.11.2006
Порука
893
Reaction score
122
Прошло је већ 5 година ... Генерација 2003/04 која је ушла у лигу шампиона

 

GrobarPFC

DeFaktoUmjetnik
Уредник
Учлањен(а)
06.05.2007
Порука
4.777
Reaction score
1.168
Локација
Iran
Jebiga, tad smo imali duljaja :)
 

Давид

Уредник - Стара гарда
Учлањен(а)
26.06.2007
Порука
3.747
Reaction score
60
Локација
Београд
Izvanredan odbrambeni igrač

Miodrag Ješić

Jesic-Miodrag.jpg


Rođen 30. novembra 1958. u Osečenici.

Na prvoligaškoj sceni pojavio se u dresu beogradskog Partizana (1974-1985) za koji je odigrao 342 utakmice i postigao 81 gol. U dresu ovog kluba osvojio je šampionsku titulu 1983. U Partizan se vraća u sezoni 1990-91.

Internacionalac u Turskoj, gde je igrao za Altaj (1985-89 i 1992-94) i Trabzonspor (1989-90).

Za mladu reprezentaciju odigrao je 25 utakmica, a za "A" tim 8 mečeva i postigao 2 gola. Debitovao je 17. novembra 1982. u Sofiji protiv Bugarske (1:0), a poslednji meč za "plave" odigrao 12. septembra 1984. u Glasgovu protiv Škotske (1:6).

Završio je Višu trenersku školu, a u trenerskoj karijeru je predvodio : Obilić Beograd (1993), Krajišnik Beograd (1994), Vršac (1995), Radnički Novi Beograd (1996), Mladi radnik,Požarevac (1997), Radnički Niš (1998), OFK Beograd (1999), Partizan Beograd (2000), Svah,Tunis (2000-01), Altaj, Izmir (2001-02), Slavija, Sofija (2002-03), Pegah,Iran (2003-04), CSKA,Sofija (2005-06).

U sezoni 2006-07 po drugi put dolazi na mesto šefa stručnog štaba FK Partizan, ali nakon izuzetno neuspešne polusezone "crno-belih" napušta kormilo FK Partizan 8. januara 2007. a na njegovo mesto dolazi Miroslav Đukić.
 

Cooler

Grobarčina
Учлањен(а)
13.06.2008
Порука
1.158
Reaction score
2.123
Локација
u srcu šesnaesterca
www.danas.rs

Golovi Mustafe Hasanagića od pre pola veka i dan danas se pamte

Kad šutira Muja mreža leluja

Autor: Aleksa Stanković
Prošlo je bezmalo pola veka od kada je navalu Partizana predvodio Mustafa HasanagićMuja, ali njegovi golovi i dan danas se pamte i prepričavaju, istina kod malo starijih pristalica crno-belih, koji su imali sreću da gledaju tog nesvakidašnjeg golgetera.

part04_ocp_w222_h431.jpg



Na Topčidersko brdo došao je 1961. godine iz Priboja i za Partizan za devet sezona odigrao 256 utakmica, a postigao je 219 golova, što u proseku ispada da je gotovo na svakom meču tresao protivničke mreže. Specijalnost su mu bili efektni pogoci, odnosno da loptu prihvati prvo na grudi pa je onda strahovitim volejom smesti obično pod prečku.
Neko iz današnje perspektive lakoverno može da pomisli da to nije bilo tada teško izvesti, jer se igrao drugačiji fudbal, pa se nije puno vodilo računa o striktnoj markaciji protivnika, te da odbrane nisu bile tako britke kao sada. Ali, grdno se varaju oni koji tako misle. Da neometano sami sebi rukom nameste loptu na grudi teško da bi mogli da uhvate takav volej i postignu gol, a Hasanagićje to činio pored odbrambenih igrača i golmana, a još je morao i munjevito da reaguje.
- Uvežbavao sam taj način postizanja pogotka, mada moram reći da sam imao i nešto urođeno u sebi za takvu egzekuciju. Ti golovi su oduševljavali publiku, a ja sam, ipak, bio zadovoljniji kad sam golmanima loptu poslao u mrežu posle udarca glavom.
- Jer, nisam preterano visok, ali imam dobar odraz i bilo mi je veliko zadovoljstvo da nadmudrim neuporedivo višeg protivničkog centarhalfa - kaže Hasanagić.
Nije bilo lako Hasanagiću da ostavi neizbrisiv trag u Partizanovoj istoriji, jer kako smo većnapomenuli došao je 1961. iz FAP-a u veliki klub koji je baš u to vreme imao svoj najveći tim, takozvane Partizanove „bebe“, koje su tri sezone zaredom osvojile šampionsku titulu, što je dotle bio nezamisliv slučaj u tadašnjoj Jugoslaviji.
- U to vreme podjednako je bilo teško ući u Partizanov prvi tim, kao i u reprezentaciju - ističe Hasanagić.
- Ja sam čak dve sezone igrao za mladi tim crno-belih i kad sam u drugoj od 60 golova celog tima ja postigao 40 prebačen sam u prvu garnituru, gde su me čekali takvi asovi, poput Galića, Kovačevića, Šoškića, Jufija, Miladinovića, Vasovića.... Samo da navedem primer da je na jednoj utakmici reprezentacije Jugoslavije u Sarajevu, kad smo pobedili Sovjetski Savez sa 1:0, u timu bilo nas devetorica iz Partizana.
I u tako jakoj konkurenciji, među navijačima popularno nazvan Muja, dobro se snašao i odlično uklopio, pa postaje i prvi strelac šampionata, a kad je Partizan dospeo 1966. do finala Kupa šampiona bio je i prvi golgeter ovog najuglednijeg takmičenja pod okriljem UEFA.
- U karijeri bio sam pet puta prvi strelac. Pored ona dva u Partizanu i onaj u Kupu šampiona bio sam prvi golgeter prvenstva kad sam igrao za FAP i švajcarski Servet -bez hvalisanja kazuje Hasanagić.
Kakva bi tek uspešna karijera Mustafe Hasanagića bila da ga nisu pratile povrede? Zbog problema sa kičmom nije otputovao na Evropsko prvenstvo 1968. u Italiji, gde su plavi osvojili drugo mesto, a umesto da inostranu karijeru nastavi u nekom velikom evropskom klubu zaigrao je za Servet, jer mu je nešto malo pre nego što je stekao uslov za odlazak u pečalbu igračRijeke Brnjac slomio nogu.
- Od tog preloma noge nisam više bio onaj stari Muja i relativno mlad sam okačio kopačke o klin. Međutim, imao sam diplomu u džepu. Kao prvi igračiz moje generacije, još dok sam bio vrlo mlad, diplomirao sam na Višoj trenerskoj školi. Na vreme sam razmišljao šta ću posle aktivnog igranja fudbala da radim.
Međutim, niste se dugo bavili trenerskim poslom. Bili ste na klupi u rodnom Priboju, pa zatim u turskoj ekipi Ankaraguču i jedno vreme kao selektor vojne reprezentacije Sirije. I umesto da svoje bogato fudbalsko iskustvo prenosite naslednicima, vi ste se opredelili za ugostiteljstvo.
- Nadao sam se da će biti za mene, kao trenera, mesta u Partizanu, ali kad takvu priliku nisam dobio odlučio sam da batalim ovaj posao. Otvorio sam kafić, koji i dan danas radi, među prvima u Beogradu. Prvi je bio fudbalera Zvezde Miroslava Pavlovića, pa onda „Papagaj“ i moja „Devetka“ kao treća po redu. Koliko je izgubio fudbal mojim odlaskom toliko je dobilo ugostiteljstvo - u šali zbori Hasanagić, s kojim baš razgovaramo u tom kafiću, na čijim je zidovima mala istorija od slika iz šezdesetih godina crno-belih.
Međutim, iako ga dugo vremena nema u našem fudbalu, zaslužio je počasno mesto u njemu, koje niko ne može da mu oduzme ili ospori. Svojim brojnim i efektnim golovima Mustafa Muja Hasanagićizborio se za večnost.
Najdraži pogodak protiv Zvezde
Od 219 pogodaka koje je postigao u crno-belom dresu Mustafi Hasanagiću najdraži je onaj protiv Zvezde, iako ne spada u efektne. - Tim mojim golom, koji je uzgred budi rečeno bio i traljav, Partizan je ostvario prvu pobedu na novoizgrađenom Zvezdinom stadionu. Slavili smo sa 1:0.
Orvi snimio ploču
Mustafa Hasanagićdok je igrao za Partizan bio je neverovatno popularan i promoćurni muzički prodicenti angažovali su ga kao prvog fudbalera da snimi ploču. Ona je imala ogromni tiraž, jer svi su želeli da čuju kako Muja peva, a ne samo da vide kako postiže golove.
Najlepši gol poništen
U čuvenoj utakmici protiv praške Slavije 1966. u Beogradu kad je u Kupu šampiona Partizan slavio sa 5:0 Hasanagićje postigao dva pogotka, ali žali za još jednim. I to baš onaj iz njegove specijalnosti - lopta na grudi, pa volej i odseda u raklje. - Gol ne samo što je bio jako lep, većje bio i potpuno regularan. Kad sam bugarskog sudiju pitao posle utakmice zašto ga je poništio nije znao odgovor, većmi je samo rekao i ovako ih je bilo mnogo i šta će vam više. Međutim, da ga je priznao bio bih prvi na listi strelaca Kupa šampiona, a ovako sam delio to prvo mesto.
Het-trik Milanu
Retko koji igraču svetu može da se pohvali da je tri puta na jednoj utakmici zatresao mrežu čuvenog Milana. Međutim, time može da se podiči Mustafa Hasanagić. Na nezaboravnom prijateljskom meču Partizan - Milan u Beogradu Muja je ostvario het-trik.
 

Drug 022

Grobarčina
Учлањен(а)
10.10.2007
Порука
1.862
Reaction score
362
Локација
Средњи Банат
Драган Исаиловић​

i238067_isailovic.jpg


Датум рођења: 12/01/1976
Националност: Српска
Позиција: Нападач
Висина: 1,80m
Тежина: 79kg

Каријера:

 1996/ 97 – Partizan (Serbia & Montenegro)
 1997/98 – Partizan (Serbia & Montenegro)
 1998/99 – Valladolid (Spain)
 1999/00 – Valladolid (Spain)
 2000/01 – Beitar Jerusalem (Israel)
 2001/02 – Burgos (Spain)
 2002/03 – Burgos (Spain)
 2003/04 – Athlitiki Enosis Kition (cyprus)
 2004/05 - Athlitiki Enosis Kition (cyprus)
 - Litex (bulgary)
 2005/06 - Ethnikos Achna (cyprus) till december 2005

Јак, веома брз и експлозиван нападач са одличном завршницом што је и показо у црно - белом дресу где је на 25 првенствених и шест куп утакмица постигао 19 голова, али сигурно најдражи забио је на ЈНА ладићу кроз ноге за победу Партизана против кроације од 1-0. Нажалост и дан данас многима није јасно што није играо у реванш утакмици у загребу.

Исаиловић затим напушта Партизан и одлази у Ваљадолид где креће његов играчки суноврат.
 

fluid

Grobarčina
Учлањен(а)
18.07.2007
Порука
1.183
Reaction score
212
Локација
u sopstvenoj koži
Tempo o osnivanju SD Partizan

Evo malo o starim vremenima... Intervju sa Svetozarom Vukmanovićem Tempom, osnivačem SD Partizan, u prvom broju Sport magazina TIM od 11. novembra 1987. godine.

temponi0.jpg


http://www.box.net/shared/u06qe576u2
Stranica sa intervjuom je skenirana i prebačena u pdf format. Može se preuzeti, a može se pregledati i online.
 

fluid

Grobarčina
Учлањен(а)
18.07.2007
Порука
1.183
Reaction score
212
Локација
u sopstvenoj koži














Ovo su fotografije Grobara i zastava skenirane iz Sport magazina TIM broj 5 od 8. decembra 1987. godine sa utakmice Partizan - Sarajevo 1:0 odigrane dan kasnije.
Uz ove fotografije ide jedan malo više nevešt tekst koji će neke i iznervirati. Tekst sam "izvukao" i preneo u originalu sa svim manama. Ko želi postaviću skeniran.
SVE, ALI... CRNO-BELO

AKO se fudbal umorio, navijači, mada sve malobrojniji - nisu. Naprotiv, bar prema fotografijama M. ANTIĆA, sa utakmice Partizan - Sarajevo, kad su u pitanju crno-bele boje, naravno, vole »kao oči svoje« dokazuju ne samo entuzijazam nego i neviđenu dizajnersku kreativnost. Tom prilikom neki Todor iz Novog Sada doneo je svoju zastavu na kojoj su simboli »junion džeka« i Izraela, ko zna zašto, ali tu je i zastava SFRJ. U crno-belom tonu je i zastava Juventusa - čak u istom tonu i zastava Kanade. Neki Joca u ime Partizana istakao je svoj znak »SM«, ali mu, ono S mnogo liči na ružno »SS«. Tu je i kao preteća zastava sa natpisom »crne ubice« (na engleskom), valjda zbog onog jedinog gola Milka Đurovskog. Mnoge zastave crno-belih »engleza« koji ne znaju baš najbolje jezik Ostrvljena, ali nešto hoće nešto originalnije. Tako za »parni valjak« navijaju i crno-belom zastavom Dinama, odnosno u istom tonu zastavom - Hajduka! Očigledno, najvatreniji navijači ne mire se sa činjenicom da je Partizan već u startu ispao iz takmičenja za Kup Uefa. To je pomalo tužno, smešno... ali navijači zbog ovakvih simbola koje je snimio reporter TIM-a, osećaju se kao da su njihovi ljubimci ipak u velikom fudbalskom svetu.
Novinari su odvajkadi bili isti. :confused
 

Crno-beli

Partizanovac
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
19.482
Reaction score
2.060
Свака част за пост и слике! :clap А новинар као новинар...да га не коментаришемо овде. :wink:
Лепа слика за поређење јужне трибине некад и сад.

Ако се неко од старијих и упућенијих Гробара сећа ове предивне заставе из средине 80-их PARTIZANo 1 нека каже како је завршила, шта је са њом, има ли наде да се поново појави. Наравно, у случају "осетљивих" чињеница послати одговор на ПМ.

Ради се о застави у линији испод рефлектора, једно слово бело а друго црно, све тако наизменично.

1zlqgdy.jpg
 
Последња измена:

Cassano

Početnik
Учлањен(а)
03.11.2008
Порука
9
Reaction score
0
Moreira je najjaci nas igrac, najizdrzljiviji i neunistiv. Vec protiv Rada ce zaigrat opet. Sretni smo sto ga imamo i sto se nije teze povredio.

Danas je 85 rodjendan Stjepanu Bobeku, partizanovoj legendi. Sretan rodjendan majstore stare skole! Zao mi je sto njega, Vukotica, Marjanovica nikad nisam mogao vidjet kako igraju, samo slusam legende o njima. Sva ta imena govore o velicini naseg kluba.
 
Последња измена:

FedEx

Grobar
Учлањен(а)
10.07.2008
Порука
991
Reaction score
1
Sa danom zakasnjenja...:banghead

Rođendan fudbalskog maestra
03.12.2008.
890.jpg
Fudbalski mag u kopačkama, Stjepan - Štef Bobek danas slavi 85. rođendan.

Štef je autentični fudbalski umetnik kakvih danas u fudbalu nema i verovatno ih više neće ni biti s obzirom na pravce razvoja fudbala. Bio je majstor driblinga na "petoparcu", čuvenih "štikli" i autor "rolanja" lopte. Da ne bi ljudi pomislili da se Štef samo zabavljao na terenu, dotični se pobrinuo da svoju karijeru obeleži rekordima, kako u broju nastupa za Partizan i reprezentaciju Jugoslavije, tako i u broju golova. Mnogi i do danas nisu oboreni, a kako su zabeležili hroničari "sa loptom je mogao sve da uradi, jedino je ostalo da je još pojede". Bio je prototip romantične ere u fudbalu, kada se igralo za ljubav i naklonost publike, a ne za "prokleti novac koji će fudbalu jednog dana doći glave". U sebi je sjedinio dve najteže stvari: bio je autentični graditelj igre i golgeter najplemenitijeg kova.

Po mišljenju pravih fudbalskih eksperata i ljubitelja fudbala, a ne estradnih anketa, Stjepan Bobek je za tri koplja bio iznad svih i najbolji igrač svih vremena na našim prostorima. Jedina "mana mu je što je bio igrač Partizana", inače bi bio vrednovan kako i dolikuje velikanu svetskog fudbala, što on i jeste.

Uostalom, evo šta su rekli o njemu veličine kao što su Frane Matošić, Ljubiša Vukadinović, Ilješ Špic, Martin Bukovi, prof Dr. Sergije Lukač...:

"Stjepan Bobek je rodonačelnik one posleratne plejade majstora, koja je bila i koja će ostati retka dragocenost fudbala sa velikim F: to je profil graditelja, šahiste i dirigenta na terenu. Bio je fudbaler koji brzo trči i još brže misli. On je svojim primerom najviše uticao na težnje fudbalera i klubova i navijača za takvim profilom igrača. Taj Bobek , od zalizane frizure do uglancane pete, pre salonski nego atletski tip bio je projekcija najfudbalera jugoslovenskih stadionskih gurmana. Dostojanstvo, da ne kažem otmenost, tihi životni optimizam, nenametljivost u gostoprimstvu, spontanost i temperament kod njega su oplemenjeni rečju i gestom".

Štef je i ljudina, humanista, čovekoljubac i kao takav je ljubimac mnogih generacija navijača Partizana.

Sve je to, i više od toga, Stjepan Štef-Bobek, legenda Partizana i jugoslovenskog fudbala za sva vremena.

Srećan rođendan legendo i dočekao nam stoti!

sajt FK
 

Давид

Уредник - Стара гарда
Учлањен(а)
26.06.2007
Порука
3.747
Reaction score
60
Локација
Београд
Vanserijski talenat, polutka istančane tehnike, fudbalski umetnik


Miloš Đelmaš

Djelmas-Milos.jpg


Rođen je o4.o6.1960.godine.

U Partizanu igra devet sezona, od 1978. do 1987. godine nakon čega odlazi u Francusku gde 5 sezona igra za Nicu odakle odlazi u Nemački Hanover gde ostaje tri sezone i tu završava svoju igračku karijeru.

Krasila ga je izuzetna tehnika koja se graničila sa umetnošću i istančan osećaj za gol. Često je igrao za svoju dušu i za publiku tako da je bio miljenik juga.
 
Последња измена:

Immortal

Old School
Учлањен(а)
04.10.2006
Порука
2.646
Reaction score
2
Локација
Србија
Štef je i ljudina, humanista, čovekoljubac

Поштујем све што је Бобек учинио за Партизан. Он је један од људи који су утемељили наш ФК Партизан и као такав, једна од наших истинских легенди. Ипак, написати нешто овако није баш поштено, ако се има у виду где је за време Другог светског рата "штеф" био...
 

Tuljo

Administrator
Уредник
Учлањен(а)
30.09.2006
Порука
8.355
Reaction score
6.625
Локација
Tamo gde si ti!
n744519485_954229_3719.jpg

Fenomenalna fotka, sasvim slucajno naleteh na nju :D
 
Top